Mezőgazdasági termelés

Rég nem látott peronoszpórajárvány alakult ki.

Előző bejelentkezésben ezt írtuk: „Rég nem látott járvány van kialakulóban!” – nos, egy hét alatt megtapasztaltuk, hogy sajnos a jóslás – amit szakmai alapokra helyeztünk – bekövetkezett.

Időjárás:

Eső-eső-eső. Ha el is áll, gyakorlatilag akkora a páratartalom, hogy folyamatos a levél nedvesség-borítottsága. A csapadék néhol zápor, zivatar – jégeső – formájában érkezik, másutt kitartóan, folyamatosan esik. Mennyisége változó: 5-70 mm közötti az elmúlt 7 napban. A Dunántúl, ezen belül is DNy és ÉNy részein és ÉK-Magyarországon az átlag sokszorosa leesett az elmúlt időszakban. A hőmérséklet felmegy 20-22 C°-ra nappal, ami magas páratartalmat okoz.   

Fenológia:

Virágzás kezdete.

Gombabetegségek:

Ismét a peronoszpórával kezdjük.

Érdekes helyzet alakult ki. Vannak területek, amik kezeletlenek, vagy csak 1 kontakt védelmet kaptak eddig – mégis tünetmentesek. Másutt a permetezések ellenére is csúnya fertőzést mutatnak. Levélen olajfoltok, fonákon sporuláció, fertőzött fürtök… Ennek oka a csapadék eloszlása, levélnedvesség időtartamának különbsége, valamint fajta érzékenysége és a terület adottságai közti eltérés. De, mégis hogy lehet ez? Hiszen évek óta nem volt komoly fertőzés Magyarországon. Viszont olyan tavasz- nyárelő is régen volt már, mint az idén. Gyakorlatilag folyamatosan esik az eső, nedves a lomb, páradús a levegő. Igaz, az Alföldön jóval kevesebb csapadék esik, mint az ország többi részén – ez a fertőzéseket is nyilván befolyásolja. Még két tábla között is lehet különbség ugyanazon fajta esetében is. És ahol megtörtént a fertőzés, ott rendkívül nagy gyakorisággal fordul elő. Erre a legtöbb helyen május 14-17 között 100%-ban megvolt az esély! Tavaly ősszel lehetett találkozni tünetekkel, amik nem voltak zavaróak, de oospórák képződtek. A tél csapadékos volt, a spórák nem száradtak ki és volt elég nedvesség, amivel a lombozatra kerülhettek. Amit most látunk, valószínűleg még a primer fertőzés következménye. Az, hogy később jelent meg fürtön, természetes, hiszen ott hosszabb a lappangási idő. Ha volt védelem május 16. előtt, akár egyszerű kontakt készítménnyel is, az elegendő lehetett ahhoz, hogy ne történjen meg a fertőzés. Általában azonban május 19-20-án kezdtük a permetezéseket. A legfőbb feladat ebben a stádiumban blokkolni a betegséget és megakadályozni a tovább terjedését! Ha nincs megfelelő védelem, a tünetek gyakorisága rohamosan fokozódni fog és utána már nagyon nehezen lehet megállítani a betegséget! Gazdasági kárral is kell számolni már most.

Az pedig, akinél még nincs tünet egyrészt örüljön, másrészt nagyon figyeljen oda és kontakt-felszívódó kombinációkkal védje meg a szőlőjét. Most nem lehet lazítani. A permetezéseket 7-10 naponta ismételjük meg! Tartsuk tisztán a sorközt, a hajtásválogatást körültekintően végezzük el. AMIKOR TUDJUK.

Javasolt hatóanyagok:

  • ditianon + kálium-foszfonát
  • dimetomorf + ametoktradin

Peronoszpóra virágzaton és levélen – Tata, Látó-hegy, Sauvignon blanc 2023.06.08.

Fotó: Dr. Mikóczy Nárcisz

LISZTHARMAT

Hajlamosak vagyunk most csak a peronoszpórára koncentrálni. De megtanultuk már: a „lisztharmat soha nem alszik”. Kevés helyről érkezett jelzés lisztharmat tünetekről, és azt gondolhatnánk, hogy esőben nincs ok az aggodalomra. Ha megnézzük a Kaliforniai modellt, akkor világosan látható, hogy amint kisüt a Nap – és néha azért látjuk -, akkor azonnal 100% a fertőzésveszély! Tehát továbbra is szükséges a fokozott figyelem és a megfelelő védelem!

Javasolt hatóanyagok:

  • fluxapiroxad
  • mefentriflukonazol

FEKETEROTHADÁS

Tünetei már mindenütt láthatóak a levélen. A barna foltok fekete szegéllyel, benne a piknídiumokkal jelzik, hogy oda kell figyelni erre a betegségre is. Gyakorisága rendkívül változó. Érdemes olyan készítményt használni, ami kellő védelmet nyújt ellene is.

Javasolt hatóanyagok:

  • mefentriflukonazol

BOTRITISZ

A virágzás során a pártasapkák lehullásának helyén azonnal támad a botritisz. Az időjárási körülmények a legkedvezőbbek számára. Vegyük komolyan most a védelmet ellene is!

Javasolt hatóanyagok:

  • pirimetanil

Kártevők

Az atka fertőzések alól általában kinőttek az ültetvények. Tarka szőlőmoly csapdák alig fognak imágót.

Összességében nehéz növényvédelmi helyzet alakult ki több területen. A peronoszpóra, botritisz, lisztharmat és a feketerothadás veszélye egyszerre áll fenn. Figyeljünk nagyon, járjuk az ültetvényeket, rövidítsük a permetezések közti időszakot. Használjunk kombinációkat. Ha nedves a lomb, várjuk meg míg felszárad, vagy csak levegővel menjünk végig rajta a permetezés előtt. Ne várjunk a kezeléssel! Akkor is, ha nem jó a talaj, ha „lóg az eső lába”, ha nem tudtuk még befűzni a hajtásokat és néhány odavész.

További információk, pontos dózismeghatározások és szakmai tanácsok: www.defenso.hu

NAK / Katona Petra

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám