Mezőgazdasági termelés

Folyamatosan esik az eső, de mit csinál eközben a peronoszpóra? Peronoszpórajárvány ritkán alakul ki, viszont minden évben megjelenik! A következőkben a peronoszpórafertőzési esélyekről lesz szó.

Megszoktuk már, hogy a lisztharmat elleni védelem adja a szőlő-növényvédelem gerincét, hiszen minden évben számíthatunk rá, és nagyon nagy károkat okoz. Itt, a Kárpát-medencében ez a jellemző, viszont Európa más országaiban – Franciaországban és Németországban, Olaszország északi részén ez nem így van. Épp ezért a lisztharmattal sokkal többet foglalkozunk, jobban ismerjük, odafigyelünk a primer infekcióra, melyet az aszkospórák okoznak, majd onnan a konídiumos alakok fertőzése ellen folyamatosan védekezünk. A peronoszpóra elleni védelem általában abban áll, hogy kontakt készítményekkel – rézzel – permetezünk a „biztonság kedvéért”, ha pedig megjelent már a tipikus olajfolt tünete, akkor felszívódó készítményhez nyúlunk pánikszerűen.

Érdemes odafigyelni az idén erre a betegségre is. Miért? Miben más a 2023-as szezon kezdete, és miben különbözik a peronoszpóra a lisztharmattól?

Egy betegség megjelenéséhez 3 feltételnek kell teljesülnie. Legyen a gomba számára kedvező meteorológiai körülmény, legyen a területen megfelelő számban fertőzőképlet, és legyen fogékony növényi rész.

A peronoszpóra áttelelő képlete az oospóra. Gondolhatjuk azt, hogy mivel nem volt peronoszpóra-járvány az elmúlt években, így fertőzőképlet sincs a területen. De ne feledjük, hogy 2022-ben a peronoszpóra elleni védelmet gyakran már június eleje-közepén befejeztük, mivel nem volt rá szükség a forró, száraz, aszályos időszaknak köszönhetően. Viszont ősszel, szeptember-október hónapban nagyon sok területen a fiatal hajtásokon, hónaljakon tömegével jelentek meg az olajfoltok és képződtek áttelelő képletek is, amik aztán a fertőzött levelekkel a talajra kerültek.

Az oospórák csírázásához nedveségre van szükség, ez az első fázis. Ezt követően makrosporangiumok képződnek (második fázis), és ezeken zoospórák fejlődnek (harmadik fázis). Mindháromhoz csapadékra/nedvességre van szükség, tehát a csírázáshoz, a fertőzéshez és a terjedéshez is csapadékra van szükség! A fertőzés akkor következik be, ha a levél eléri a 3-5 cm-es átmérőt, a hőmérséklet ekkor már 10 °C felett van, és hullik annyi eső, mely a zoospórákat a talajról az alsó levelekre felveri. Ezek a zoospórák indítják el a fertőzést és jutnak be a növényi szövetekbe, a fiatal levelekre, hajtásokra, fürtökre, illetve a szél segítségével is eljuthatnak az esőcseppekkel a lombozatra.

Ebben is különbözik a lisztharmattól. Míg lisztharmat esetében a primer fertőzés mindig a levélen kezdődik, addig peronoszpóra esetében minden növényi rész fertőződhet. Később, fürtzáródás és a bogyók telítődése után ők már elveszítik fogékonyságukat és csak a lombozatot fertőzi tovább a peronoszpóra.

Az első fertőzést követően a tünetek megjelenésére kiváló támpontot ad az Istvánffy-Pálinkás modell. Eszerint levélen 10 °C -on akár 15-18 nap is eltelhet a fertőzés és a tünet megjelenése között. A hőmérséklet emelkedésével ez az időintervallum rohamosan csökken!

Istvánffy-Pálinkás modell

Ezen kívül a Defenso rendszer betegség-modellje is pontosan jelzi, hogyan alakul a fertőzéstől számítva az inkubációs idő!

Például a fenti ábrán, mely a Sopron-Balfon lévő készülék peronoszpóra-modellje van, látható, hogy május 13-án volt egy fertőzés, melynek inkubációs ideje zajlik.

Fontos különbség még, hogy míg lisztharmat esetében vannak ún. jelző-ültetvények, ahol a betegség először megjelenik - addig a peronoszpóra esetében ilyen nem jellemző. Nyilván van egyfajta fajta-érzékenység, és vannak párás, nedves völgyrészek, ahol nagyobb eséllyel jelenik meg, de alapvetően az időjárás az, ami befolyásolja a tünetek megjelenését.

A fertőzési nyomás is eltérő a két betegség esetében: a lisztharmatnál az aszkospóra-szóródás után kialakul és onnan a konídiumos alakok folyamatosan fertőznek. A peronoszpóra fertőzései azonban a szezonban folyamatosan változnak- hiszen jobban függ a fertőzési nyomás a meteorológiai viszonyoktól, mint a lisztharmat esetében. Ezen belül is a csapadék és a levélnedvesség az, ami leginkább befolyásolja a peronoszpóra megjelenését, terjedését.

Ha egyszerűen összefoglaljuk: amennyiben volt elegendő téli csapadék és április-májusban is esett megfelelő mennyiségű eső, akkor a fertőzés be fog következni.

Mivel számolhatunk most, 2023. május közepén?

A járvány kitöréséhez szükséges az előző évben képződött nagyobb mennyiségű oospóra, a kedvező telelési körülmények és az elsődleges fertőzésekhez szükséges ideális meteorológiai körülmények.

A kettő közül az oospóra mennyisége területenként eltérő, függően a tavalyi peronoszpóra elleni védekezési stratégiától.

A meteorológiai körülmények azonban adottak voltak! Tavaly és 2021-ben is az oospórák nagy része beszáradt a száraz télnek/tavasznak köszönhetően. Az idén azonban elegendő mennyiségben hullott téli csapadék. Volt elegendő eső a makrosporangiumok felverődéséhez is, májusban eddig átlagosan 52 mm csapadék hullott. A legtöbb DNy-Magyarországon esett, míg a legkisebb mennyiségben az Alföldön. Jelenleg a lappangási idő zajlik. A 10-12 °C-os átlaghőmérsékleten a fertőzéstől számítva körülbelül 2 hét múlva jelenhetnek meg az első tünetek, de a hőmérséklet várhatóan emelkedni fog a hétvége felé, így ez az időszak lerövidül! Néhány területről már jeleztek kollégáink tünetmegjelenést is (Dél-Balaton, Badacsony). Az elsődleges tünetek gyakorisága lesz egy olyan támpont, ami alapján már lehet következtetni arra, hogy várható-e járvány 2023-ban.  

Csapadék mennyisége 2023-ban. Forrás: www.defenso.hu

 

Hogyan védekezzünk?

Általában a kontakt kezdeti védekezés elegendő, de ez is csak akkor, ha legalább 1 primer fertőzési helyzet volt. Ez megtörtént már. Az állomások jó része legkésőbb május 15-re jelez fertőzési esélyt, de sok helyütt ezt megelőzően már több fertőzés is bekövetkezhetett. Ha a fertőzés bekövetkezte előtt ki tudtunk tenni kontakt készítményt, az már elegendő védelmet nyújthatott. Ha azonban ezt nem tettük meg, és a kezelést csak ezen a héten- ennek is a második felében tudjuk elvégzeni, hiszen folyamatosan esik az eső és nem tudunk permetezni, akkor már olyan készítményt kell választanunk, ami a fiatal növekményekbe is eljut, hiszen meg fog jelenni az inkubációs idő elteltével a primer tünet (olajfolt) és újra fog fertőzni, a fiatal hajtásoknak/leveleknek pedig megfelelő védelemre van szükségük, hogy ne fertőződhessenek meg. A jelen helyzetben kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy olyan szert válasszunk, mely nem mosódik le, és az új, kijuttatást követően kialakult növényi részeket is védi.

További információk és védekezési javaslatok:

https://defenso.hu/cikkek?category=text&type=grape

 

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám