Mezőgazdasági termelés

A Copa-Cogeca online Juh Civil Dialógus Csoport ülésére 2022. december 2-án került sor, melyen többek között a juh- és kecskehús piaci helyzete, valamint a kiskérődző ágazat rövid távú kilátásai is áttekintésre kerültek.

A Copa-Cogeca juh- és kecskehús piaci helyzetet, valamint a kiskérődző ágazat rövid távú kilátásait bemutató prezentációja, valamint az Európai Bizottság által megjelentetett legfrissebb közép távú előrejelzés az EU-27 tagállamára vonatkozóan mutatja be az unió mezőgazdasági piacoknak, valamint a globális piacnak az aktuális változásait, továbbá a 2022-2032. közötti időszakra vonatkozó közép távú kilátásait.

A Copa-Cogeca előrejelzései a tagállami szakértők által szolgáltatott adatokon alapulnak, az Európai Bizottság prognózisai tekintetében pedig ki kell emelni, hogy azok a szükséges jogszabályok jóváhagyásának hiányába nem veszik figyelembe az Európai Zöld Megállapodás ─ különösen a „Termelőtől a fogyasztóig” és a „Biodiverzitás” stratégiák ─ célkitűzéseinek és intézkedéseinek várható hatásait, csak és kizárólag a 2022. szeptember végéig ratifikált szabadkereskedelmi megállapodások várható hatásait elemzik, illetőleg az EU tagállamai által 2022. év végéig a Bizottság részére benyújtott KAP-ra vonatkozó stratégiai tervekben foglaltakat veszik figyelembe.

A juh- és kecske állománylétszám alakulások

Az EU juhállományának létszáma 2022-ben tovább csökkent, az 58,12 millió volt, mely 1,24%-os visszaesést jelent a 2021-es évhez képest. Az előrejelzések szerint az idei évre további 1,33%-os juhállomány csökkenés várható az unión belül.

Az EU kecskeállomány létszáma szintén csökkenést mutatott, az 2022-ben 11,4 millió  volt, mely 3,22%-os visszaesést jelent a 2021-es évhez képest. Az előrejelzések szerint az idei évre további 2,66%-os állománycsökkenés várható.

A termelési mutatók várható alakulása az EU kiskérődző ágazatában

Bár az unió juh- és kecskeállomány létszáma történelmi mélyponton van a juhvágások száma 2022-ben 0,8%-os, a kecske vágások száma pedig 3,2%-os növekedést mutatott az egyes EU-s tagállamok vágási adatai közötti jelentős különbségek ellenére.

A juhvágások tekintetében a legjelentősebb növekedés Romániában (15,5%), Írországban (10,2%) és Olaszországban (5,7%), a legnagyobb visszaesés pedig Bulgáriában (-24,1%) volt tapasztalható, de mérséklődött a vágások száma Ausztriában (-7,5%), Portugáliában (-6,8%) és Görögországban (-5,8%)

A kecskevágások tekintetében ─ a juhvágások visszaesésével ellentétesen ─ a legjelentősebb növekedés Bulgáriában (29,1%), Portugáliában (17,9%), Spanyolországban (15,1%) és Ausztriában (11,4%) volt tapasztalható. Visszaesést mindössze Görögországban (-2,3%) és Hollandiában (-0,9%) tapasztaltak.

A tavalyi évben a termelés legjelentősebb része továbbra is néhány EU-tagállamban összpontosult, Spanyolország, Franciaország, Görögország, Románia és Írország adta az EU teljes juh- és kecskehús termelésének, több mint kétharmadát.

Elmondható, hogy a jelenlegi magas energia- és takarmányárak várhatóan további állománylétszám csökkenésekhez, magasabb vágási számokhoz és kisebb vágási súlyokhoz vezetnek.

Bárányárak alakulása 2022-ben

Az EU-ban 2021. után a tavalyi évben is példátlan magas szinten maradtak az árak, az EU-s átlagár 7 150 EUR/tonna volt 2022-ben. Az árak tekintetében az unióban a 2012-2022. közötti időszakban 3,3%-os emelkedés volt tapasztalható. Elmondható azonban, hogy továbbra is jelentős különbség marad az uniós és a világpiaci árak között, a világpiaci átlagár 5 267 EUR/tonna volt 2022-ben. A 2012-2022. közötti időszakban a világpiaci árak tekintetében is hasonló mértékű emelkedés (3%-os) volt tapasztalható, mint az EU-s árak esetében. A világpiaci árakat első sorban ugyanis az új-zélandi és ausztráliai árak határozzák meg, ezért az e két országban tapasztalható alacsonyabb termelési- és munkaerőköltség szint következtében alacsonyabbak a világpiaci árak, mint az EU-s árak. Elmondható továbbá, hogy a globális piac részéről is kisebb nyomás nehezedik ezekre az országokra, mint az EU-ra.

A nehéz bárányárak az Európai Unióban 2022-ben ─ bár értékük tagállamonként nagy szórást mutatott ─ 695-742 EUR/100 kg vt. (vt. = vágott testtömeg) érték között ingadoztak. Húsvétkor az árak ismét rekordszintet érték el, az árnövekedés június végéig kitartott. Az Európai Unióban a nehéz bárányárak éves átlagos értéke (2021. novemberétől 2022. novemberéig) 720 EUR/100 kg vt. volt. A novemberi EU-s nehéz bárányárak 1,1%-kal voltak magasabbak a 2021-es év hasonló időszakában rögzített értéknél, Magyarország tekintetében ez az érték 3,3%. A szűkős belső kínálat és az EU-ban tapasztalható magas keresleti szint együttesen továbbra is tartósan magas belső árakat eredményezhet.

 Forrás: Európai Bizottság - DG Agri

A könnyű bárányárak az Európai Unióban 2022-ben 636-755 EUR/100 kg vt. érték között ingadoztak. Az Európai Unióban a könnyű bárányárak átlagos értéke (2021. novemberétől 2022. novemberéig) 696 EUR/100 kg vt. volt. A novemberi EU-s könnyű bárányárak valamennyi tagállamban igen magas értéket mutattak, az átlagos értéke az év során ekkor volt a legmagasabb, az 755,03 EUR/100 kg vt. értéket ért el. A könnyű bárányárak 2,8%-kal voltak magasabbak a 2021-es év hasonló időszakában rögzített értéknél, Magyarország tekintetében ez az érték 5,5%.

Forrás: Európai Bizottság - DG Agri

Az EU juh- és kecskehús piaci mérlege

Az EU bruttó hazai termelése 2022-ben 629 ezer tonna értéken alakult, ami a 2012. évi értékhez képest 4 000 ezer csökkenést jelent. Ez az érték az előrejelzések szerint 2032-re várhatóan 645 ezer tonnára fog növekedni, ami a 2012-2022. közötti időszakban tapasztalt kis mértékű visszaesést követően növekedést jelenthet, amelyet a termeléshez kötött jövedelemtámogatás, a globális kereslet-kínálati helyzet és a termelői árak javulása is eredményezhet.

Az élő állat import a 2012. évi értékhez (2 000 ezer) képest növekedést mutatott, az a tavalyi évre elérte a 4 000 tonnás értéket. Az élő állat export a 2012. évi értékhez (27 000 ezer) képest szintén növekedést mutatott, az a tavalyi évre elérte a 50 000 ezer értéket. Az élő állat export elsősorban a pénzügyi kockázatok és az állatjóléttel ─ és ezen belül is kiemelten a nagy távolságra történő, nyolc órát meghaladó szállításokkal ─ kapcsolatos aggályok miatt csökkenni fog, az előrejelzések szerint az 2032-re 45 ezer tonnára esik vissza.

A nettó termelés ─ a 2012. évhez viszonyított értékhez (609 ezer tonna) képesti visszaesést követően ─ várhatóan újra emelkedést fog mutatni, az a jelenlegi 583 ezer tonnáról, 603 ezer tonnára nőhet.

Az EU juh- és kecskehús importja 139 ezer tonnára csökkent és a magas ázsiai kereslet miatt várhatóan az tovább esik majd, az export azonban, melynek értéke 2022-ben 45 ezer tonna volt ─ első sorban a közel-keleti országok irányába ─ tovább nőhet. A Brexit utáni kereskedelmi súrlódások mérséklődésének és a közel-keleti partnerekkel folytatott kereskedelem megszilárdítása és további bővítése hatására az EU-s juh- és kecskehús export várhatóan 2032-ra 60 ezer tonnára fog emelkedni.

A jelenlegi 67 kg/fő/év mennyiségű teljes húsfogyasztásból a juh- és kecskehús fogyasztás 1,3 kg/fő/év értéket tesz ki, mely várhatóan továbbra is stabil marad az alacsony rendelkezésre állás és a viszonylag magas árak ellenére is fennálló szilárd kereslet miatt.  

Az EU juh- és kecskehús-piaci mérlege - 2012-2032.

(1000 t vágott test-egyenérték)

 

Források: Sheep & Goat Civil Dialogue Group Market Situation - December 2022

Európai Bizottság – EU Agricultural Outlook for markets, income and environment 2022-2032.

NAK/ Borovka Zsuzsa

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám