Mezőgazdasági termelés

Törökország a világ harmadik legnagyobb őszibarack- és nektarintermelője, 2021-2022-es szezonban meghaladta az Európai Uniót, ezzel a világ vezető exportőrévé vált. Őszibarackot és nektarint elsősorban a tengerparti Bursa, Canakkale, Izmir és Mersin tartományokban termesztenek, ahol az őszibarack a termelés közel 80 százalékát teszi ki.  A termelés 2001-02 és 2011-12 között meglehetősen stabil volt, átlagosan 500 000 tonna.

A termelés 2012-13-ban ugrott először 600 000 tonna fölé, 2015-16 óta nem csökkent. A termelés bővülése nagyrészt a nektarin növekvő népszerűségének köszönhető, mind a belföldi és külföldi fogyasztók körében.  Az őszibarack termesztési területe az elmúlt 10 évben kissé csökkent, de ezt ellensúlyozta a nektarintelepítés növekedése, így az ültetvények összterülete továbbra is csaknem változatlan maradt.  Az őszibarack- és nektarintermelők a régebbi fajtákat újabb, nagy hozamú fajtákra cserélték, aminek eredményeként a terméshozam az elmúlt évtizedben közel 30 százalékkal nőtt.  A termelők a nagy sűrűségű telepítések gyakorlatát is átvették, új fajtákat és alanyokat használnak, valamint korszerű ültetvényrendszereket telepítenek. Ezeket a változásokat részben a kormányzati programok is elősegítették, amelyek támogatást nyújtanak a különböző költségekhez, többek között az üzemanyag, a műtrágya és a facsemeték költségeihez.  Mindez javította a termelést és a hozamot, így az előrejelzések szerint a termelés 2022-23-ban először haladhatja meg a 900 000 tonnát, 940 000 tonnára emelkedve.  Ez 150 000 tonnás növekedést jelentene 5 év alatt. A hazai fogyasztás továbbra is a belföldi felhasználás túlnyomó többségét teszi ki frissen, de feldolgozva is fogyasztják, különösen gyümölcslevek és nektárok formájában. Az export szinte megállás nélkül nőtt, kivéve a 2019-20-as szezonban bekövetkezett visszaesést, amelyet a kulcsfontosságú közel-keleti piacokra irányuló export csökkenése jellemzett, az előrejelzések szerint 2022-23-ban a termelés 18 százalékát teszi majd ki. 2021-22-ben Törökország először lett a legnagyobb exportőr, kiszorítva ezzel az Európai Uniót az évtizedekig tartó vezető szerepéből.  Az Európai Uniót 3 egymást követő évben a termést károsító időjárás sújtotta, különösen a legnagyobb termelő és exportőr Spanyolországban, ami jelentősen csökkentette az uniós exportkínálatot.  Törökország azonban a termelés javítására tett erőfeszítései révén olyan helyzetbe került, hogy 2022-23-ban is az első számú beszállító maradhat, valamint a világ exportjának több mint 20 százalékát adhatja. Az elmúlt 5 évben Oroszország volt Törökország első számú piaca, amely átlagosan az export több mint 65 százalékát jelentette. Eközben Törökország bővítette globális jelenlétét, 13 új piacot szerzett, így 2021-22-ben összesen 57 piacot ért el.  Az export bővítésére irányuló további erőfeszítések keretében a törökországi Égei-tengeri Exportőrök Szövetsége az Égei-tengeri Egyetemmel együttműködve a növényvédőszer-használat jobb ellenőrzésén dolgozik azzal a szándékkal, hogy növelje az Európai Unióba, a második legnagyobb piacára irányuló szállítmányokat. Az előrejelzések szerint az összes export mennyisége 2022-23-ban kissé csökkeni fog 165 000 tonnára, ellenben a szállítások várhatóan növekedni fognak, ahogy az új ültetvények teremni kezdenek.

Forrás: fas.usda.gov

NAK/ Csép Adrienn

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám