Mezőgazdasági termelés

Jelenleg az aszályos időszak negatív hatásai miatt kerülnek előtérbe alternatív takarmányozási megoldások, ám a növekvő költségek, egyre kiszámíthatatlanabb időjárás miatt is érdemes áttekinteni a meglévő, kutatni az új lehetőségeket.

A szőlőtörköly hasznosítását követően a szőlőmagból nyerhető anyagok takarmányozási szempontú felhasználásáról osztunk meg néhány gondolatot.

A szőlőmag fehérjetartalma alacsony (szárazanyag-DM- 9-11%-a) rosttartalma viszont magas (nyersrost több mint 33% DM), különösen a lignintartalma (37- DM 55%-a). Olajtartalma a DM 8-20%-a között van a szőlőfajtától és a bogyó fejlődési szakaszától függően. Az érték az érés kezdetéig növekszik, majd a betakarításig állandó marad. A szőlőmagolaj túlnyomórészt többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaz (64-75%). A linolsav a legnagyobb mennyiségben előforduló zsírsav, ezt követi az olajsav a sztearinsav és a palmitinsav.

A szőlőmagolajliszt összetétele hasonló a szőlőmaghoz, kivéve, hogy olajtartalma alacsonyabb. Mivel azonban a magvak olajtartalma akár rendkívül alacsony 8% is lehet, az olajkivonás hozama pedig akár 55% is lehet, ezért esetenként nehéz megkülönböztetni a mechanikusan extrahált olajlisztet az magtól csupán az összetétel alapján.

A szőlőmagolajlisztet a potenciális metánkibocsátás-csökkentő hatása miatt vizsgálták. Bendőszimulációs technikával azt találták, hogy a kukorica DDGS szőlőmagolajliszttel keverve (magliszt legfeljebb 20% a keverékben, ami 5% szőlőmagolajlisztnek felel meg az étrendben) kedvezően modulálja a bendő fermentációját azáltal, hogy csökkenti a metántermelést anélkül, hogy káros hatással lenne a rostok lebomlására. Előnyös lehet a bendő egészségére és az állat termelékenységére is, mivel komplexeket képez néhány gyorsan lebomló szénhidráttal, és így segítheti a bendő pH-értékének stabilizálását a gabonában gazdag étrendben.

Korlátozó tényezők

A szőlőmag jelentős mennyiségben tartalmaz fenolos vegyületeket (5-8% polifenol), nevezetesen flavonoidokat. Ezek a vegyületek komplexeket képeznek a takarmányban lévő fehérjékkel és az emésztőenzimekkel, ami az emésztési folyamat megzavarásához és tápanyagvesztéshez vezet. Az ásványi anyagok felszívódását is akadályozzák, és károsítják a gyomor-bél traktus nyálkahártyáját. A szőlőmag és a szőlőmagolajliszt magas tannintartalma a rostokkal együtt az egyik fő tényező az alacsony emészthetőségükben és általában alacsony tápértékükben. Keserűségükért nagyrészt a szőlőmag katekinjei felelősek.

Takarmányozható állatfajok

  • Húsmarha: Spanyolországban egy kísérlet kimutatta, hogy a 30% oldószerrel extrahált szőlőmagolajlisztet tartalmazó takarmánnyal etetett borjak növekedési üteme ugyanolyan volt, mint a gabonaalapú táplálékkal táplált borjaké. Az étrendben akár 50%-os mértékig is lehetséges volt szőlőmagolajliszt használata az egészségre és a hasított test jellemzőire gyakorolt ​​káros hatások nélkül. Belgiumban egy kísérletsorozat arra a következtetésre jutott, hogy 10% erejéig a szőlőmagolajliszt sikeresen beépíthető a hízóbikák teljes értékű száraz takarmányába, ami jó teljesítményt és a hasított test jellemzőit eredményezi. A szőlőmagolajliszt takarmányértéke a lenpelyváéhoz hasonlítható.
  • Juh: Régebbi kísérletek folytak azzal kapcsolatban, hogy a bárányok étrendjébe 20 vagy akár 30%-ig illesztik be a szőlőmagot. A közelmúltban a báránytáp 10%-ában a teljes szőlőmagliszt nagyobb súlygyarapodást és végső élősúlyt eredményezett, mint a kontrolltakarmánynál. A takarmányba való 20%-os bevitel hasonló takarmánykonverziós indexeket eredményezett, mint a kontrolltakarmány használatával. A vágási adatokat, a pH méréseket és a hús kémiai összetételét nem befolyásolta a takarmány típusa. A szőlőmagliszt megnövelt szintje csökkentette a telített zsírsavakat, növelte a telítetlen zsírsavakat és javította a hús táplálkozási jellemzőit. Olaszországban tejelő anyajuhokkal végzett kísérletek során vizsgálták a szőlőmag (300 g/nap), önmagában vagy lenmaggal (220 g/nap) kombinált étrendbe való felvételének hatásait a tejtermelésre és a tej minőségére. Ezeknek a diétás kezeléseknek nem volt kedvezőtlen hatása a tejtermelésre és az egészségi állapotra. A szőlőmag hasznos lehet a többszörösen telítetlen zsírsavak koncentrációjának növelésében, ami potenciális egészségügyi előnyökkel járhat a fogyasztó számára, különösen akkor, ha lenmaggal együtt kerültek bele az állat étrendjébe. A szőlőmag hozzáadása (lenmaggal kombinálva) csökkentette a tejben lévő összes telítetlen zsírsav fény által kiváltott oxidációjának mértékét. A pozitív hatások mellett meg kell említeni, azonban, hogy Franciaországban végeztek egy kísérletet, ahol a juhok egyedüli takarmányaként adtak szőlőmagolajlisztet, az eredményekből pedig arra jutottak, hogy ilyen formában az nem alkalmas a juhok takarmányozására. Emellett Cipruson 40%-ban szőlőmagolajat tartalmazó étrendet állítottak be a bárányoknál, ami nem volt káros hatással a súlygyarapodásra, azonban a takarmányfelvétel magasabb volt. Ezzel párhuzamosan a takarmány emésztésének hatékonysága is alacsonyabb volt. A megnövekedett bevitel a megnövekedett bélfeltöltésben és ennek megfelelően alacsonyabb hasított testhozamban mutatkozott meg.
  • Sertés: A szőlőmag és a szőlőmagolajliszt alacsony fehérjetartalma, nagyon magas rosttartalma és magas tannintartalma miatt nem értékes takarmány-alapanyag a sertések számára. Az étrendben csak kis mennyiségben használhatók fel antioxidánsok és többszörösen telítetlen zsírsavak biztosítására. Romániában az 5%-os szőlőmagolaj-pogácsa beépítése a sertések takarmányozásába nem befolyásolta a teljesítményt, és enyhe növekedést eredményezett a hasított test minőségi mutatóiban. A teljes szőlőmagolajat az étrend maximum 3-4%-át kitevően javasolt használni.
  • Baromfi: A csirkék teljesítménye nem mutatott különbséget a standard diétához képest, amikor a kukoricát 5%-ban helyettesítették szőlőmaggal. A hús nagyobb százalékban tartalmazott telítetlen zsírsavakat a linolsavnak köszönhetően, diósabb illatú, fémesebb ízű és szálkásabb volt. Koreában a brojlertáp 1% őrölt szőlőmaggal történő kiegészítése nem volt negatív hatással a növekedési teljesítményre.
  • Nyulak: A szőlőmagot legfeljebb 15%-ban alkalmazták nyúltápokban, jó eredménnyel. A zsírtalanított szőlőmagliszt értékes energiatartalommal rendelkezik (DE 5,5 MJ/kg DM) a nyulak számára, összehasonlítva más elöregedett (lignifikált) rostforrásokkal. Mérsékelt mennyiségben (15%) az étrendbe történő felvétele pozitív hatást gyakorolt ​​a takarmányfelvételre, az energiabevitelre és az átlagos napi gyarapodásra, a vakbél fermentációjának és mortalitásának károsodása nélkül.

A témában gyűjtött tanulmányok listája a Francia Nemzeti Mezőgazdasági Kutatóintézet Takarmányforrások Információs Rendszerében található.

NAK/ Pető Krisztina

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám