Mezőgazdasági termelés

Módosult a „Védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának ex situ vagy in vitro megőrzése, továbbá a genetikai beszűkülést megelőző tanácsadói tevékenységek támogatása” című, VP4-10.2.1.2-17 kódszámú pályázati felhívás dokumentációja.

A VP4-10.2.1.2-17 kódszámú, „Védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának ex situ vagy in vitro megőrzése, továbbá a genetikai beszűkülést megelőző tanácsadói tevékenységek támogatása” című pályázati felhívás (a továbbiakban: PF) célja, hogy támogatást nyújtson a védett őshonos és veszélyeztetett helyzetbe került mezőgazdasági állatfajták genetikai anyagának begyűjtéséhez, mélyhűtve történő tárolásra történő előkészítéséhez, laboratóriumi körülmények közötti tárolásához mélyhűtéses eljárással, genetikai vizsgálatok elvégzéséhez, továbbá a védett őshonos és veszélyeztetett helyzetbe került mezőgazdasági állatfajták ─ kivéve baromfifélék ─ apaállatainak, illetve apaállat jelöltjeinek az eredeti tartási-, takarmányozási feltételektől eltérő módon, ex situ környezetben történő megőrzéséhez, valamint ezen mezőgazdasági állatfajták megőrzését segítő tenyésztési-, génmegőrzési feladatok tenyésztőkkel történő megismertetése, a szaktanácsadás és a hasznosítási feltételek megteremtésének elősegítése.

A PF legjelentősebb módosulásai az alábbiak:

1) A PF 1.2. pontjában a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 6,25 Mrd Ft-ra emelkedett.

2) Azon Kedvezményezettek számára, akik 2017-ben adtak be támogatási kérelmet – és akiknek így 2022. április 30-án véget érne a támogatási időszakuk – lehetőségük lesz a kötelezettségvállalási időszak egy évvel történő meghosszabbításra, így a hosszabbítási kérelmet benyújtók számára is 6 évre módosulhat a kötelezettségvállalási időszak.

A 2017-ben támogatási kérelmet benyújtók a kötelezettségvállalási időszak 6 évre, 2023. április 30-ig történő meghosszabbítását a Magyar Államkincstár (a továbbiakban: Államkincstár) által rendszeresített és általa közzétett elektronikus formanyomtatvány ügyfélkapun keresztül történő benyújtásával 2022. január 25-től 2022. február 22-ig terjedő időszakban kérelmezhetik!

Amennyiben a Kedvezményezett nem kíván élni a kötelezettségvállalási időszak meghosszabbításának lehetőségével, abban az esetben nem szükséges a kötelezettségvállalási időszak meghosszabbítására vonatkozó kérelmet benyújtania.

Felhívjuk a figyelmet, hogy azonban arra, hogy a kötelezettségvállalási időszak meghosszabbítására irányuló kérelem benyújtására rendelkezésre álló, fent megjelölt határidő elmulasztása jogvesztő, annak tekintetében hiánypótlásnak helye nincs. A kérelem benyújtásának elmaradását úgy kell tekinteni, hogy a Kedvezményezett nem kíván élni a kötelezettségvállalási időszak meghosszabbításának lehetőségével!

 A kötelezettségvállalási időszak meghosszabbítására irányuló kérelem az Államkincstár által közzétett formanyomtatvány ügyfélkapun keresztül történő benyújtásával 2022. március 11-ig visszavonható.

3) Fontos változás, hogy a hosszabbításban résztvevő kedvezményezettek számára a 6. évre külön szükséges készíteni egy előrehaladási tervet, melyet a hosszabbítási kérelem részeként kell benyújtani.

4) Kiegészítésre, pontosításra kerültek továbbá az in vitro génmegőrzés célterület esetében a PF 3.4.1. II. 2. b), d), és új f) pontjaiban a hosszabbítás évére vonatkozó követelmények, és az ezekhez kapcsolódó, a PF 3.4.1. III. 7, 8, és új 11. pontjaiban szereplő jogkövetkezmények.

A PF 3.4.1. II. 2. d) pontját érintő kiegészítés értelmében a szarvasmarha faj esetében az embrió-előállítás keretében a hatodik évben további 4 embrió begyűjtése, mélyhűtésre történő előkészítése és mélyhűtve történő megőrzése támogatható.

A PF 3.4.1. II. 2. új f) pontja értelmében pedig a kötelezettségvállalási időszak 6. évében legfeljebb a PF 3.4.1. II. 2. b) pontjában megadott támogatható mintamennyiségek ötödének megfelelő mintamennyiség begyűjtése, mélyhűtésre történő előkészítése és megőrzése támogatható.

Kérjük, hogy a hosszabbításban résztvevő kedvezményezettek fordítsanak figyelmet arra, hogy a pontos mintaszámot a hosszabbításban résztvevő kedvezményezettek számára előírt, 6. évre vonatkozó előrehaladási tervben meg kell adni!

Fentieken túl a PF 3.4.1. II. B. 5. pontjában és az 5.3. fejezetben az egy adott tenyészállat tenyészetben tartásának maximális támogatható ideje is módosult azon kedvezményezettek esetében, akik 6 éves kötelezettségvállalást tesznek.

A hosszabbítás esetén 6 éves kötelezettségvállalási időszak alatt egy adott tenyészállat tenyészetben tartásának minimum és maximum támogatható ideje ─ zárójelben feltüntetve ─ az alábbiak szerint kerül meghatározásra:

A kiegészült jogkövetkezmények értelmében a PF 3.4.1. II. B. 7. pontja alapján amennyiben egy adott tenyészállat tenyésztésben tartásának ideje hosszabbítás esetén 6 éves kötelezettségvállalási időszak utolsó napján nem éri el a fent megjelölt, a PF 3.4.1. II. B. 5. pontjában meghatározott minimális tenyészetben tartási időszakot, akkor az adott tenyészállat vonatkozásában a támogatást igénylő nem jogosult támogatásra!

A PF 3.4.1. III. új 11. pontja értelmében további fontos változás a jogkövetkezményekben, hogy amennyiben a hosszabbítás évére a PF 3.4.1. II/A 2. d) és f) pontjaiban előírt maximális mintaszámot vagy embriószámot a kedvezményezett túllépi, úgy a 6. évre vonatkozó támogatási összeg 50%-ára jogosult!

A PF 3.4.1. III. Jogkövetkezmények fejezetben pontosításra került továbbá a genetikai beszűkülést megelőző tanácsadói tevékenységek támogatása résznél a 17. pontban az is, hogy a leírt szankció nem a célterület, hanem az érintett tanácsadó tekintetében értendő, továbbá a fejezet vége kiegészült az alábbival:

A meghosszabbítás előtti támogatási jogviszony során első alkalommal megállapított meg nem felelés nem kerül figyelembevételre a hosszabbítás évében megállapított meg nem felelésre hozott szankciók ismétlődő jellegének tekintetében.

5) Aktualizálásra kerültek továbbá a támogatási összegek, melynek eredményeképpen a PF 5.3. fejezetében azok megemelésre kerültek, az emelt összegek a 2022. május 1-től induló gazdálkodási évre vonatkoznak.

Az aktualizált támogatási összegek célterületenként az alábbiak szerint alakulnak:

6) Végezetül tájékoztatjuk a Kedvezményezetteket, hogy a 2017-ben támogatást igénylők esetén lehetőség van 6. kifizetési igénylés benyújtására, azonban ennek igénybevételéhez a támogatást igénylőnek minden esetben nyilatkoznia kell, illetve a természetes személyeknek a személyes adatok kezelése tekintetében történő védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 95/46/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló 2016. április 27- i (EU) 2016/679 európai parlamenti és tanácsi rendelet (általános adatvédelmi rendelet - GDPR) előírásaiból fakadó kötelezettségeket teljesíteni kell.

 

A Széchenyi2020 oldalán a PF módosulásáról megjelent közlemény itt, az új PF teljes szövege és a módosult Támogatási okirat minta pedig a „Kapcsolódó dokumentumok” résznél itt érhető el.

 

(NAK/Borovka Zsuzsa)

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám