Mezőgazdasági termelés

A szántóföldi növények esetében – a szóját kivéve – ritkán szoktuk a takácsatkákat emlegetni.

A takácsatkák polifág kártevők, de jelentős károkat inkább a kertészeti növények, illetve a szója termesztésében szoktak okozni. Kártételükről jellegzetes selyemszál szövedék árulkodik. Súlyos kártétel esetén csökken a növény fotoszintetizáló képessége, a levelek torzulnak, elszáradnak, lehullanak. Felszaporodásuknak, kártételüknek a mostani meleg időjárás kedvez. A szántóföldön - a bab és szója termesztés mellett - már a kukoricán és napraforgón is számítani lehet a megjelenésükre, így érdemes a szemléken figyelmet szentelnünk számukra. 

Ha kémiai védekezésre kerül a sor vegyük figyelembe, hogy hazai körülmények között a takácsatkák 6-7 nemzedéke is kifejlődhet, kifejlett egyedek és lárvák együtt találhatók a tápnövényeken, így esetenként meg kell ismételnünk a védekezést 8-10 nap elteltével.  

Rajzik a kukoricamoly, kezdenek megjelenni a gyapottok bagolylepkék lárvái.  

Kukoricamoly esetében a fő kártétel a szár belsejének végig rágása, még a gyapottok bagolylepke a generatív részeket fogyasztja. Mindkét esetben komoly gondot okozhat, hogy a rágás miatt bekövetkezett sérüléseken a mikrogombák – közülük legveszélyesebb a Fuzárium fajok – telepedhetnek meg, melyek komoly gazdasági kárt képesek okozni. Így az ellenük való védekezést - előrejelzésre alapozva – nem hagyhatjuk el, főleg a csemegekukorica, illetve a vetőmag célra termesztett kukoricák esetében.  

Az amerikai kukoricabogár lárvái már kelnek a meleg talajban. A mostani forró, aszályos időjárás kedvezhet számukra, főleg monokultúrás termesztés esetében okozhat nagyobb problémákat a kártevő.  

Napraforgónál a napraforgómoly, illetve a gyapottok bagolylepke lárvák tömeges elszaporodását kell megelőznünk (védekezési küszöbérték: 2-3 hernyó/m2) a másodlagos kártétel (gombás betegségek pl. botritiszes tányérrothadás) elkerülése érdekében.  

Gyarapodnak a levéltetű kolóniák, erősödik a kártétel, időben védekezzünk ellenük, csillagbimbós állapotban jelentős kárt tudnak okozni. 

 

(NAK/Oláh Beatrix)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám