Mezőgazdasági termelés

 Az Egyesült Államok és az EU 2021. június 15-én megállapodott az Airbus és a Boeing repülőgépgyártóknak nyújtott állami támogatásokról szóló WTO-vitákból eredő megtorló vámok öt évre szóló felfüggesztéséről. 

Az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti, nagy polgári légi járművekkel kapcsolatos vita (más néven Airbus–Boeing vita) a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) történetének leghosszabb ideje tartó vitája. 2004-ben kezdődött, amikor az Egyesült Államok keresetet nyújtott be a WTO-hoz az Európai Unióval szemben, azzal érvelve, hogy az EU jogellenesen támogatta az Airbus nevű európai nagy polgári légijárműgyártót. Az EU 2005 májusában szintén panaszt nyújtott be az Egyesült Államokkal szemben a Boeingnek nyújtott jogellenes támogatása miatt. 

A WTO határozatait követően az USA (2019 októberében) és az EU (2020 novemberében) egyaránt büntetővámokat vetett ki a másik fél exportjára, ami a két fél vonatkozásában összesen 11,5 milliárd dollár értékű kereskedelmi forgalomra volt hatással. Ennek eredményeként az uniós és az amerikai vállalkozásoknak több mint 3,3 milliárd dollár értékű vámot kellett fizetniük. 

Mindkét fél arra törekszik, hogy a jövőbeli jogviták elkerülése és a légijárműgyártóink közötti egyenlő versenyfeltételek megőrzése érdekében áthidalja a régóta fennálló nézeteltéréseket, valamint hogy megelőzze az újabb viták kialakulását. 

Az EU és az USA megállapodott abban is, hogy öt évre felfüggesztik a káros vámtarifák alkalmazását, amelyek az Atlanti-óceán mindkét oldalán hátrányosak a vállalatok és a fogyasztók számára. A cél az, hogy az elkövetkező öt évben mindkét fél tárgyalásos úton, tartósan megoldást találjon, miközben az Atlanti-óceán mindkét partján enyhíti a megtorló vámok által károsított ágazatok terheit. 

Az európai gazdálkodók szempontjából különösen fontos, hogy a felek tartós megoldást találjanak, elkerülve ugyanakkor, hogy a mezőgazdaság magas árat fizessen egy olyan konfliktusért, amelyben nem érintett. 

További részletek az Európai Bizottság sajtóközleményében olvashatók. 

 

(NAK/Polczer Katalin – forrás: Európai Bizottság) 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám