Mezőgazdasági termelés

A Mezőgazdasági kutatások Állandó Bizottsága (SCAR) Állategészségügyi és Állatjóléti Együttműködési Munkacsoportjának (AHW CWG) legutóbbi ülésén Jean-Charles Cavitte (DG AGRI) és Hein Imbrechts (AHW CWG elnök) előadást tartott Horizont Európa uniós kutatási keretprogramból finanszírozandó Európai Partnerségekről, valamint a tervezett Állat-egészségügyi és állatóléti európai partnerség (EUP-PAHW) előkészítéséről.

Az előadás során megtudhattuk, hogy az Európai Bizottság a jelenleg „versenyben levő”, összesen 49 Európai Partnerséggel (EUP) továbbra is tervez, beleértve az EUP-AWH-t, amelynek indulása 2023-ban várható. Ez azért is fontos, mert az EUP-re a Horizont Európa kutatási keretprogram 2. pillére (Globális kihívások és európai ipari versenyképesség) összköltségvetésének (várhatóan 47 milliárd EUR) maximum 49%-át fordíthatja a Bizottság, így nem minden tervezett EUP indulhat majd el. Az EUP-AHW tematikája a fentebb említett 2. pillér 6. klaszterébe (Élelmiszer, biomassza-alapú gazdaság, természeti erőforrások, mezőgazdaság, környezet) tartozik, amelynek a költségvetése várhatóan 8,9 milliárd EUR lesz). Az EUP-k indulásának sorsa emellett az azokhoz potenciálisan csatlakozó tagországoktól, az általuk megjelölt pénzügyi hozzájárulástól, illetve az EUP szakmai tervezetének minőségétől is függ. Az EUP-k továbbra is háromféle pénzügyi konstrukcióval indulhatnak: uniós társfinanszírozással, közös programozás alapján, illetve intézményesített formában. Az uniós társfinanszírozás mértéke 30%-tól 70%-ig terjedhet, az EUP témájától függően, így várhatóan az ilyen konstrukcióban induló EUP-k lesznek a legnépszerűbbek a tagországok körében. Az EUP-k tagállami támogatási mintája hamarosan elkészül.

Az EUP-AHW előzetes dokumentációját a DG AGRI (az Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatósága) és a SCAR AWH CWG munkacsoportja (amelyben hazai részről a NAK képviselője vett részt) közösen készítette el, és 2020 májusában benyújtotta az Európai Bizottsághoz. Az EUP címét úgy alakították ki, hogy az lefedje az állategészségügyet és az állatjólétet is. Az egyes munkacsomagok által lefedett fő szakterületek pedig a következők: fertőző állatbetegségek, állatjólét, új technológiák és eszközök, Egy Egészség (One Health), járványügyi készültség.  Az Európai Bizottság értékelésén az előzetes dokumentáció jó minősítést ért el, de néhány ponton (pl. indoklás, erőforrások) még kiegészítésre szorul.

A tervezett 2023-as indulás érdekében az EUP-AHW véglegesített dokumentációját 2022 elejéig szükséges eljuttatni a DG RTD-hez (az Európai Unió Kutatási és Innovációs Főigazgatósága), hogy az – elfogadás esetén – bekerülhessen a Horizont Európa adott évi munkatervébe. Ezzel párhuzamosan az EUP-AHW-nak ki kell alakítania egy Stratégiai kutatási menetrendet (SRA), amelyet a partnerségben részt vevő tagországoknak 2022 végéig kell elfogadniuk. A dokumentáció további kidolgozásában vezető európai kutatók fognak részt venni. Ebbe a kiemelt kutatói csoportba hazánkból a NAK képviselője toborzott jelentkezőket, jelenleg a jelentkezések elbírálására várunk. A SCAR AHW CWG informális felmérésére választ adó kilenc tagország közül jelenleg öt társulna az EUP-AHW-hoz pénzügyi hozzájárulással, ám ez a szám a jövőben várhatóan emelkedni fog.

 

(NAK/Boros-Tóth Adrienne) 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám