Mezőgazdasági termelés

Fő cél a növényápolás során a gyomok irtása, mivel a tenyészidőszak elején a napraforgó jellemzően nagyon érzékeny az elgyomosodásra.


Kapáskultúra lévén a napraforgó esetében is a T4-es életformacsoport tagjai jelentik a legnagyobb konkurenciát, amelyek között a legdominánsabb a parlagfű (Ambrosia artemisiifolia). Jellemzően a gyomszabályozási módszerek elsősorban a magról kelő egy és kétszikű gyomnövények visszaszorítására törekszik.

A napraforgó-állományban nagy gondot okoznak az évelő kétszikűek, mint az acat (Cirsium arvense) és a szulák (Convolvulus arvensis), amelyek nehezen írthatóak, esetleg az új technológiáknak köszönhetően a betakarításig visszafogható a Cirsium arvense, így javasolt a védekezés e gyomnövények ellen már az előveteményben vagy annak tarlóján. A költségtényezők szem előtt tartása meghatározó tényező az egyszikű gyomnövények fenyércirok, tarackbúza (Sorghum halepense, Elymus repens) elleni védekezés során, mivel posztemergensen szelektív egyszikű gyomirtók használata többletköltséget eredményez.

Megjegyzendő, hogy a magról kelő egyszikűeket jellemzően a kakaslábfüvet (Echinocloa crus-gali) vagy esetleges muharfajokat (Setaria spp.) az alapkezelések során alkalmazott herbicidek is jól irtják. A gyomszabályozás során alkalmazott ppi és preemergens kezeléseknek elsősorban a vegetációs idő első 6-8 hetében kell hatékonynak lennie, amíg a napraforgó árnyékoló hatást biztosító levelei nem jelennek meg, mivel a fiatal állomány gyomelnyomó-képessége gyenge a későbbi kifejlett állománnyal szemben.

A legcsekélyebb gyomprobléma a megfelelően gyomirtott kalászos után van. A vetést követően esős időszak következik a felszáradás során a talaj kicserepesedhet, amelyet záros időn belül sorközművelő kultivátorozni kell, mely elősegíti a homogén kelést és a gyomszabályozás szempontjából is előnyös. A fiatal 1-3 valódi leveles napraforgónk esetében szükség szerint 4-5 cm mély sorközművelés javasolt kultivátorral addig, míg az állományunk el nem éri a 40-50 cm-es magasságot.


(NAK/Balázs Viktor)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám