Mezőgazdasági termelés

Minden kósza híreszteléssel szemben nem lesz közel 100 milliárd forintnyi felszabaduló plusz forrás a Vidékfejlesztési Programban 2020-ban. Viszont néhány új pályázat igen. Az Államkincstár pedig mobilalkalmazás fejlesztésével igyekszik segíteni a gazdálkodókat.


Az idei Agrárszektor konferencián nem volt kiemelt téma a Vidékfejlesztési Programban (VP) meg nem valósuló pályázatokból „visszahulló” pénzek sorsa, mégis az lett belőle. A VP előírásai szerint ugyanis a támogatói okirat kézhezvétele után – főszabály szerint – 24 hónap van a megvalósításra, és mivel az kifizető ügynökségi intézményrendszer átalakítása utáni első okiratokat 2017-ben és utána kezdték kiadni, a beruházások nagy részét 2019 őszén-telén, a továbbiakat 2020-ban, illetve utána már át kell(ene) adni. Ha pedig valamely cég nem tudta teljesíteni vállalását – például mert rajta kívül álló okok miatt az építőipari árak „elszálltak” és a beadáskor tervezett költséget nem tudja tartani –, akkor a megítélt összeg visszakerül a nagy közös VP-kasszába.


Lesz!


A 2021 utáni támogatások alakulásával foglalkozó panelbeszélgetésen Hamarics Imre, a Rekontir TM Kft. cégvezetője mellékesen jegyezte meg, hogy „a Vidékfejlesztési Program sok nyertes projektjének megvalósítási határideje 2020-ban jár le, és a sikertelen projektek több tízmilliárdnyi visszahulló forrást is jelenthetnek”. Ugyanitt ugyanehhez a felvetéshez Krisán László, a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója már azt jövendölte, hogy az érintettek „tömegével” adják majd vissza a pályázatokat – a VP-s mellett az élelmiszeripari GINOP-osokat is – és 90-100 milliárd forintra tette az így megjelenő plusz forrást.

Ez a jóslás úgy tűnik, hogy nyomott hagyott a szakmai berkekben, mert a konferencia második napján Viski József, az AM vidékfejlesztési programok végrehajtásáért felelős helyettes államtitkára kifejezetten cáfolta, hogy a „visszahulló” források a több száz milliárd forintot is elérhetik, mivel ilyen mértékű, előre láthatólag meg nem valósuló pályázatok nincsenek kilátásban. Mint mondta, a szabályok azt megengedik, hogy egy kedvezményezett kérelmezze az irányító hatóságnál a megvalósítási határidő – 24 hónapon túli – meghosszabbítását, ám ezt csak akkor hagyják jóvá, ha az adott beruházásnak már fizikailag is látható nyomai vannak. Ez esetben a megítélt forrás nála marad, nem kell visszafizetnie semmit. Hozzátette, ha egy cég például 16-18 hónapig észlelhetően nem végzett egyetlen kapavágást sem, akkor hiába kér határidő-hosszabbítást, azt jó eséllyel nem kapja meg. Viszont az ő összege a VP-s keretet gyarapítja újra. Viski József elmondta, az irányító hatóság folyamatosan figyelemmel kíséri a források alakulását, a felszabaduló összegeket pedig a már bent lévő kérelmekre és a korábban meghirdetett intézkedésekre köti le. Megjegyezte, 2020 első negyedévében már látni fogják, hogy hova tudják átcsoportosítani.


Nem lesz!


Viski József felhívta a figyelmet, hogy a tervezett új felhívások között szerepel többek között a minőségrendszerekhez való csatlakozás támogatása, mely decemberben jelenik meg és mintegy 2,6 milliárd forint áll majd rendelkezésre. Kiemelte továbbá a termelői csoportok újabb támogatására rendelkezésre álló 3 milliárd forintot, ami a mezőgazdasági és az erdőgazdálkodási ágazatban a termelők együttműködésének ösztönzésére, a szervezetek megalakításával és működtetésével kapcsolatos költségek támogatására nyújt lehetőséget.

A helyettes államtitkár továbbá áttekintést adott az egész VP megvalósításáról is. Mint mondta, a teljes forráskeret 1399 milliárd forint volt, ebből 2019. december 3-ig 554,7 milliárd forintot fizettek ki. A 74 meghirdetett felhívásból még 10 nyitott, közel 190 milliárd kerettel. Összesen 270 ezer kérelmet adtak be a vállalkozások, gazdák, amiből 195 ezret támogattak is. A tervezett új felhívások között szerepel többek között a minőségrendszerekhez való csatlakozás támogatása, mely decemberben jelenik meg és mintegy 2,6 milliárd forint áll majd rendelkezésre. Kiemelte továbbá a termelői csoportok újabb támogatására rendelkezésre álló 3 milliárd forintot, ami a mezőgazdasági és az erdőgazdálkodási ágazatban a termelők együttműködésének ösztönzésére, a szervezetek megalakításával és működtetésével kapcsolatos költségek támogatására nyújt lehetőséget.

Kiemelte, hogy a program intézkedéseihez kapcsolódóan az egyik legfontosabb döntések között szerepeltek az élelmiszeripari fejlesztések, melyekre eddig összesen 165 milliárd forintot kapott az ágazat. A borászati és a kertészeti fejlesztésekre, valamint az állattartó telepek korszerűsítése és trágyatárolók létesítésére együtt több mint 220 milliárd forint támogatást nyújtott a tárca.
Viski József külön kitért a program ez évi módosítására is, amelynek középpontjában az erdősítés támogatása állt. Az elfogadott módosítás értelmében az erdőt telepítő gazdák a korábbiaknál lényegesen nagyobb, a fafajtól függően 80-130%-kal több forrást vehetnek igénybe. A kapcsolódó jövedelempótló támogatás összegét a tárca az eddig hektáronkénti 172 euróról 432 euróra emelte és igénybevételének időtartamát minden fafaj esetében egységesen 12 évre növelte. A helyettes államtitkár felhívta a figyelmet, hogy a közel 40 milliárd forintos keretösszeggel rendelkező „Erdősítés támogatása” felhívás továbbra is nyitva áll az érdeklődők előtt.


Mobilapp készül


Ha már támogatások: Kondra Laura, a Magyar Államkincstár elnökhelyettese a közvetlen támogatások alakulásáról tájékoztatott. Ő is megerősítette a korábbi minisztériumi információt, hogy november 30-ig 212 milliárd forintot már megkaptak a gazdák a 2019-es egységes kérelmük után, az előlegfizetés keretében, és december folyamán további összegeket fizetnek még ki. Hozzátette, jól működik az előzetes ellenőrzés rendszere, ezzel nagyon sok gazda el tudta kerülni, hogy a pontatlan kérelmet esetleg szankcionálják.

Az új, 2021-27 között közös agrárpolitikához kapcsolódó ügyintézéseket igyekszik ügyfélbarátibbá alakítani a MÁK. A hivatal tervezi, hogy a benyújtási határidőkre, új jogcím megnyitására hírekkel, tájékoztató anyagokkal hívja fel a figyelmet a Kincstár weboldálán, illetve tájékoztató leveleket küld az ügyfelek e-mailjére. Az ügyfél-nyilvántartásba vétel iránti kérelem beadására viszont már várhatóan 2020-tól lehetőség lesz elektronikus úton. A csekély összegű támogatások nyilvántartásában szereplő adatokra vonatkozó hatósági bizonyítványok iránti kérelmek elektronikus úton is intézhetők lesznek.

Továbbá fejlesztenek egy mobiltelefonos alkalmazást, ami a tervek szerint 2020-ban elérhető lesz. Ebben lesznek ügyfélszolgálati funkciók, tájékoztatási funkciók (pl. hírek, naptár a betartandó határidőkről), segítségével megtekinthetőek lesznek MePar-adatok, alkalmas lesz georeferált fénykép készítésére, beküldhetőek lesznek ezen keresztül egyes elektronikus bizonylatok is.


(nak.hu/RF)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám