Mezőgazdasági termelés

Az agrotechnikai igényeknek megfelelően az öntözés sokkal tágabb fogalom a növények mesterséges vízpótlásánál, amelynek típusai ismertetjük meg.


Vízpótló öntözés: A termesztett növényzet optimális fejlődéséhez hiányzó víz pótlása, a növényállományok vízigényének teljes vagy részleges kielégítése.

Tároló öntözés: A talaj vízdúsítását jelenti, azaz mélyrétegben, jó víztartó képességű talajon, tenyészidőszakon kívül juttatunk vizet a talajba azért, hogy a későbbi időszakban azt a növények hasznosíthassák.

Kelesztő öntözés: Akkor történik, mikor a vetés idején a mag olyan száraz talajba kerül, hogy a gyors és egyenletes csírázáshoz nincs elegendő nedvesség.

Növényvédelmi öntözés: Célja a vízben oldott növényvédő szer növényfelületre történő kijuttatása.

Tápláló- vagy trágyázó öntözés: A vízzel együtt növényi tápanyagok, trágyaszerek növényzetre és/vagy talajba történő kijuttatását jelenti.

Talajjavító öntözés: Egyrészt talajjavító anyagok kijuttatását jelenti, másrészt pedig a növényminősége és/vagy talajminőség szempontjából káros anyagok (pl.sók) gyökérzónából történő kimosását jelenti.

Talajvédő, homoklefogó öntözés: A kiszáradt talaj elhordását gátló öntözés a szélerózió elleni védekezésben.

Hűtő és frissítő öntözés: Mikroklíma javítására szolgál. Porlasztásos öntözéssel csökkenthető a növényzet közvetlen környezetének hőmérséklete, egyúttal mérséklődik a növényzet párologtatása.

Fagyvédelmi öntözés: A növényzeten ködszerű permetezéssel történő fagyképződés előidézését jelenti, ugyanis mesterségesen előidézett jégképződéssel a növénykörüli hőmérséklet 0°C körül marad, ami megvédi a növényt a nagyobb mértékű lehűléstől – elsősorban gyümölcsös- és szőlőültetvényeken, a tavaszi, néhány órás hajnali fagyok idején.

Színező öntözés: Termékminőség javítása érdekében történő öntözés, a pigmentáció kialakulásának elősegítése érdekében – elsősorban alma- és őszibarack-ültetvényeken.

Aszúsító öntözés: A szőlő nemesrothadásának elősegítése érdekében történő öntözés.


(Forrás: Vermes László – Vízgazdálkodás; NAK/Tasnádi Gabriella)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám