Mezőgazdasági termelés

A cikksorozat második részében az alomméret báránymortalitásra gyakorolt hatását, valamint a mortalitás mértékének csökkentése érdekében alkalmazható praktikákat mutatjuk be.


A SheepNet praktikák címmel elindított cikksorozattal a SheepNet (Sharing Expertise and Experience towards sheep Productivity through NETworking) nemzetközi projekt által összegyűjtött, a juhok termelékenységének növelésére és a báránymortalitás csökkentésére irányuló jó gyakorlatokat, tippeket és praktikákat kívánunk bemutatni.

A SheepNet projekt egyik fő partnere, az írországi Teagasc által folytatott vizsgálatok igazolják, hogy az alom mérete jelentős hatással van a báránymortalitásra. Az írországi gazdaságok felmérési adatai azt mutatják, hogy a bárányhalandóság 8,5% a síkvidéki állományoknál, míg az alom átlagos mérete megközelítőleg 1,5 (Hanrahan 2010). A báránymortalitás 3 százalékpontos csökkentése közel 10 millió euró többletbevételt jelenthet Írország juhágazata számára.

A vizsgálati eredmények alapján elmondható, hogy a báránymortalitás az egyes vagy a kettes ikerellésekhez viszonyítottan szignifikánsan magasabb volt a hármas és négyes ikerellések esetében. A báránymortalitás mértéke egyes ellés esetén 6%, kettes ikerellésnél 7%, hármas ikerellésnél 21%, a négyes ikerellésnél pedig 28% volt.


Báránymortalitás aránya az alomméret függvényében

(Képek: SheepNet-Tip&Trick, Alan Bohan and Tim Keady, Írország 2017., Grassland Science, Animal & Grassland Research & Innovation Centre, Teagasc)

Az alom méretétől függetlenül mind az alacsony, mind pedig a magas születési súly növekvő halálozáshoz vezet. A vizsgált állományban (Belclare-X és Chamoise-X) az optimális születési súly egyes ellésnél 6,0 kg, iker ellésnél 5,6 kg, hármas ikerellésnél pedig 4,7 kg volt. Az egyes ellések esetén a bárányok mortalitása elsősorban a nagyobb, 7 kg feletti súlyú bárányok esetén fordult elő, az elsődleges ok a nehéz ellés volt. A nagyobb almok ‒ hármas és négyes ikerellések esetén ‒ a magasabb mértékű mortalitása az alacsonyabb, 3,5 kg-nál kisebb születési súly eredményeképpen lépett fel. Az ikrekként és hármas ikerként született bárányok optimális születési súlya megközelítőleg 93%-a és 78%-a az egyes bárányokénak.

(Forrás: SheepNet-Tip&Trick, Alan Bohan and Tim Keady, Írország 2017., Grassland Science, Animal & Grassland Research & Innovation Centre, Teagasc; https://www.cambridge.org/core/services/aopcambridgecore/content/view/98C75330ACA155E42FF4637C83994EB5/S2040470013000046a.pdf/, 7. oldal)


Mobil ultrahangos készülék


Az alom méretének a bárányhalandóságra gyakorolt hatása következtében javasolt ultrahangos vemhességi vizsgálatot végezni az anyákon, mellyel nem csak a vehem hiánya, hanem a sikeres termékenyülést követően a vemhesség megállapításán túl a magzatok száma is nagy biztonsággal meghatározható.

Az ultrahangos vizsgálatra a pároztatási időszakot/termékenyítést követő 40. és 50. nap közötti időszak a legoptimálisabb. Tapasztalt szakemberek ultrahangos vizsgálattal 90-98%-os biztonsággal meg tudják állapítani a vemhességet, valamint a fent megjelölt időszakban az alom mérete is nagy hatékonysággal meghatározható.

Javasolt az ultrahangos vemhességvizsgálat időpontját optimálisan megválasztani, tekintettel arra, hogy a vemhesség 90. napját követően a vehem megnövekedett mérete miatt az ikervemhesség megállapítása, valamint a születendő bárányszám meghatározásának biztonsága csökken, a vemhesség ezen szakaszában ugyanis már előfordulhat, hogy a bárányok kitakarhatják egymást.

Bár az ultrahangos vemhességvizsgálatnak nagy az élőmunka igénye, azonban a digitális eszközök és mobilizálható készülékek (egyedi azonosító leolvasó, mobil ultrahang) alkalmazása jelentősen meggyorsíthatja az eljárást, valamint minimalizálni tudja az esetleges hibás adatrögzítést. Az ultrahangos vemhességvizsgálat költségigénye kb. 100-150 Ft/egyed, gyakorlott szakember fél nap alatt megközelítőleg 500 egyed vizsgálatát tudja elvégezni.

Fentieken túl elmondható, hogy az ultrahangos vemhességvizsgálat eredményének birtokában a gazdálkodók számára lehetőség nyílik, hogy a vemhes anyák számára ‒ az alomméretet is szem előtt tartva ‒ a legmegfelelőbb takarmányozási és kezelési protokollokat alakítsanak ki és hajtsanak végre, ezekkel jelentősen csökkenthetővé válik a báránymortalitás. Továbbá a rendelkezésre álló információ hatékonyabbá teszi a nem vemhesült anyák szelekcióját, illetőleg segítséget nyújthat az új termékenyítési időszak optimális időpontjának meghatározásához is, melyek segítségével jelentős költségek takaríthatóak meg.

(Fotók: SheepNet-Tip&Trick, Jorge Guiterrez, Spanyolország 2018., NEIKER-TECNALIA, Instituto Vasco de Investigacion y Desarrollo Agrario)

Kérjük, kísérje figyelemmel cikksorozatunk későbbi, a SheepNet praktikákhoz kapcsolódó részeit is, melyekben további hasznos információkat kívánunk megosztani a projekt által összegyűjtött legjobb gyakorlatokról és tippekről.

(NAK/Borovka Zsuzsa)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám