Közös Agrárpolitika

Az európai parlamenti (EP) választásokat követő tárgyalások egyik legfontosabb kérdése továbbra is az, hogy az uniós költségvetés mekkora szeletét fordítják agrártámogatásokra a következő időszakban.


A 2021-2027 közötti uniós költségvetés kialakításának folyamata 2017. március 1-jén indult az Európa jövőjéről szóló Fehér Könyv előterjesztésével, a költségvetést érintő konkrét javaslatokat pedig 2018. május 2-án tette közzé az Európai Bizottság. Tekintettel az Unió előtt álló új kihívásokra, a Bizottság a kutatás, a migráció, a határellenőrzés, a védelem, illetve a digitális gazdaság területeire több forrást irányoz elő. Emellett az Egyesült Királyság kilépése miatti kiesést is részben átcsoportosításokkal tervezi pótolni, ezért a hagyományos szakpolitikák, mint a Közös Agrárpolitika és kohéziós politika finanszírozása is alacsonyabb szinten valósulna meg (lásd ábra).

A tervezet alapján a Bizottság a következő időszakra (folyó áron) 365 milliárd eurót szán a Közös Agrárpolitikára, amelyből az Európai Mezőgazdasági és Garancia Alap 286,19 milliárd eurót, az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap pedig 78,81 milliárd eurót tesz ki. Ez uniós szinten (EU-27) a mostani időszakhoz képest folyó áron mintegy 4%-os visszaesést, reál értéken pedig jelentősebb csökkenést eredményezne.

Külön Magyarországra lebontva az alábbi táblázat mutatja a várható költségvetési változást. Felhívjuk ugyanakkor a figyelmet, hogy a nemzeti társfinanszírozás mértékének emelése – a vidékfejlesztési támogatások esetében – ellensúlyozhatja a csökkenést.

 

2021-2027-as időszaki költségvetési terv (folyó áron)

 

Változás a 2014-2020-as időszakhoz képest (folyó áron)

 

2021-2027-as időszaki költségvetési terv (2018. évi áron)

 

Változás a 2014-2020-as időszakhoz képest (2018. áron)

 

Közvetlen kifizetések

 

8,54 milliárd EUR

 

-3,9%

 

7,59 milliárd EUR

 

-16,4%

 

Vidékfejlesztési támogatások

 

2,91 milliárd EUR

 

-15,7%

 

2,59 milliárd EUR

 

-26,6%

 

Magyarországra jutó KAP forráskeret várható alakulása, adatok forrása: AKI

 

A tervezet véglegesítéséhez az állam- és kormányfőket magában foglaló Európai Tanács (EiT) egyhangú döntése szükséges, amelyhez az Európai Parlamentnek is egyetértését kell kifejeznie. Előbbi tárgyalásai ugyan még húzódnak, az EP képviselők 2018. november 14-én már szavaztak az unió költségvetésére vonatkozó tárgyalási álláspontjukról. Javaslatuk szerint – szemben az Európai Bizottság tervezetével– a KAP forrásokat a 2014-2020-as időszaki támogatási szinten kell megtartani.

A költségvetésről szóló további tárgyalások viszont már csak az új EP felállítása után folytatódnak, a kapcsolódó végleges döntés pedig várhatóan 2019 őszén születik meg.  A NAK mindent megtesz azért, hogy a következő időszaki agrártámogatások legalább a jelenlegi támogatási szinten maradjanak, és hogy ezáltal a magyar gazdálkodók érdekei ne sérüljenek.


(Horváth Dóra/NAK)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám