Közös Agrárpolitika

Az igényelt támogatások esetében a kedvezményezetteknek lehetősége van vis maior bejelentést tenni, amennyiben vis maior helyzet miatt valamilyen támogatási feltételt nem tudott betartani, vagy nem tudja már a betartását vállalni. Ilyen esetek lehetnek például:

  • ha a bejelentett tábla szélsőséges időjárási körülménnyel – mint pl. belvízzel – érintett és már nem a korábban bejelentett növény található meg az adott táblán vagy annak egy részén és ez támogatás szempontjából problémás lehet. Ezen esetre is ismertetünk majd példákat.

Felhívjuk azonban a figyelmet arra, hogy a kárenyhítő juttatás igénybevételével kapcsolatosan a termésátlag csökkenésre, vagy a termés kiesésre vonatkozó káreseményt NEM a W0253 vis maior elektronikus felületen kell bejelenteni!

KIVÉVE termésátlaggal érintett jogcímek:

  • Szemes fehérjenövény termesztés támogatása esetén- szója, lóbab, édescsillagfürt,

szárazborsó, csicseriborsó, takarmányborsó, mezei borsó termesztése esetén

  • Rizstermesztése támogatás

A vis maior bejelentés határideje az esemény bekövetkezésétől számított 21 napon belül, ha a vis maior esemény a kedvezményezettet a kérelem benyújtásában akadályozza, attól az időponttól számított 21 napon belül, amikor a kedvezményezett olyan helyzetbe kerül, amely lehetővé teszi, de legkésőbb a vis maior bekövetkezésétől számított 6 hónapon belül kell benyújtani.

A vis maior esemény bejelentését nem annak bekövetkezésekor (mindazonáltal a tavaszi, nyár eleji időszakhoz képest nem is egy ésszerűtlenül hosszúra kitolt, pl. őszi időpontban), hanem akkor célszerű bejelenteni, amikor a vis maior esemény már befejeződött és az okozott probléma már egyértelműen meghatározható.

A MÁK elektronikus bejelentési felületén csak múltbeli esemény vagy legfeljebb a bejelentés napjával megegyező dátum lehet a vis maior esemény vége. Azonban lehetőség van a vis maior bejelentés benyújtására a mobileszközökön működő mobilGAZDA alkalmazáson keresztül is (kivéve állategyedre, illetve erdőrészletre), amely esetben lehetőség van arra, hogy folyamatban lévő vis maior eseményt is be lehessen jelenteni. Ekkor az éppen zajló, vagy már lezajlott, de nyomaiban még látható vis maior eseményt is be tudjon jelenteni a gazdálkodó, és az applikáció segítségével fénykép küldhető be a bizonylaton, ami ezt alátámasztja.

Az elektronikus bejelentéshez a Vis Maior rendeletben - 23/2024. (IV. 9.) AM rendelet - rögzített esetekben pl. kisajátítás, csatolni kell a vis maior eseményt alátámasztó dokumentumokat is, míg pl. szélsőséges időjárási esemény bekövetkezésekor (jégeső, aszály), nem mert ezeket az eseteket a hivatalok egymás között egyeztetik.

Az alábbiakban egyes vis maior bejelentéshez kapcsolódó eseteket emelünk ki.

  • Minimum követelmények be nem tartása miatti jogkövetkezmény alól csak akkor mentesül az adott tábla, amennyiben a vis maior esemény elmúlta után a területet a kedvezményezett megfelelő állapotba hozza, amennyiben ez lehetséges! Például: amikor a tavaszi belvíz miatt gyomos lett a terület, de nyárra már nyoma sincs a belvíznek, úgy a gyommentesítést már nem akadályozza a vis maior esemény! Továbbá csak ténylegesen ok-okozati összefüggésében jelentsünk vis maiort pl. aszály miatt a gyomosságot ne, mert nem függ össze a két tényező.
  • Amennyiben az AÖP esetén a diverzifikáció előírás csomag került kiválasztásra, úgy elfogadott vis maior esetén a számításba a vis maior előtti növény(/ek) kerül(/ek) elszámolásra!
  • Amennyiben az AÖP Nem termelő tájképi elemek és területek kijelölése szántóterületeken gyakorlatot választja a gazdálkodó, úgy a nitrogénmegkötő növényekkel bevetett terület, parlag, és ökológiai jelentőségű másodvetés típusú NPLFA terület esetén vis maior bejelentés történik, a növényvédőszer-használati tilalom alól kizárólag a kedvezményezett növényállományának egy részét vagy teljes egészét sújtó fertőzés, illetve károsító járványos szintű előfordulásából eredő kártétel, vagy zárlati, vagy Magyarország területén még nem honos károsító, illetve károkozó ellen hozott hatósági intézkedés mentesítheti a

mezőgazdasági termelőt!

  • Talajtakarás nélküli pihentett terület (PIH01) elfogadott vis maior kérelem esetében a PIH01 hasznosítási kód olyan jogcímek esetében is elfogadást jelent (pl.: ST AKG 2024, ST ÖKO 2024, ST Natura 2000 stb.), ahol vis maior kérelem

nélkül egyébként ezen kód nem használható! Vetésszerkezetben azonban ez egyéb növénynek számít majd, így ezt érdemes mérlegelni.

  • Másodvetések esetében vis maior utáni hasznosításnak nem lehet Tarló (TAR10) hasznosítást megadni.
  • A zöldtrágyázás céljából vetett másodvetésre bejelentett vis maior az ST AKG 2024- vonatkozásában nem kerül figyelembevételre, tekintettel arra, hogy az előírások teljesítésére 5 év áll a rendelkezésre. Ugyanez vonatkozik az istállótrágya-, vagy biogáz iszap kijuttatása, középmély lazításra

Fontos továbbá, hogy AKG esetében, ha a bejelentett vis maior esemény a szakhatóságok által nem kerül visszaigazolásra, abban az esetben a bejelentésben szereplő terület után a kedvezményezett tárgyévben nem jogosult támogatásra

Fontos, hogy az MKR kárbejelentő kérelemben nem személyesül meg a vis maior kérelembe bejelentett hasznosítás, és így nem tehető rá kárbejelentés. Ez esetben kizárólag abban az esetben tehető kárbejelentés, ha az egységes kérelembe betakarítás célú másodvetésként bejelentésre és elvetésre kerül a nevezett kultúra legkésőbb 2025. július 15-ig.

További részleteket a MÁK felhasználói kézikönyvében olvashat:

 

NAK/Sztahura Erzsébet

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám