Környezetgazdálkodás

A Natura 2000 kompenzációs támogatás célja a Natura 2000 gyep- és erdőterületek megőrzése és fenntartása érdekében felmerülő gazdálkodói költségek és bevételkiesések ellentételezése. A támogatás jellegét tekintve normatív, elszámolási kötelezettséggel nem járó, vissza nem térítendő támogatás, melyre a Széchenyi 2020 program keretében évente lehet pályázni.

 

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) 4. § (2) bekezdésében olvasható általános szabálya értelmében magánszemély esetében a különféle forrásból származó támogatások egésze – amennyiben a törvény másként nem rendelkezik – a folyósítás évében felmerülő bevételnek minősül. Az Szja tv. az általános szabálytól eltérő rendelkezést tartalmaz a költségek fedezetére, illetve fejlesztési célra folyósított támogatásokra vonatkozóan. Az Szja tv. 3. § 42. pontja értelmében ilyen támogatásnak a „költségek fedezetére vagy fejlesztési célra folyósított olyan támogatás, amelyet a magánszemély kizárólag a ténylegesen felmerült, igazolt kiadásainak a folyósítóval történő elszámolási kötelezettsége mellett kap”.

Ezzel összhangban ezekre a támogatásokra az Szja tv. 19. §-ában és 51. §-ában foglalt eltérő szabályozás értelmében öt éves halasztott adózásra van lehetőség, hogy a támogatással szemben a támogatás folyósítását követő években felmerülő költségeket is érvényesíteni lehessen.

A Natura 2000 támogatást a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) a korábbi időszakban ilyen támogatásnak tekintette, amelynek a következményeivel az öt éves halasztott adófizetési lehetőség miatt a magánszemély gazdálkodók a 2017. évi adóbevallásuk kapcsán szembesülnek először. Ha ugyanis az elmúlt öt évben a támogatáshoz kapcsolódóan nem merültek fel a támogatás összegével megegyező összegű konkrét költségek, akkor ezen értelmezés szerint 2017. évre vonatkozóan az öt évvel korábban folyósított támogatás költségeket meghaladó része – akár a támogatás teljes összege – adóköteles bevételnek minősül, ami egyrészt szja, másrészt egészségügyi hozzájárulási kötelezettséget jelent.

A NAV a közelmúltban polgári kezdeményezésre az Szja tv. fent ismertetett korábbi értelmezését felülvizsgálta, melynek értelmében a Natura 2000 támogatást a továbbiakban – visszamenőleges hatállyal – az Szja tv. általános szabályozása szerinti bevételként kezelik. Őstermelők esetében ez azért jelent kedvező változást, mert az Szja tv. 7. § (3) bekezdésében foglaltak értelmében az esetükben alkalmazott adómentes értékhatár a Natura 2000 támogatás összegével megemelkedik, azaz a támogatás összege az esetükben gyakorlatilag adómentes. A változás miatt szükségessé, illetve lehetővé válik a korábbi adóbevallások korrekciója.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) levélben fogja kérni a NAV elnökének közbenjárását annak érdekében, hogy az Szja tv. új értelmezését a területi adóhatóságok egységesen alkalmazzák. Őstermelőnek nem minősülő egyéb gazdálkodók esetében a Natura 2000 támogatás adóügyi megítéléséről, illetve adómentessé tételének lehetőségeiről – mielőbbi intézkedés különösen az erdők Natura 2000 támogatása esetében válhat szükségessé – a NAK március során egyeztetéseket kezdeményez a Nemzetgazdasági Minisztérium illetékes államtitkárságával. Az egyeztetés eredményéről a NAK ugyancsak tájékoztatni fogja az érintetteket.


(NAK)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám