A NAK Zöld Támogató Egység „Élet a szántóföldön – a gazdálkodók és a székicsér együttélése” című rendezvényének célja, hogy bemutassa miként tud egy speciális szántóföldi növénytermesztés élőhelyet teremteni több védett és fokozottan védett madárfajnak.
A program során szó lesz arról, hogyan alakult ki ez az egyedülálló kapcsolat a Nagykun 2000 Mezőgazdasági Zrt. rizstermesztése és a székicsér között, milyen támogatási lehetőségek segítik a természetkímélő gazdálkodást, és hogyan tud alkalmazkodni mind a gazdálkodás mind a madárfaj a klímaváltozás egyre erősödő, negatív hatásaihoz.
Kevesen tudják, de hazánkban mindössze két helyen fészkel a fokozottan védett székicsér (Glareola pratincola): az egyik helyszín Apaj, a másik pedig Kisújszállás határában, ahol jelenleg az ország legnagyobb állománya él. Ez a különleges madárfaj egy gyors röptű partimadár, hazánkban a természetvédelmi értéke 500 000 Ft. Az egykori szikes puszták helyett egyre gyakrabban mezőgazdasági területeken, kapáskultúrákban költ – fészkét egyszerű talajmélyedésbe rakja. Állománya az élőhelyek csökkenése miatt jelentősen visszaesett a 20. században, ezért az integrált mezőgazdasági és természetvédelmi intézkedések létfontosságúak a költés sikeréhez.
A szakmai előadások során többek között az Agrárminisztérium, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vezető tisztségviselői is megosztják gondolataikat, de előadást tart a Nagykun 2000 Mezőgazdasági Zrt. vezetője is, aki első kézből mesél a napi gyakorlat és a székicsér érdekeinek összehangolásáról.
A szakmai előadásokat egy kerekasztal-beszélgetés, közös ebéd, majd – előzetes regisztrációval – madármegfigyelés zárja, amelyen testközelből ismerhetik meg a résztvevők a székicsért és további más érdekes partimadarakat, mint például a bíbic.
Időpont: 2025. július 29., kedd
Helyszín: Kisújszállás Vigadó, (5310 Kisújszállás, Szabadság tér 7.)
Tervezett program:
9:30 – 10:00 Regisztráció
10:00 – 12:00 Szakmai előadások
Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára
Balázs Viktor, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara környezeti fenntarthatóságért és innovációért felelős országos alelnöke
Bori Tamás, Nagykun 2000 Mezőgazdasági Zrt. elnök-igazgatója
Medgyesi Gergely Árpád, Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója
Madarász István, az Agrárminisztérium osztályvezetője
12:00 – 13:00 Kerekasztal beszélgetés
13:15 – 14:15 Ebéd
14:30 – 15:00 Madármegfigyelés (kizárólag előzetes regisztrációval)
Szeretnénk felhívni a figyelmet, mivel egy fokozottan védett fajról van szó, ezért mindössze 20 fő részére tudjuk biztosítani a madármegfigyelést. Ugyanakkor az előadások között lesz videóvetítés a fajról, így mindenki láthatja közelről is ezt a különleges ritkaságot.
A rendezvény a résztvevők számára ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött, amit ITT tudnak megtenni.
Várunk minden kedves érdeklődőt, különösen gazdálkodókat, akik szeretnék jobban megismerni, hogyan lehet a termelést összehangolni az értékes természeti örökségünk megőrzésével.
NAK KAP-hálózat ZTE / Gyenes Adrienn