Környezetgazdálkodás

1971. február 2.-án írták alá az iráni Ramsarban a Ramsari Egyezmény néven ismertté vált nemzetközi megállapodást a vizes élőhelyek, és elsősorban az ott élő madárvilág védelméért.

A vizes élőhelyek bolygónk legértékesebb és legsebezhetőbb ökoszisztémái közé tartoznak. Ezek a területek nemcsak a biológiai sokféleség fenntartásában játszanak kulcsszerepet, hanem számos ökoszisztéma-szolgáltatást nyújtanak az emberiség számára, mint például a vizek szűrését, tisztítását vagy a szénmegkötést.  A Vizes Élőhelyek Világnapját először 1997-ben ünnepelték meg hivatalosan, azzal a céllal, hogy növeljék a társadalom tudatosságát a vizes élőhelyek fontosságáról és a megőrzésük szükségességéről. Az ENSZ Közgyűlése 2021-ben hivatalosan is elismerte február 2-át a Vizes Élőhelyek Világnapjaként.

A Ramsari Egyezmény története és céljai

A 20. század közepére a vizes élőhelyek világszerte drámai mértékben csökkentek az emberi tevékenységek, például a folyószabályozások, mocsárlecsapolások és urbanizáció következtében. Ezen élőhelyek pusztulása súlyos hatással volt a vízimadarak populációira és az ökológiai egyensúlyra. E problémák felismerése vezetett a Ramsari Egyezmény létrehozásához, amelynek célja a nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyek, különösen a vízimadarak élőhelyeinek megőrzése és fenntartható használata.

Az egyezményhez csatlakozó országok vállalják, hogy legalább egy vizes élőhelyet jelölnek a nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyek jegyzékére, más néven a Ramsari Jegyzékre. Emellett kötelezettséget vállalnak ezen területek ökológiai jellegének megőrzésére, a vizes élőhelyek védelmének beépítésére a területrendezési tervekbe, valamint a kutatás és oktatás támogatására ezen a területen. Az Egyezmény a vizes élőhelyek erőforrásainak hasznosítását olyan módon célozza meg, melyek egyúttal azok ökológiai jellegét nem befolyásolják, tehát a hosszabb távú, fenntartható hasznosítást részesíti előnyben.

Magyarország 1979-ben csatlakozott a Ramsari Egyezményhez, és azóta is aktív szerepet vállal annak végrehajtásában mind nemzeti, mind nemzetközi szinten. Jelenleg hazánkban 29 vizes élőhely szerepel a Ramsari Jegyzéken, összesen mintegy 260 668 hektár területtel, ami az ország területének körülbelül 2,8%-át teszi ki.  Ezek a területek magukban foglalják a Kárpát-medence szinte valamennyi jellemző vizes élőhelytípusát, mint például tavakat, mocsarakat, szikes tavakat, lápokat, holtágakat és nedves réteket. Kiemelkedő jelentőségűek közé tartozik a Hortobágy, a Balaton, a Fertő tó és a Kis-Balaton, amelyek nemcsak gazdag biodiverzitásukról híresek, hanem turisztikai szempontból is fontosak. Külön érdekesség, hogy 2018-ban a Részes Felek 13. konferenciáján az Egyesült Arab Emirátusokban először osztották ki a Ramsari Város” címet, amelyet a vizes élőhelyeit példamutatóan kezelő városok nyerhettek el. A rangos elismerést 18 város nyerte el, amelyek közé egy magyar város, Tata is bekerült.

Az elmúlt évek aszályos időjárása úgyszintén rámutatott arra, hogy mekkora jelentősége van a víznek a tájban, mekkora problémákat okoz a hiánya – így a meglévő vizes élőhelyeink még jobban felértékelődtek. A LIFE LOGOS 4 WATERS projekt keretében elkészült egy rövidfilm, amely közérthetően és szemléletesen mutatja be azokat a történelmi lépéseket, melyek a jelen helyzet kialakulásához vezettek. Ugyanakkor a film megoldási lehetőségeket és példamutató együttműködéseket is bemutat, melyek elszántan küzdenek a víz – egyik legfontosabb természeti kincsünk – helyben tartásáért. A film az alábbi linken tekinthető meg:

https://www.youtube.com/watch?v=u67UE-ZkTSs

 

NAK / Gyenes Adrienn

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám