Környezetgazdálkodás

2024. szeptember 22-ig van lehetőség a hozzászólások megtételére.

Megújult a NEKT, és agrárgazdálkodói szemmel is érdemes lehet végigolvasni, hiszen olyan irányvonalakat képvisel, melyeket előbb-utóbb meg kellene valósítani különböző eszközök és programok révén. A dokumentum céljai közt szerepel, hogy minimálisra csökkentsük az éghajlatra, az emberi egészségre és a biológiai sokféleségre veszélyt jelentő kockázatokat. Az energiatermelés és -felhasználás Magyarország üvegházhatásúgáz-kibocsátásának több mint háromnegyedéért felelős. A fosszilis tüzelőanyagok felhasználásának csökkentése elengedhetetlenül fontos ahhoz, hogy meg tudjuk valósítani Magyarország 2030-ra kitűzött éghajlatpolitikai céljait, és 2050-re elérjük a klímasemlegességet. A magyar Nemzeti Energia- és Klímaterv (NEKT) – összhangban a Nemzeti Energiastratégia (NES) céljaival - legfontosabb célkitűzése az energiaszuverenitás és az energiabiztonság megerősítése, a rezsicsökkentés eredményeinek fenntartása, valamint a dekarbonizáció.

Magyarország a világ összes ÜHG-kibocsátásából 0,1 százalékos arányban részesül, ennek ellenére a nemzetközi együttműködések során elkötelezett országként pozícionálta magát. A klímasemlegesség 2050-re történő eléréséhez az ÜHG-kibocsátást 95%-kal kell csökkenteni, ahol a fennmaradó kibocsátások egy részét az erdők CO2-elnyelésével tervezik semlegesíteni. Ugyanakkor a vállalt cél eléréséhez valamennyi kibocsátó́ szektorban (energiafelhasználás, ipar, mezőgazdaság, hulladék) szükséges beavatkozni, és a nyelőkapacitások fenntartása és növelése érdekében is intézkedéseket kell eszközölni.

A dokumentum emlékeztet rá, hogy a Közös Agrárpolitika (KAP) Stratégiai tervében is szerepelnek a zöld jövőt szolgáló szakpolitikai célok, valamint a 2020-ban a Kormány által elfogadott Országos Levegőterhelés-csökkentési Program is határozott célokat fogalmaz meg az ipari szereplők, a mezőgazdaság, a közlekedés, az energetika számára 2030-ig a levegőterhelés-csökkentése kapcsán.

A program konkrét célkitűzése, hogy 2030-ig:

  • a kisméretű részecske emisszió 55 százalékkal,
  • az ammónia kibocsátás 32 százalékkal,
  • a kén-dioxid kibocsátás 73 százalékkal,
  • a nem metán illékony szerves anyagok kibocsátása 58 százalékkal,
  • a nitrogén-oxidok kibocsátása 66 százalékkal csökkenjen az országban a 2005-ös szinthez kepést.

További kapcsolódó stratégia a 2019-es Zöld Megállapodás mely az EU zöld átállás folyamatát kívánja elindítani és támogatni a 2050-re kitűzött klímasemlegesség elérése érdekében. Az európai zöld megállapodás része egy ún. Irány az 55%!szakpolitikai intézkedéscsomag (ennek többek között része a közlekedésből, az épületekből, a mezőgazdaságból és a hulladékgazdálkodásból származó kibocsátás csökkentése, valamint az EU-n kívüli kibocsátás kezelésére hivatott karbonvám).

A dokumentumban vázolt elképzelések több ponton is egyeznek a KAP-ban foglaltakkal, például a talaj szervesanyag-tartalmának védelme, talajpotenciál megőrzése, talaj- és erózió elleni védelem itt úgy jelenik meg, hogy szorgalmazza a helyes mezőgazdasági gyakorlatok alkalmazását és CO2-elnyelő kapacitások növelését erdőtelepítési programok megvalósításával. A program javasolja, hogy ott, ahol nem okoz a vízháztartást, talajerőt és a biodiverzitást érintő kedvezőtlen hatásokat érdemes növelni az erdővel és egyéb faállománnyal borított terület nagyságát. A távhő korszerűsítésénél és zöldítésénél pedig szintén szerephez juthatna a mezőgazdasági eredetű biogázhasznosítás.

A KAP intézkedéseit -melyekből többet át is emelt- a dokumentum egyértelműen pozitívan értékeli a környezeti hatások mérséklése tekintetében, és kiemeli a Feltételesség szabályrendszerének szigorodását is az eddigi programozási időszaki előírásokhoz képest. Valamint az állattartó telepek fejlesztéséhez kapcsolódó modern trágyatárolók támogatott építési lehetőségét, hiszen ezek révén -a helyes gyakorlatok betartásán túl- csökkenthetik NH3-, NO2- és CH4 kibocsátásukat, javíthatják a talajvíz minőségét.

Érdekes információ, hogy az 1990-es bázisévhez képest a mezőgazdaság üvegházhatású gáz (ÜHG) kibocsátása 2021-ig 29%-kal csökkent, de ha csak a 2005-2021-es időszakot vizsgálják, ott 18%-os növekedést találtak az agrárium kibocsátására. Mindezzel együtt meg kell jegyezni, hogy a 2021-es adatok szerint a szén-dioxid-kibocsátás több mint harmada, 36%-a háztartásokból ered, ezt követi a feldolgozóipar, ami a kibocsátások ötödéért felelt. A NEKT céljai között szerepel, hogy az üvegházhatású gázok bruttó kibocsátása legalább 50%-kal csökkenjen 2030-ig, az 1990-es bázishoz képest.

Hulladékgazdálkodási szempontból a mezőgazdaság jó helyzetben van, az elemzések szerint 2004 és 2010 között folyamatosan csökkent az összes hulladékmennyiség, 2016-ig stagnált, 2017-től viszont nőtt az összkibocsátás, miközben az ezen belüli részarányokat tekintve az ipari és mezőgazdasági kibocsátás csökkent, az építési-bontási hulladék részaránya viszont szembetűnően emelkedett.

Beruházási szempontból pedig javasolja a dokumentum a barnamezős beruházások előnyben részesítését. Ha viszont mégis indokolt a zöldmezős beruházás megvalósítása, akkor maximálisan törekedni kell arra, hogy a lehető legjobb, környezetbarát, fenntartható, önellátó technológia kerüljön alkalmazásra, minimalizálva a környezeti terheket és hatásokat mind a beruházás, mind az üzemelés fázisában, beleértve minden környezeti hatásviselőt.

A dokumentumra a Magyarország Kormányának portálján megadottaknak megfelelően lehet reagálni.

NAK / Pető Krisztina

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám