Környezetgazdálkodás

Társadalmi egyeztetésen ismerkedhettünk az ökológiai gazdálkodáshoz kapcsolódó pályázati felhívás tervezettel, mely 3 éves kötelezettségvállalással támogatja az ökológiai gazdálkodás megkezdését, folytatását. A kis ismertető sorozatunkban azok számára adunk néhány információt, akik most gondolkoznak azon, hogy belevágjanak-e ebbe a gazdálkodási formába.

Vetésforgó

A több évre előre jól megtervezett vetésforgó egészében magában hordozza a tápanyag-gazdálkodás, a növényvédelem – a vegyszeres gyomgyérítésirtás ökogazdálkodásban nem engedélyezett -, és a gazdaságosság szempontjait.

Szántóföldi növények sorrendjét tervezve mindenképpen figyelembe kell venni az előve-
temény hatását, mert nem mindegy, hogy a lekerülő növény mennyi tápanyagot hagy maga után, maradványai milyen módon apríthatók fel és keverhetők a talajba, lekerülése után marad-e elég idő a talajmunkák elvégzésére, a magágykészítés és vetés között a talaj ülepedésére.

Szerzőnk több éves tapasztalata alapján ismerteti a fenti elveket az ökogazdálkodásban biztosító vetésszerkezeti, vetésváltási lehetőségeket. Természetesen a leírtak nem a „Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot” (HMKÁ) szerinti kötelezettségek, de ez utóbbiak természetesen a leírtakba illeszthető, azaz az ökogazdálkodásban alkalmazható módszerek az előírásokat is teljesítik.

 

Kalászos növények

Az őszi búza vetésforgóba illesztése a legegyszerűbb, hiszen nagyon jó előveteményei a pillangósok, (takarmányborsó, csillagfürt, adott évben első kaszálás után (június elején)
feltört lucerna), továbbá a keresztesvirágúak közül a repce, mustár, olajretek, a len stb. Közepes előveteménynek számít az ökológiai gazdálkodás keretei között a szeptember közepéig betakarított napraforgó, esetleg silókukorica. Kerülendő a későn lekerült szemes kukorica, cukorrépa, silókukorica, és a cirokfélék.

 

Az őszi árpa esetében az előveteménybeli eltérés az, hogy nem érdemes pillangós, hüvelyes és általában augusztus 1. után betakarított növény helyére vetni. Jó előveteményei a fentieken túl a nyári szedésű burgonya, a mák, az augusztus 1-jéig betakarított maghozó fűszernövények.

 

Tavaszi árpa termesztés tapasztalatai szerint jó elővetemény többnyire a kapásnövények, így a cukorrépa és a korai érésű árukukorica, de a len és a silókukorica is megteszi. Ne vessük pillangósok és hüvelyes növények után.

 

Tavaszi zabnak fontos, hogy a talaj jó vízgazdálkodású és korán művelhető legyen.
Előveteményre
nem kifejezetten igényes, de nem javasolja burgonya és zöldségfélék után
vetni. Inkább vethető lucerna- vagy gyeptörésbe.

 

Kapáskultúrák

Árukukorica előveteményre nem érzékeny, így a vetésforgóba jól beilleszthető.

 

Napraforgót önmaga után 4-5 évig ne tervezzük a vetésforgóba. Jó előveteményei kalászosok, de termékeny talajon megfelel még a korán lekerülő silókukorica is. Közepes
előveteménye lehet az időben lekerült árukukorica. A szerző szerint ne vessünk napraforgót még két év után sem pillangós, zöldségnövény és burgonya után. Az alapozó talaj-előkészítésre eléggé igényes növény, ezért jobb, ha nyáron lekerült elővetemény után termesztjük.

 

A héjnélküli olajtök jó előveteménye az őszi kalászosok, a felaprított szármaradványú, korán
lekerült kukorica. A vetésforgóban önmaga után legkorábban három évre következzen.

 

Hüvelyes növények

A tapasztalati értékek alapján a borsót legcélszerűbb két kalászos gabona közé tervezni. Jó előveteménynek mondhatók még a keresztesvirágúak is. Nem vessük pillangósok, hüvelyesek és szántóföldi zöldségfélék után. Azt javasolják, hogy önmaga után 3-4 évig ne következzék az öko vetésforgóban.

 

Az öko szójának jó előveteményei az őszi búza, őszi árpa, silókukorica. Ne vessünk
szóját napraforgó, szántóföldi zöldségnövények és pillangósok után. A szója vetésre tervezett talajt ne istállótrágyázzák.

 

Aprómagvak:

Az őszi káposztarepcét legcélszerűbb két kalászos közé illeszteni a szerző szerint.

 

Folytatjuk:

Forrás:

http://www.nak.hu/kiadvanyok/kiadvanyok/3337-talajtan-biogazdalkodoknak-i/file

 

 

(NAK/Sztahura)

 

 

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám