Kölcsönös megfeleltetés

Az egységes kérelemben ez évben is igényelhették a gazdálkodók a Natura 2000 gyepterületre járó kifizetéseket. A hektáronkénti 115 euró (2022-ben az átváltási árfolyam 369,19 Ft) támogatás fejében azonban egyes előírások betartása természetesen elvárt.

Tekintsük át, melyek is ezen tevékenységek:

  • A gyepterületeket legeltetéssel, illetve kaszálással kell hasznosítani.

Amennyiben nincs legeltethető állatállománya a gazdálkodónak – vagy szerződése a bérlegeltetésre – úgy a kaszálás tényét igazolni kell azzal, hogy a kaszálás megkezdése előtt legalább öt munkanappal írásban bejelentette a kaszálás tényét – email, levél - a működési terület szerinti nemzeti park igazgatóságnak. A kaszálás kezdeti időpontja Natura 2000 területen nem meghatározott, mint egyes AKG támogatások során. Itt a Nemzeti Park igazgatóság mondhat nemet a kaszálásra, ha éppen az ott védett állat költ, vagy védett virág virágzik stb.

  • A területeken csak szarvasmarha, juh, kecske, szamár, ló és bivaly legeltethető azzal, hogy túllegeltetés tilos.
  • A gazdálkodási tevékenység során a gyepfelszín maradandó károsítása sem megengedett.
  • Tápanyag-utánpótlás csak a legelő állatok által elhullajtott ürülékből származhat.
  • A termőhely-idegen növényfajok terjedését meg kell akadályozni mechanikus védekezéssel vagy speciális növényvédőszer-kijuttatással*, ezen a technológián túl egyéb vegyszerhasználat tilos.
  • Kaszálás esetén a terület legalább 5, legfeljebb 10%-át kaszálásonként változó helyen kaszálatlanul kell hagyni.

Amennyiben a gazdálkodó, az inváziós, termőhelyidegen fajok elleni védekezési kötelezettsége miatt nem tudja betartani az előírt 5%-os határértéket, úgy ezt a kaszálás időpontjáról szóló előzetes bejelentésével egy időben jeleznie kell a nemzeti park igazgatóságnak.

  • A vadriasztó lánc használata szükséges, valamint a kaszálást a terület középpontjából vagy a táblaszél mellől indulva kell megkezdeni úgy, hogy az állatok szabadon menekülhessenek, tehát zárványterület nem alakulhat ki.
  • Gyepterületen a szálas takarmány tárolása a kaszálást követő 30 napon túl nem megengedett, mert a levegőtlen, tömörített, árnyékolt stb. állapot miatt az eredeti vegetáció károsodhat. Belvizet a gyepterületről elvezetni nem szabad.
  • Az esti órákban – a nyugalmi időszakban -napnyugtától napkeltéig a gépi munkavégzés nem megengedett.

Engedélyt kell bekérni a természetvédelmi hatóságtól – nem a Nemzeti Parktól - , ha a legeltetést október 31. és április 23. között is folytatni szeretnénk. Amennyiben a terület egyben Nitrátérzékeny is, úgy a téli legeltetés – november 30.-február 15. között – csak abban az esetben lehetséges, ha az állatok által elhullajtott trágya nitrogéntartalma éves szinten, hektáronként nem haladja meg a 120 kg-ot.

Vadgazdálkodási létesítmények, berendezések kialakításához a vadászati hatóság engedélye szükséges. A vadászati hatósághoz a kérelem elektronikus űrlap útján is benyújtható.

A fenti előírások akkor is betartandók, ha nem igényeltük a Natura 2000 gyepterületekre jutó kompenzációs támogatást, de van Natura 2000 gyepünk. Ennek oka az, hogy a Natura 2000 területek földhasználati szabályai is részét képezik minden területalapon nyújtott közvetlen kifizetés alapvető elvárásait tartalmazó Kölcsönös megfeleltetés előírásrendszerének.

A támogatásért cserébe, tehát ami plusz feladatunk, hogy Naptári évre vezessük a Gazdálkodási Naplót, s annak egyes adatait jelentsük be az évet követő januárban (webGN).

Naptári évre – azaz január 1. és december 30. közötti időszak minden napjára legyen meg a jogszerű földhasználat.

A Támogatói okirat hatályba lépését követően képzésen kell részt venni, amennyiben a VP programozási időszakban – vagy az UMVP esetében – sem volt képzésen. A képzésen a támogatást igénylőnek kell részt vennie. Amennyiben a támogatást igénylő nem természetes személy, a képzésen a vezető tisztségviselőnek, a képzésre kijelölt alkalmazottnak vagy tagnak kell részt vennie. Családi gazdaság esetében a képzési kötelezettséget a családi gazdaság vezetője vagy tagja is teljesítheti.

*speciális növényvédőszer-kijuttatás: valamely inváziós vagy termőhely-idegen növényfaj ellen pontos, cseppmentes és célirányos vegyszer-kijuttatással - így különösen a tuskó-, sarj- vagy levélkenés, a pontpermetezés, a tőinjektálás technológia alkalmazásával - történő védekezés.

NAK/Sztahura Erzsébet

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám