Élelmiszer-feldolgozás

Első olvasatban elfogadta az Európai Parlament a szeszes italok meghatározásáról, kiszereléséről és címkézéséről, a szeszes italok elnevezésének az egyéb élelmiszerek kiszerelésén és címkéjén való feltüntetéséről, valamint a szeszes italok földrajzi árujelzőinek oltalmáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló javaslatot.


2019. március 13-án fogadta el első olvasatban a parlament azt a javaslatot, mely az eddig szeszipari szakmai körökben jól ismert 110/2008/EK rendeletet váltaná fel. A módosítás értelmében a szeszesital-gyártóknak egyszerűbb, és világosabb szabályokat kell majd betartania, valamint a földrajzi árujelzők hatékonyabb védelméből adódóan is előnyökre tehetnek szert, ugyanis az új szabályoknak köszönhetően a legismertebb uniós termékek –mint whisky, brandy, vodka – jobban védhetők és a fogyasztók tudatosabban lesznek képesek választani.

A szeszipar az egyik legjelentősebb európai agrár-élelmiszeripari exportágazat, így ki kell emelni a földrajzi árujelzők fontosságát, amelyek – a szeszipari ágazatban is – az uniós helyi, regionális és nemzeti termékek megkülönböztető jellegének és minőségének védelmére szolgáló eszközt képviselnek, lehetővé téve ily módon a hagyományos ismeretek, eljárások és a hozzájuk kapcsolódó munkahelyek megőrzését, valamint a fogyasztók egyértelmű tájékoztatását azokról a tulajdonságokról, amelyek hozzáadott értéket adnak ezeknek a termékeknek.

A vonatkozó szabályokat többek között az EU-szinten elfogadott cukortartalom maximális szintjének harmonizálásával változtatják meg annak érdekében, hogy az uniós piacon elérhető adott termékek egységes minőségét garantálják. A módosítás természetesen összeegyeztethető a szigorúbb nemzeti szabályozókkal. Tisztázzák továbbá a címkéken feltüntethető megnevezések szabályait, amelyek összhangban lesznek a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásáról szóló rendelettel (FIC-rendelet), a szeszes italok sajátosságainak fenntartása mellett. A tervezet egyértelműbb szabályokat állapít meg a szeszes italokra vonatkozó utalásokra vagy hivatkozásokra, különösen az e termékekkel készült élelmiszerekre nézve, illetve több hagyományos gyártási módszert is megóv a szabályozó kiszélesítése által. Lényeges elem, hogy kimondja, hogy a fogyasztói elvárásoknak és a hagyományos gyakorlatoknak való megfelelés érdekében indokolt előírni, hogy a szeszes italok gyártása során felhasznált etil-alkohol és desztillátumok kizárólag mezőgazdasági eredetűek lehetnek.

A javaslat egyik sarokköve a szeszes italok földrajzi árujelzőinek egy elektronikus nyilvántartásba történő bevezetése. A nyilvántartás innovatív, dinamikus, átlátható és könnyen hozzáférhető eszköz lehetne. A nyilvántartás ugyanolyan jogi érvénnyel rendelkezne, mint a 110/2008/EK rendelet III. melléklete, és automatikusan tartalmazná a melléklet értelmében lajstromozott és termékleírásban szabályozott földrajzi árujelzőket.

Az aktuális – egységes szerkezetbe foglalt – szöveg elérhető az Európai Parlament honlapján. A szabályozó akár már tavasszal megjelenhet az EU Hivatalos Lapjában, és onnantól kezdve 7 nap múlva hatályba is lép két éves átmeneti időszakkal, kivéve bizonyos részeket, amelyek a kihirdetés után két héttel már életbe lépnek (ezek többnyire földrajzi jelzésekkel kapcsolatosak).


(NAK / Pető Krisztina)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám