Élelmiszer-feldolgozás

2020. tavaszán begyűrűzött COVID veszélyhelyzet hatása kiterjedt a hazai élelmiszer előállítás és forgalmazás területére, azonban az éves adatok alapján árbevétel csökkenés nem volt megfigyelhető. A COVID kezdeti szakaszában (2020. márciusában) jelentkező tömeges vásárlás után konszolidálódott helyzetben bekövetkezett kereslet csökkenés az éves árbevételre nem volt hatással. A COVID szakaszai alatt viszont átalakult a belföldi fogyasztás szerkezete, megváltozott a fogyasztói preferencia, valamint korlátozások voltak a HORECA szektor és a közétkeztetés területén, amelyek együttesen új kihívások elé állították az élelmiszergyártókat.

A veszélyhelyzeti időszak – és különösen a nyitvatartás korlátozásával, az idősávos vásárlás alkalmazásával érintett hónapok – jelentős változást hozott a legtöbb nemzetgazdasági ág és ágazat számára az alapanyag termeléstől, az élelmiszer-előállítóktól kezdve a nagy- és kiskereskedelemig. A kereskedelem szereplőinek sok nehézséggel kellett megküzdeniük és stratégiájukat a kialakult helyzethez többször kellett igazítaniuk, mert a beszállítóktól származó áruk elérhetősége, mennyisége a fogyasztói kereslet összetétele és ingadozása a logisztikai rendszerek kapacitásait jelentősen túlterhelte. Mindezek mellett az e-kereskedelem dinamikusan növekvő igénye – amely fokozta az elosztó rendszerek terheltségét is - új versenytársak megjelenését ösztönözte az élelmiszer-kiskereskedelem területén.

Forrás: Trade magazin


A hazai fogyasztók árérzékenysége az elmúlt időszak alatt tovább fokozódott, amely a diszkont láncok erősödését tette lehetővé. A hazai piacon jelenlévő három diszkont közül a kevesebb bolti egységgel rendelkező kettő az utolsó helyen van – bár forgalom-növekedésük aránya magasabb, mint az előttük álló láncoké -, azonban a Lidl pár év alatt a középmezőnyből az első helyre került, közel 950 milliárdos éves bruttó forgalommal. A jellemzően PL-t (private label – kereskedelmi márkás termékek) forgalmazó diszkont első helyre kerüléséből, valamint pozíciójának megőrzéséből a PL részesedés hazai növekedésére lehet következtetni, amely visszaigazolja azokat a felméréseket, amelyek az árérzékenység fokozódását mutatják be. A TOP9 FMCG között az egyetlen lánc, amelynek bevétele csökkent az évek alatt a Tesco (első helyről a harmadikra esett vissza), de a Covid alatt az ő forgalmuk is nőtt.

A kiskereskedelem szereplői között végbement változások a PL termékek növekvő szerepére is visszavezethetők, de természetesen nem kizárólagos formában. A diszkont láncok – néhány nagyobb alapterületet preferáló lánccal szemben – a sűrűbben lakott területeken nyitottak nagyobb számban áruházakat, ezzel segítve a fogyasztókat a napi bevásárlási szokásuk megerősítésében és ezzel együtt az alacsonyabb fajlagos működtetési költségek mellett saját forgalmuk növelését.

A PL termékek térnyerése és a gyártói márkás termékek forgalom-változása a fogyasztói kosárban új stratégiát kíván az előállítóktól:

  • Érdemes lehet a kiskereskedelmi láncokkal hosszabb távra szerződni, hogy a legkelendőbb PL termékek mellett az újonnan megjelent fogyasztói igényeknek megfelelő új termékeket is közösen fejlesszék ki, amelynek beszállítója így a már szerződött PL gyártó marad.
  • Az előállítók mindenképpen ragaszkodjanak ahhoz, hogy az ovál bélyegző (állategészségügyi jelölés) mellett vállalkozásuk nevét is tüntessék fel a termékek csomagolásán.
  • A kiskereskedelmi lánc és a gyártó közösen törekedjenek arra, hogy a termékeken minél hangsúlyosabban kerüljön feltüntetésre a hazai és nyomonkövethető eredet.
  • A gyártói márkás termékek új disztribúciós csatornákon történő értékesítését fejleszteni szükséges, ahol a márkanév, a házhozszállítás preferenciaként merül fel a fogyasztói réteg számára (e-kereskedelem, delikát shop-ok, stb.).

NAK/ Halasi Boglárka

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám