Országos hírek

Az április 27-i esztergomi búzaszentelő ünnepséggel hivatalosan is elindult a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége idei „Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem” programja.


Kárpát-medencei búzaszentelő ünnepséget tartottak április 27-én Esztergomban. A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által szervezett ünnepségen többek között köszöntőt mondott Kövér László, az Országgyűlés elnöke, Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a MAGOSZ elnöke.

Kövér László szerint a búzaszentelés sok évszázados ünnepének megtartása azt üzeni, hogy „mi, magyarok életünkben, munkánkban és sorsunkban összetartozunk". Hozzátette, ez az ünnep lélekben közelebb hozhatja egymáshoz a magyarokat. Mint mondta, a 2011-ben önkéntesen összeadott 10 tonnából 2018-ra már 583 tonna búza lett, amely 80 000 gyermekhez juttatja el az összetartozás kézzelfogható üzenetét.

– A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a teljes Magyarországot lefedő falugazdász-hálózatot épített ki. A kormány lehetővé tette, hogy mindez megvalósuljon a külhonban is; 2018-tól Erdélyben 60, Délvidéken 20, Kárpátalján 10, Felvidéken 15, Drávaszögben és Muravidéken pedig egy-egy falugazdász segíti a magyar gazdák munkáját, összekapcsolódását a magyarországi gazdatársadalommal – ismertette.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara képviseletében Kis Miklós Zsolt alelnök – az agrártárca vidékfejlesztésért felelős államtitkára – mondott köszöntőt.

– Nagy öröm számomra, hogy évszázados szép hagyományunk, a búzaszentelés rituáléja, mely mélyen gyökerezik a keresztény kultúránkban, ismét részévé vált a nemzetünk életének. Évről évre eljövünk, hogy az Esztergomi Bazilika oltalma alatt tanúi legyünk az életet jelentő gabona megszentelésének. A búza szimbolikus jelentőségűvé lényegült, legfontosabb kenyérgabonánk. Minden magyar számára értelmezhető jelkép: az újjászületés, a remény, az életerő üzenetét hordozza, mely ciklusról ciklusra, vetéstől aratásig teljesíti be küldetését. Már az Árpád-kori sírokban is találtak búzamaradványokat. Évszázadokon át, a honfoglaló magyaroktól napjainkig „gondoskodott a jövendőről”, nem véletlenül tartották elődeink – és tartjuk mi is – nagy becsben. A búzamag elvetésétől a búza learatásáig minden mozzanat meghatározott szokások szerint zajlott, melyek betartásával a jó termést próbálták bebiztosítani. Amikor a magyar gazda elvetette a megszentelt vetőmagot, tiszta ruhába öltözött. A búzaszentelő körmeneten a megszentelt búzavetésből minden hívő kitépett egy szálat, melyet a férfiak a kalapjuk mellé tűztek, a nők pedig sok helyütt imádságos könyveikbe rejtettek. A zöld vetés maga a megújuló élet, a mozaikokra szabdalt Kárpát-medencében számunkra a jövő ígérete. A „Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem” program, melynek idei nyitányát is ünnepeljük a mai napon, rengeteg gazdát szólított meg a Kárpát-medencében az elmúlt nyolc évben, akik saját terméseiket ajánlották fel a határon innen és határon túl élő rászoruló gyermekeknek. A 2011-ben útjára indított program küldetése a búza, azaz a kenyéradás mozzanatán keresztül a magyarság összefogása és a keresztény nemzettudat erősítése. A gazdák a búzaadománnyal ajándékoznak „életet”, így segítik a szükséget szenvedőket, és így járulnak hozzá a külhoni magyarok nemzeti önazonosság-tudatának erősítéséhez. E gesztussal azt üzenik: egy a nemzet, egymás támogatásával tudunk csak megmaradni, minden magyar felelős minden magyarért. A gazdatársadalomra mindig számíthatott a nemzetünk, köszönjük nekik a segítséget, és hogy jó példát mutatnak mindannyiunk számára – mondta.

Az ünnepségen a négy történelmi egyház püspökei is beszéltek, mindannyian a búza, a kenyér krisztusi szimbolikájára mutattak rá. A város határában lévő gabonaföldeken, a római- és görög katolikus, valamint a protestáns egyházak egy-egy papja, lelkésze liturgikus esemény keretében áldotta meg a még zöld, zsenge kalászost.

A jótékonysági kezdeményezés mára az egész Kárpát-medencére kiterjedő karitatív kezdeményezéssé vált. A program keretében a kamara a Kárpát-medence magyarlakta területeiről búzaadományokat gyűjt. A felajánlott búza egy részét liszt, a másik részét pedig kenyér formájában juttatják el a szociálisan rászoruló, hátrányos helyzetű gyerekeket gondozó magyarországi és határon túli szervezeteknek és intézményeknek.


(nak.hu/MTI) (fotó: hidlap.hu/kemma.hu-Pöltl Zoltán)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám