Az Agrár-EDIH (AEDIH) projekt konzorciumvezetőjénél, Gödöllőn vendégeskedtek a Déli ASZC Bereczki Máté Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum, Szakképző Iskola diákjai, akik az AEDIH AgroMet Hackathon ötletverseny keretében mutatták be Irrigenius elnevezésű fejlesztésüket az AEDIH szakemberei és a Kamara, mint konzorciumi tag képviselői előtt.
Az AEDIH projekt egy mezőgazdasági fókuszú, a környezeti adatok jobb felhasználását támogató hackathon programmal igyekszik előmozdítani a meteorológiai adatok és az azok gyűjtésére, feldolgozására szolgáló digitális eljárások fejlesztését, a kisgazdaságok igényeinek is megfelelő alkalmazások kialakítását és szélesebb körű elterjedését.
Az AgroMet Hackathon a tervezett tavaszi időszakban a jelentkező diákokból, hallgatókból álló csapatok diplomaleadási, érettségi és egyéb tanulmányi kötelezettségei miatt egy közös 24 órás időpontban nem tudott megvalósulni. A szervezők azonban egyéni lehetőséget biztosítottak a bemutatkozni kívánó csapatok számára az ötletek élő prezentációjára. A bajai Déli ASZC Bereczki Máté Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum, Szakképző Iskola diákjai, Csordás Dominik, Kántor Tamás és Mészáros Zoltán saját fejlesztésű innovációjukat, egy öntözőberendezés prototípusát hozták el a versenyre.
A bemutatott rendszer ötletessége, funkcionalitása, technikai kivitelezése és várható gyakorlati adaptálhatósága szempontjából megfelelt az AEDIH felhívásának, így azt a projekt jelenlévő szakemberei továbbfejlesztésre javasolták, és amennyiben a jövőben termékké formálódik, szívesen segítenek a gazdálkodói és szaktanácsadói kapcsolatok kialakításában.
A csapat egy mikrokontroller alapú automatizált öntözőberendezés prototípusát készítette el és mutatta be, ami egy talajnedvesség mérőből, egy hőmérséklet és páratartalom mérőből, illetve egy fényintenzitás mérőből áll és igény szerint további szenzorokkal, egységekkel bővíthető. Alapja egy távolról vezérelhető modul, ami programozható és időzíthető. A tervezésnél fő szempont volt, hogy egy viszonylag bonyolult, több összetevőből álló, komplex technikai háttér mellett minél egyszerűbb kezelhetőséget biztosítsanak a felhasználók részére. A prototípus működése két programozási logika elvén alapul, a mért paraméterek változása alapján szükség esetén az öntözőberendezés bekapcsol, így biztosítva a kultúrnövény stresszmentes, folyamatos fenológiai fejlődését.
Az AEDIH Hackathon következő, 24 órás eseményére várhatóan szeptember elején kerül sor. A részletek hamarosan elérhetőek lesznek az AEDIH honlapján és egyéb platformjain.
NAK / Pók Zóra