`

A NAK tavaly őszi-téli Élelmiszeripari Körkép rendezvényének alkoholosital-gyártás rendezvényén Halász Róbert, a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács elnöke előadásában bemutatta a szeszpiac jelenlegi helyzetét.

 

Az égetett szesz vagy alkoholpárlat (egyszerűen párlat) olyan alkoholos ital, melynek alapanyagát alkoholos erjedés után lepárolják így legnagyobbrészt etanol vizes oldatából áll. A párlat íze a lepárlás módszerétől függően lehet semleges, vagy többé-kevésbé megőrizheti az erjedt alapanyag aromáit, de emellett gyakran ízesítik vagy fahordóban érlelik. Jellemzően 15–55 százalék közötti alkoholtartalommal, kis adagokban fogyasztják; ezért gyakran röviditalnak is nevezik. Az égetett szeszt a 18. századtól kezdve „pálinkának” nevezték a magyar nyelvben. A 20. század folyamán a pálinka magyar viszonylatban egyre inkább a gyümölcs-, seprő- és törkölypárlatokra utalt.


A II. világháborút követő szocialista rendszerben a gazdaságosság volt a szeszfőzés fő szempontja. A valódi párlatok borból és hibás gyümölcsből készültek. A hibátlan gyümölcs szeszipari felhasználását pazarlásnak nevezték. Legnagyobb mennyiségben feldolgozott gyümölcs az alma volt, ezért minőségi vodkát is finomítottak belőle. A finomszesz alapanyaga a cukorrépamelasz volt, a gabonát ekkor nem használták szeszgyártásra. Ízesítőeszenciából készítettek pl. rumot de ugyanígy gyártották az úgynevezett „kommersz pálinkát”, azaz gyümölcspálinka-utánzatot is cseresznye és kajszibarack ízesítéssel. 1951 után a kereskedelmi gyümölcspárlatok egy jelentős része házilag erjesztett cefrékből készült az úgynevezett „feles főzés” keretein belül, mely során a magánszemélyek a bérfőzetett pálinkájuk felét beszolgáltatták. 1970-ben beszüntették a feles főzést, és a bérfőzetés adóját ezután kizárólag pénzben szedték be. A rendszerváltás után is fennmaradt az ízesített melaszszeszből készült „gyümölcspálinka” és „rum” ipari hagyománya, sőt, további ízekkel bővült a mesterséges utánzatok kínálata.

Magyarország 2004-es uniós csatlakozása és a pálinka eredetvédelme azonban azt eredményezte, hogy a kommersz párlatutánzatok szeszes ital, ízesített vodka és likőr neveken maradtak forgalomban. Hazánkban jelenleg két alkoholgyártó üzem (egy épülőben), 35-40 darab szeszes ital gyártó cég, 130-140 darab kereskedelmi pálinkafőzde és 500-600 bérfőzde található. Bérfőzés keretében 50 liter mennyiségig 50 százalékos jövedéki adó kedvezménnyel 86 térfogat-százalékos gyümölcsszesz főzethető kedvezményes adózási feltételek mellett (835 forint/liter 50 fokos párlat + főzdei díj). Magánfőzésben évente legfeljebb 86 liter (42 fokos) italt lehet előállítani. A magánfőzéshez való jogot minimum 5 darab párlat adójeggyel lehet megváltani (700 Forint/darab). A desztillálóberendezést a helyileg illetékes önkormányzat adócsoportjához kell bejelenteni.


A szabadforgalomba hozott szeszes italok tekintetében (2009 és 2015 között) elmondható, hogy a szeszes italok tendenciája csökken, a kereskedelmi pálinka - köszönhetően egyre tetszetősebb megjelenésüknek és változatosabb íz világuknak - mennyisége stabil, a bérfőzött pálinka mennyisége az elérhető gyümölcstől jelentősen függ, míg az otthon főzött pálinka mennyisége jelentős, de csak becsülhető (2-6 millió heltoliterfok).
Az Európai Unió országainak átlagos alkoholos ital fogyasztását a sör vezeti (4,2 liter), amelyet a bor (3,4 liter) és a szeszes ital (2,4 liter) követ. A hazai fogyasztás élén a sör és a szeszes italok találhatók holtversenyben (3,8 liter), amelyeket a bor (3,4 liter) követ. A szeszes italok teljes forgalma 168 milliárd forintra becsülhető, amelyből a vendéglátás 95 milliárd forintnyi összeggel részesedik, míg a kiskereskedelem 73 milliárd forinttal.


Magyarországon a szeszes italok jövedéki adója (1065 euró/hektoliter) az uniós átlag alatt (1800 euró/hektoliter) található. A jövedéki adó mértéke Bulgáriában a legalacsonyabb (562 euró/hektoliter), míg Svédországban a legmagasabb (5455 euró/hektoliter). Magyarország szeszesital-kereskedelmének kb. 10 százaléka származik importból, főként whisky, bitter és likőrök. Legjelentősebb export termékeink a keserű italok, a vodka és a különböző likőrök.
A szeszes italok 2016 első féléves forgalmi adatai alapján elmondható, hogy a prémium árkategóriát vásárlók a márkát részesítik előnyben. A kereskedelmi forgalom 40 százaléka a kommersz italok árkategóriájába esik. Az égetett szesz kategóriában a valós fogyasztás a magán és bérfőzetett italokból kerül ki, mely jelentősebben olcsóbb, mint a kereskedelemben kapható termékek. A szeszesi talok típusa alapján a fogyasztás közel felét a pálinka adja.

 

(NAK)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám