Országos hírek

Az alkoholosital-gyártás aktualitásait vitatták meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara élelmiszeripari konferenciasorozatának e heti fórumán. A legtöbb gondot, a magánfőzdék és a hamisítók jelentik a tisztességes vállalkozások számára.

 

Szeszpiaci áttekintéssel indult a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara élelmiszeripari konferenciasorozatának alkoholosital-gyártással foglalkozó november 22-i eseménye. Mint Halász Róbert, a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács elnöke vázolta, jelenleg Magyarországon 35-40, szeszes italt gyártó cég működik, további 130-140 kereskedelmi forgalomba szánt pálinkát készít. Ezek mellett 500-600 bérfőzde üzemel, amelyeknél maximum 50 liter, 86 térfogat-százalékos gyümölcsszesz főzhető, és törvényileg engedélyezett a magánfőzés is, amelynek során évente – háztartásban való személyes fogyasztására szolgáló – legfeljebb 86 liter (42 fokos) párlat állítható elő.


Feketén a kereskedelembe


Halász Róbert elmondta, a hazai alkoholfogyasztás 1988 óta folyamatosan csökken, ennek megfelelően a gyártott szeszesital-mennyiség is. (Ami a forgalmi adatokat illeti, a teljes forgalom 168 milliárd forint, amiből a kiskereskedelem 73, a vendéglátás 95 milliárddal részesül.) A kereskedelmi pálinka mennyisége stabil, a bérfőzött pálinka mennyisége az elérhető gyümölcstől függ, míg az otthon főzött pálinka mennyisége jelentős, de csak becsülhető, körülbelül 2-6 millió hektoliter lehet.

Éppen ez a „rejtőzködés” jelenti a legnagyobb gondot a legálisan működő cégek számára. A hozzászólások során elhangzott ugyanis, hogy a magánfőzésben termelt pálinka jelentős részét nem otthon fogyasztják el, hanem feketén kerül be a kereskedelmi forgalomba. Többen is jelezték, hogy az illetékes hatóságoknak szigorúbban kellene fellépniük a magánfőzőkkel szemben. (Az előadás vázlata  pdf itt (881 KB) megtekinthető.)


Teherkocsis gyárak


Amit tud, persze megtesz például a Nemzeti Adó- és Vámhivatal – főleg a hamisítások ellen. Mert mint Almási Gyula, a NAV Szellemi Tulajdonvédelmi Osztálya főosztályvezető-helyettese elárulta, a megtévesztő, hamis termékek legalább annyi kárt okoznak a tisztességes vállalkozásoknak, mint az árujukat illegálisan eladók. A leggyakoribb átverések közé tartoznak például: hogy az eredeti néven – az igazitól alig eltérő címkékkel ellátott üvegekben – más tartalmú italt kínálnak vagy; hogy az eredeti terméket más országban más néven árusítják; hogy az eredeti oltalmat utánozzák, másolják.

A szakember szerint idehaza az ellenőrzések során gyakran találkoztak mobil, teherautókra telepített „szeszesital-gyárral”. Megjegyezte, ezeknél még a formára is ügyelnek, ugyanis a kukákból összegyűjtött eredeti üres palackokba töltik a nedűt. Almási Gyula szerint a törvényesen működő cégeknek védelmet nyújthat a NAV által alkalmazott – ingyenes – vámfigyelési eljárás.

 

Nehéz év volt


– A bort nem az alkoholtartalma, hanem az élvezeti értéke miatt szeretjük, fogyasztjuk – utalt e kijelentésével Brazsil Dávid, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára arra, hogy az alkoholos italok között, a szeszpiacon azért a bor „különutas” szereplőnek számít.

A borágazat idei teljesítményéről szólva elmondta, hogy az idei termelést nagyban befolyásolta az április fagykár, majd a később jelentkező jégkár, valamint az sem tett jót, hogy az ősszel felbukkantak a fitoplazmát terjesztő szőlőkabócák is. A HNT-főtikára úgy vélte, a jelenlegi kárenyhítési rendszer nem biztosít megfelelő kondíciókat a szőlősgazdák számára: például a rendszer nem veszi figyelembe, hogy az adott évi kár kihat a következő évi bevételekre is, és azt sem, hogy a rendszer helyrajzi szám alapú adatokat kér, a gazdák meg parcellák szerint számolnak. Brazsil Dávid hozzátette, ezt a problémát már jelezték az illetékesek felé, bíznak a kedvező változásban. Ugyancsak a gondok között említette, hogy az idei szüreten alacsony felvásárlási árakra panaszkodtak a szőlősgazdák, több borvidéken az árak nem mozdultak el a tavalyi szintről a szőlő jó minősége ellenére sem.

Egyéb módon is igyekszik segíteni a borászokat a HNT: a nemzeti tanácsot modernizálják, ennek része a regionális HNT-titkárok alkalmazása, valamint az egyszerűsített adminisztrációt segítő HEGYIR információs rendszer fejlesztése. (Az előadás vázlata  pdf itt (470 KB) megtekinthető.)


Segítő pályázatok


Más irányú fejlesztéseket ismertetett Varga László, a NAK élelmiszeripari szakértője. Mint mondta, a kiírás előtt álló, az élelmiszeripari cégek fejlesztését elősegítő GINOP-pályázat feltételeinek kialakításában a kamara részt vett, javaslatainak 95 százalékát az NGM beépítette. Megjegyezte, néhány héttel ezelőtt még úgy tűnt, hogy a desztillált szeszeket gyártók nem vehetnek részt ezen a pályázaton, ám a kamara közbenjárására mégsem zárták ki őket. A szakértő szerint az alkoholos italgyártók további támogatási lehetőségeket is igénybe vehetnek, ilyen például a borászatok számára kiírt 40 milliárdos pályázat, illetve a hamarosan ismét megjelenő, a kkv-kat érintő kapacitásbővítő pályázat. (Az előadás vázlata pdf itt (1.50 MB) megtekinthető.)

Simon Attila, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért felelős helyettes államtitkára ugyancsak GINOP-os és VEKOP-os pályázati lehetőségeket ismertetett, amelyekkel a munkaerő-ellátottságukat javíthatják akár az alkoholos italgyártó vállalkozások is. Friss – munkaügyeket érintő – információként osztotta meg a hallgatósággal, hogy éppen a kamarai konferencia napjának délelőttjén egyezett meg a kormány a szakmai szervezetekkel a jövő évi bérekről és a cégeket érintő járulékváltozásokról. A helyettes államtitkár szerint „az élelmiszeripar lesz az elsődleges haszonélvezője a béremeléseknek”. (Az előadás vázlata  pdf itt (1.52 MB) megtekinthető.)

A fórumon szó volt még az alkoholos italokat (is) érintő tápértékjelölési rendeletről ( pdf itt (1.03 MB) ), a termékpálya-marketingről ( pdf itt (712 KB) ), a jövedéki törvény változásairól ( pdf itt (1.05 MB) ), valamint a NAK Élelmiszeripari Igazgatóságának tevékenységéről ( pdf itt (1.20 MB) ).

 


(nak.hu)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám