Automata kormányzás, kertészeti robot, univerzális robotkar, fejőrobot – a mezőgazdasági termelésben és az élelmiszeriparban egyaránt használható eszközök. Nem a jövőben, hanem a jelenben!
A 2019-es PREGA-sorozat már az idei AGROmashEXPO harmadik napján elkezdődött a PREGA AgRobot Showjával, első eseményként amolyan felvezetője volt a februári hagyományos konferenciának. A mezőgazdasági termelésben és az élelmiszeriparban egyaránt alkalmazható robotokat mutattak be, nem titkoltan azzal a céllal, hogy az egyes ágazatokban felmerülő munkaerőhiányra egy lehetséges megoldást kínáljanak.
Az univerzális robotkart kifejezetten élelmiszeripari felhasználásra ajánlotta a forgalmazó képviselője, csupa olyan feladatra, amellyel az élőerő tényleg kiváltható. Ez a robot amúgy voltaképpen „kobot” – merthogy kollaboratív üzemmódban emberrel együtt, emberi irányítással képes dolgozni. A beépített 16 tengelynek köszönhetően rengeteg irányban képes elmozdulni. Kifejezetten alkalmas zöldség és gyümölcs vagy tojás pakolására, csomagolására, esetleg a malomiparban liszteszsákok rakodására. Ahogy elhangzott, volt olyan vállalkozás, amelynél a beindítástól számított 34. nap után már megtérült az „kobot” alkalmazása…
A kertészet is igen munkaerő-igényes ágazat – az önálló munkavégzésre képes kertészeti robot jó szolgálatot tehet. Ami itt látható volt, az egy kisméretű 65 cm sortávolságot tartó eszköz, de – mint egy kisfilmen látható volt – vannak nagyobb „testvérei” is. Ezek már kétméteres hidas változatúak, és 15 cm sortávolságot tartva akár 3-4 sort is képesek kezelni. Az ennél nagyobb, automatizált eszközt pedig akár szőlőszedésre is be lehet állítani.
Ha már föld… Ma már teljesen megszokottak a különböző kijelzőkkel, fedélzeti számítógépekkel, kormánnyal felszerelt traktorok. Munka közben akár az is előfordulhat, hogy a gépkezelő valami problémát észlel és nem tud tovább haladni – nos itt jön be az új fejlesztés, az automata kormányzás! Mobilinternetes kapcsolaton és egy applikáción keresztül a szervizes mérnök a távolból át tudja venni az traktor irányítását és feltárni a hibát. Ez a robotkormányzás gépfüggetlen, bármelyik meglévőbe be lehet építeni.
A precíziós gazdálkodás korában a termőföldet felülről is érdemes áttekinteni – erre ad lehetőséget a hőkamerás kiegészítő rendszerrel ellátott drón. Vagy éppen e repülő eszközt akár permetezésre is lehet használni.
Robotnak nem csak a növénytermesztésben van már létjogosultsága, hanem az állattenyésztésben is. Például tehenészetekben a fejéseknél. A bemutatott fejőrobot teljesen önálló, 99,8 százalékos pontossággal „találja el” a tehén tőgyét, és a maximális higiéniai követelményeket betartva végzi el a fejést. Sőt, a tejértékelést tőgyenként képes elvégezni. Mint elhangzott, egy alkalmazott egy ilyen fejőrobottal naponta akár 60-70 egyed tehént is megfejhet.
Az agrárrobotok tehát egyfelől a jelent, másfelől a jövőt is jelentik!
Folytatás!
A sorozat következő eseménye a 2019. február 19-20-i PREGA – Precíziós Gazdálkodási és Agrárinformatikai Konferencia és Kiállítás. Majd májusban a NAK Szántóföldi Napokkal folytatódik.
(nak.hu/RF) (fotó: agroinform.hu)