Megjelent a BIZOTTSÁG (EU) 2021/794 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE egy elnevezésnek az oltalom alatt álló eredetmegjelölések és földrajzi jelzések nyilvántartásába való bejegyzéséről („Nagykun rizs” [OFJ]).
Az OFJ jelölés az adott földrajzi hely és a termék neve közötti kapcsolatot hangsúlyozza. Olyan termékekről van itt szó, amelyek különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzője a földrajzi eredetüknek tulajdonítható. Általában azok a termékek viselhetik ezt a jelzést, amelyeket részben egy adott régióban állítanak elő, dolgoznak fel vagy készítenek el. Magyarország esetében már több élelmiszer is rendelkezik a jelöléssel, ide tartozik többek között például az „Újfehértói megy”, a „Szentesi paprika” és a „Szilvásváradi pisztráng”. Ezen termékek sorába került be a 2021/794 végrehajtási rendelettel a „Nagykun rizs” is.
A „Nagykun rizs” oltalom alatt álló földrajzi jelzés az Oryza sativa L. faj magyar nemesítésű, egységes dokumentumban meghatározott fajtáinak fehér vagy hántolt (barna) szemtermésére vonatkozik. A földrajzi oltalom Kisújszállás közigazgatási határára terjed ki, ahol a termesztéstechnológiát segíti, hogy Kisújszállás közigazgatási területéhez tartozó szántóföldeket a Hortobágy-Berettyó folyó vizéből táplálkozó csatornák övezik, amelyekből a rizsföldek öntözése is biztosítható. A "Nagykun rizs" és a földrajzi terület kapcsolata a természeti tényezőkön és a speciális termelési technológián alapul. A termék különlegessége, hogy arzéntartalma a földrajzi terület talajadottságainak köszönhetően rendkívül alacsony, legfeljebb 0,1 mg/kg, ami jóval a megengedett uniós határérték alatt van.
A rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését (2021. május 11.) követő huszadik napon lép hatályba.
(NAK/Szőke Rita)