Az elmúlt hetekben számos szakmai rendezvény került megrendezésre Békés megyében, melyek kitértek az aktuális vidékfejlesztési témákra, a vízgazdálkodási és belvízvédelmi kérdésekre, valamint az egységes támogatások igénybevételére.
Békésen került megrendezésre 2014. március 31-én a „Települések külterületeinek fejlődési lehetőségei – Zártkertek és tanyák jelene és jövője –„ című szakmai konferencia a Fenntartható Térségért Alapítvány és Békés Város Önkormányzatának közös rendezésében. A konferencia céljai között szerepelt egyrészt a vidékfejlesztéshez kapcsolódó aktuális információk megosztása, másrészt a témához kapcsolódó aktuális kutatási eredmények és jó példák ismertetése. A Tanyafejlesztési Program 2015-ben szintén kiírásra kerül, így Szabó Mátyás a Földművelésügyi Minisztérium főosztályvezetője ismertette a jelenlévőkkel a jövőbeni célokat, míg Brandt Sára a Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet igazgatója a Program eddigi eredményit mutatta be. Kapcsolódva a témához Romvári Róbert a tanyás térségekben alkalmazható megújuló energiaforrások lehetőségeit és eddigi eredményeit mutatta be, míg Bényei Gábor (Békés, Diós tanya – ökogazdaság és ökoturizmus) és Molnár István (Tarhos, Libás tanya – tanyagazdaság és falusi turizmus) tanyagazdaságainak mindennapjaiban nyerhettek betekintést a jelenlévők. A konferencia másik fő témáját a zártkertek problematikája adta. Kovács Szilvia, "A legszebb konyhakert" című program ötletgazdája előadásában kiemelte a mozgalom pozitív hatását a zártkertek gondozására. Egyre több tulajdonos tér vissza rég elfeledett kiskertjéhez és ismét művelni kezdi, megőrizve ezzel a zártkeretes övezet hagyományos funkcióját és friss helyi élelmiszerhez juttatva ezzel tulajdonosát. Sándor János, a Családok a Kiskertekért Egyesület elnöke, egy a nagyvárosi zártkertekben lezajló aktuális folyamatot mutatott be, azaz a lakófunkció megjelenését a zártkertes övezetekben. Előadásában hangsúlyozta, miszerint Egyesületük amellett, hogy támogatja a zártkertekben való kiköltözést fontosnak tartja, hogy a hagyományos funkció megőrzése mellett történjen mindez. Harmadik előadóként Pócsi Gabriella a zártkertek fejlődési útját, funkcionális differenciálódásukat mutatta be. Mindemellett Koszcz Sándor (igazgató, Békés Városi Kecskeméti Gábor Kulturális Központ) az agroszociális programok és a közösségfejlesztés kapcsolódási pontjait mutatta be jó gyakorlatokon keresztül, míg Hőnyi Tamás Templárius Alapítvány Munkaintegráció – vidékfejlesztő modell-programot ismertette a jelenlévőkkel.
Gyomaendrődön a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés Megyei Igazgatóság összevont osztályértekezletet tartott 2015. április 08-án. Az értekezlet fő célja volt a 2015. évi Egységes kérelem beadásához kapcsolódó, azaz az EMGA-ból, az EMVA-ból valamint a központi költségvetésből finanszírozott egyes támogatások igénybevételével kapcsolatos tájékoztatás. Az értekezletet Dr. Kulcsár László, Békés megyei elnök nyitotta meg és tájékoztatta a jelenlévőket az elmúlt időszakban elvégzett és a soron következő hónapok feladataitól. Ezt követően Dr. Gyuricza Csaba, az Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal elnöke tartotta meg előadását, melyben legfontosabb feladatának a gazdabarát személet elsajátítását és a megyékkel való hatékonyabb együttműködést tűzte ki célul. Előadás során mindemellett kitért az egységes kérelmek beadásával kapcsolatos legfrissebb információkara is.
Az elmúlt hetek rendezvényeinek sorát a Szent István Egyetem Szarvasi Campusán megrendezett Országos Mezőgazdasági Vízgazdálkodási és Belvízvédelmi Konferencia zárta, 2015. április 09-én. A konferenciát dr. Hoffmann Imre a közfoglalkoztatási és vízügyi helyettes államtitkár előadása nyitotta be, melyben a vízügyi ágazat aktuálisaira tér ki. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara képviseletében Ifj. Hubai Imre vidékfejlesztésért felelős alelnök a területi vízgazdálkodással kapcsolatos kamarai álláspontot ismertette. A mezőgazdasági vízgazdálkodást segítő fejlesztési forrásokról Kis Miklós Zsolt agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkár tartott előadást. Előadásában a 2014-2020 közötti Vidékfejlesztési Program vízgazdálkodással kapcsolatos intézkedésein túl kiemelte, hogy a Környezeti és Energiahatékonysági és a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programok is tartalmaznak olyan elemeket, melyet a hatékony vízgazdálkodás megvalósulását szolgálják. Az egész napos konferencián mindezek mellett több előadás is elhangzott a vízgazdálkodással kapcsolatos legfrisebb kutatási eredményekről, valamint mindennapi gyakrolatokról.
(NAK)