Országos hírek

Május 30. - csütörtök

A csütörtöki nap folyamán hazánk időjárását egy sekély ciklon határozta meg. A délután órákban erőteljes gomolyosodás kezdődött meg, amelynek hatására nyugaton, a Bakonyban és a Hatvan − Berettyóújfalu vonaltól északkeletre alakultak ki hevesebb zivatarok, amelyeket többfelé jégeső és felhőszakadás kísért. Egyes zivatarcellákból 10-15 mm eső is lehullott, de a nagyobb problémát inkább a jégesők okozták. Nagyhegyesen, Nyírteleken, Fényeslitkén kiadós mennyiségű, apró szemű jég hullott, amelyek a kiskertekben, mezőgazdasági területeken okoztak károkat.

A részletes radarelemzések alapján biztosan állíthatjuk, hogy a keleti országrészben kialakult zivatarfelhők extrém jégveszélyesek voltak, több mint 10 ezer méter magasságban volt ugyanis a zivatarfelhő teteje. Ilyen magasságú és kiterjedésű zivatarfelhőkből már méretes, dió, kisebb tojás méretű jég is hullhatna. A jégkármérséklő rendszernek köszönhetően azonban a jégszemek mérete csak borsónyi volt, emiatt jóval kisebb kár keletkezett, mint ami a rendszer működése nélkül lehetett volna.

Május 31. - péntek

A Földközi-tenger irányából hazánkat elérő mediterrán ciklon határozta meg az időjárást, mely jelentős mennyiségű csapadékot hozott magával, záporokat, zivatarokat okozva az ország jelentős részén. A ciklon a délután folyamán viharos széllel és felhőszakadással érkezett meg a Dunántúlra, melyet egy, az országhatáron kívülről érkező szupercella is kísért. A szupercella Pécs és Kaposvár környezetében okozott jelentős mennyiségű csapadékot. A péntek estére összeállt, peremfelhővel kísért zivatarrendszer az ország középső tájain, a Szolnok – Cegléd vonalon haladva elérte a fővárost is, ahol viharos széllökések mellett heves zivatarokat okozott. A nagy mennyiségű lehullott csapadék villámárvizeket és közlekedési nehézségeket okozott. A pénteki napon a jégkármérséklő rendszer kezelői nem jelentettek jégészlelést.

Június 1. - szombat

Szombaton továbbra is a pénteken érkezett ciklon hatásai voltak érezhetők hazánkban, mely további csapadék-utánpótlást hozott. A magas nedvességtartalom, és a hőmérsékleti viszonyok kedveztek a szupercellák kialakulásának. A nap folyamán összesen három szupercella alakult ki hazánkban. Az első szupercella Békés vármegyében keletkezett, mely Debrecen városán áthaladva hatalmas károkat okozott, egészen a szatmári területekig. A második, Mecsek és Magyarszék környezetében képződött szupercella hat és fél órán, mintegy 350 kilométeren át haladva a délután folyamán elérte Debrecent és annak környezetét. A városban jelentős károkat okozott a lehulló csapadék, mely dió méretű jéggel és heves szélviharral érkezett. A szombati napon Paks térségében kialakult harmadik szupercella a Kecskemét – Szolnok vonalon haladva egészen a Hortobágy térségéig hozott jelentős csapadékot és a szupercellát kísérő viharos szél okozott jelentős károkat.   

Június 2. - vasárnap

Az elmúlt napokat követően csendesebb, nyugodtabb napos időjárás volt jellemző, felhőátvonulásokkal tarkítva. Csapadék csak elszórtan fordult elő.

Június 3. - hétfő

Hétfőn újabb ciklon érte el hazánkat egy magassági hidegörvény hatásaként, mely jelentős mennyiségű nedvességet hozott. A dél-délnyugat irányból érkező zivatarrendszer lokálisan záporokat és zivatarokat okozva heves, akár 70 km/h-széllökésekkel és jégesővel egybekötött felhőszakadással párosult. A rövid idő alatt lehullott újabb nagy mennyiségű csapadék több helyen az 50 mm-t is elérte, mely villámárvizek kialakulását idézte elő.  A legnagyobb mennyiségű csapadékot 91 mm-t, Fonyódon mértek a műszerek.

Az elmúlt 5 nap csapadékos időjárása komoly károkat okozott mind a mezőgazdaságban, mind az ingóságokban és ingatlanokban. A keletkezett károk jelentősebb részéért a záporos, zivataros időjárás, a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék és az erős, viharos széllökések okolhatók. Az adott időszakban 70-80 km/órát meghaladó széllökéseket regisztráltak a mérőállomások. A károknak csak kisebb része keletkezett a lehulló jég következtében. A május 30. és június 3. közötti időszakban az Országos Jégkármérséklő Rendszer talajgenerátorai összesen 20438 órán át voltak bekapcsolva, ami a 2024-es védekezési időszak eddigi bekapcsolási időtartamának (68898 óra) 30%-a. Az említett időszakban minden járásban legalább egy alkalommal működésbe kellett hozni a talajgenerátorokat. A szupercellák ellen a rendszer korlátozottan tud védekezni, azonban a jégkármérséklő működése nélkül feltehetően nagyobb jégszemek alakulhattak volna ki, amelyek jelentősebb kárt okoztak volna. 

Nemzetközi kitekintésben az elmúlt 5 nap időjárása az összes környező országban károkat okozott. A katasztrófavédelemnek sok helyen kellet beavatkozni a viharos szél, a nagy mennyiségű csapadék és az akár ököl nagyságú jégesők következtében. A károk mind az ingatlanok, mind a mezőgazdasági területeken jelentős mértékűek voltak. A legnagyobb méretű jégszemeket az alábbi országokban regisztrálták: Ausztriában: 2,5 cm, Horvátországban: 7 cm, Bosznia-Hercegovinában: 5 cm, Romániában: 6 cm, Bulgáriában: 5 cm, Szerbiában: 3 cm, Szlovákiában: 4 cm és Ukrajnában: 6 cm.

1. kép: 2024.06.03. - Horvátország

 

 2. kép: 2024.06.03. - Bosznia-Hercegovina

 

3. kép: 2024.06.01. - Románia

 

 4. kép: 2024.06.02. - Bulgária

 

 5. kép: 2024.06.03. - Szerbia

 

 6. kép: 2024.06.02. - Ukrajna

 

Forrás:

https://eswd.eu
https://www.idokep.hu/hirek/kemeny-odacsapott-debrecennek-az-ujabb-szupercella

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám