Országos hírek

Kérünk minden gazdálkodót, aki legelőn, réten, kaszálón, Natura 2000-es vagy nem védett területen gazdálkodik, szánjon az idejéből néhány percet az online kérdőív kitöltésére!

A kérdőív itt érhető el: https://www.surveymonkey.com/r/gyep

A MÁSZ-NAK Gyepgazdálkodási Munkacsoport országos online felmérést indított, amelynek célja, hogy valós képet kapjunk az állattartók legeltetési és gyepgazdálkodási gyakorlatáról.

Ezek az információk az Agrárminisztérium szakmapolitikai döntéseinek előkészítésében, a gyeppel kapcsolatos támogatáspolitika kialakításában komoly segítséget jelentenek, ezért rendkívül fontos, hogy minél több gazdálkodó szolgáltasson adatokat, és azok valósak legyenek!

A gazdák a kérdőív kitöltésével anonim módon adhatnak tájékoztatást a gyepművelési és -ápolási (fogasolás, trágyázás, gyomszabályozó és tisztító kaszálás, szárzúzás, felülvetéses gyepjavítás, gyepszellőztetés, talajlazítás), valamint a gyephasznosítási (állatsűrűség, legelőterhelés, legeltetési mód, kaszálás gyakorisága stb.) gyakorlatukról.

A kiértékelést követően a legfontosabb következtetéseket publikálni fogjuk, többek között a Magyar Állattenyésztők Lapjában, valamint az online felületeinken.

Az eredményeket felhasználjuk a gyeptípusok/termőhelyi adottságok szerinti technológiai javaslatok kidolgozásához.

Minél többen töltik ki a kérdőívet, annál nagyobb esélyt adunk gazdabarát gyepstratégia és támogatási rendszer megalkotásához.

A felmérés hátteréről

A gyepek kulcsszerepet játszanak a biodiverzitás fenntartásában, emellett a vadon élő és az ember által tenyésztett, legelőn tartott állatok élőhelye és egyben takarmánybázisa. A gyepek megőrzése nemcsak természetvédelmi, hanem állattenyésztési szempontból is alapvető érdekünk.

A biomassza folyamatos kivonása a gyepekről a legelő állatoktól származó érett trágya visszajuttatásának tiltása mellett hosszabb távon fenntarthatatlan. Ez is az oka annak, hogy a pannon gyepek degradálódása, tápanyag-szolgáltató és termőképességének romlása nem állt meg, a legeltetéses állattartók pedig komoly károkat szenvedtek el a sokszor észszerűtlen korlátozások miatt.

Ez idáig nem készült olyan országos gyepadatbázis, amely a hazánk területén található gyepek botanikai összetételéről, potenciális hozamáról, minőségéről átfogó ismeretanyagot tartalmaz.

A gyepstratégia megalkotásának, továbbá a természetvédelmi és állattenyésztési szempontok közös nevezőre hozásának kiindulópontja lehet egy átfogó gyepfelmérés és az ebből kialakított adatbázis, amely a MePAR-ba illeszthető.

A Magyar Állattenyésztők Szövetsége (MÁSZ) a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával (NAK) közösen hosszú tárgyalássorozat és előkészítő munka után megállapodott az Agrárminisztériummal, hogy a MÁSZ–NAK Gyepgazdálkodási Munkacsoportja egy pilot projektet indít, amelynek keretében széles körű felmérést végeznek a hazai gyepek állapotáról, botanikai összetételéről, a legeltetési és gyepkezelési gyakorlatokról. A Hazai gyepek és a gyepgazdálkodás állapotának felmérése (AKGF-119-1-20219) című projekt megvalósítását az Agrárminisztérium 68 millió forinttal támogatja.

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám