Országos hírek

2021. május 17. és 30. közötti időszak zivataros napok bemutatása generátorok bekapcsolásának és a meteorológia helyzet szempontjából.

A két hét alatt több alkalommal vonultak át heves zivatarok hazánkon, amelyekben szupercellák is kialakultak, néhol nagyobb mennyiségű csapadékkal kísérve. Az elemzett időszak alatt az időjárás 9 napon tette szükségessé a generátorok üzemeltetését.

A következőkben, az utólagos elemzésekkel részletezzük, hogy a generátorokat mikor kellett üzemeltetni az elemzési időszakban (1. és 2. kép) illetve a kialakult zivatarok milyen mértékben voltak veszélyesek és mely területeket érintették (3. és 4. kép).

 

ZIVATAROK NAPI MAXIMÁLIS VESZÉLYESSÉGI FOKOZATA

 

METEOROLÓGIAI ADATOK ELEMZÉSE

Május második felében is folytatódott a frontátvonulás. A május 23-án és 30-án hazánkon is átvonuló frontokkal érkező heves zivatarok néhol jelentősebb mennyiségű csapadékot eredményeztek.

Május 23-án egy hidegfront érkezésének és a kedvező légköri feltételeknek (labilisabb és nagyobb nedvességtartalmú levegő) hatására alakultak ki heves zivatarok, illetve szupercellák, amelyeket nagy mennyiségű csapadék, viharos erősségű szél és jégeső kísért.

15 óra után, a Duna-Tisza közén két szupercella kezdte meg életútját (5. kép). Az Alföldön kialakult szupercellák kelet felé haladtak tovább, amelyek közül az északabbra lévő cella Szolnok-Törökszentmiklós irányába mozgott. A másik szupercella délebbi vonalon haladt tovább, Nagykőrös-Mezőtúr irányába, melynek ereje egészen a keleti országhatárig kitartott. (6. kép).  A legveszélyesebb felhőzet Jász-Nagykun-Szolnok megyében alakult ki, az erőteljes feláramlás hatására a nedves levegő 8000 méter fölé emelkedett. Ebből az alacsony hőmérsékletű magasságból (- 35 °C) borsó, cseresznye, néhol dió nagyságú jég is elérhette a talajfelszínt (7. kép).


5. kép: Mezőhék közelében kialakult szupercella

6. kép: Tiszaföldvár mellett kialakult szupercella

7. kép: Mezőtúron jelentettek cseresznye. dió nagyságnyi jeget

Május 30-án szinte „fortyogott a légkör” a Kárpát-medencében, amelyet a közelünkben örvénylő magassági hidegörvény okozott.

(https://www.met.hu/ismeret-tar/meteorologiai_alapismeretek/meteorologiai_szotar/)


Néhol komolyabb légköri elektromos tevékenység (zivatar) is zajlott, a villámsűrűség térképen látható, hogy hol dörrent meg az ég (8. kép). A záporok, zivatarok egymás után pattantak ki a késő délelőtti órákban, ekkor még jellemzően a Tiszántúlon, illetve Budapest térségében, majd a délután folyamán egyre inkább nyugatabbra tolódtak, több helyen jégeső kísérte az erősebb cellákat (9. kép).

8. kép: 24 órás villámsűrűség május 30-án

9. kép: Kemenesmagasiban hevesebb zivatarok is kialakultak május 30-án


A labilisabb és nagyobb nedvességtartalmú levegő kedvezett a záporok, zivatarok kialakulásának. A legveszélyesebb felhőzet Szabolcs-Szatmár-Bereg és Pest megyében alakultak ki, az erőteljes feláramlás hatására a nedves levegő 6400 méter fölé emelkedett. Ebből az alacsony hőmérsékletű magasságból (- 28 °C) búza, borsó nagyságú jég is elérhette a talajfelszínt (10. kép).

10. kép: Május 30-án Kalocsa környékén hullott búza, borsó nagyságnyi jég

Az idei év áprilisában és májusában az átlagosnál hűvösebb volt az időjárás, mégis több zivataros és bekapcsolási napon vagyunk túl, mint a korábbi évek azonos időszakában.

A zivataros napok magas száma a következő tényezők hatására alakulhatott ki:

  • A felhőzetben lévő fagyhatár magassága nagyon alacsonyan volt.
  • Minden zivatart jelző meteorológiai paraméter szélsőséges értéket mutatott, melyek áprilisban és májusban általában nem jellemzőek.
  • A hideg idő ellenére, több napon alakultak ki zivatarok és hullott nagyobb mennyiségű csapadék. A talajban rendelkezésre álló kellő mennyiségű nedvesség és a rövid napsütéses időszakok, „jó táptalajt” biztosítottak a zivatarok kialakulásának.
  • A hidegfrontok nedves, hideg levegővel érkeztek hazánk területére.
  • Több esetben alakult ki nagyobb mennyiségű és méretű jégszemeket tartalmazó szupercella hazánk felett, amelyek ellen a rendszer nem tud kellő hatékonysággal védekezni.

Május 17. és 30. között ezer 24 050 db villámot számláltak meg az Országos Meteorológiai Szolgálat műszerei (11. kép).

 

Forrás:

https://eswd.eu/cgi-bin/eswd.cgi

https://www.idokep.hu/hirek/szupercellakkal-jegesovel-vonult-a-front

https://www.idokep.hu/hirek/tuba-jegeso-kiseri-a-mai-zivatarokat

https://www.metkep.hu/2021/05/31/sokfele-jegeso-felhoszakadas-kiseri-a-zivatarokat/?fbclid=IwAR2MDCTZo2JgC0MLw32gJFFMzJ-L1WDgw-NOypDuT1GH-XtLO2OPqfg_ZvE

https://www.metkep.hu/2021/05/23/szupercellak-ozonviz-jegeso-az-orszagban-kepekkel-videokkal/?fbclid=IwAR1TiJoSHpRdZcAYmqld8BzYhEvHPJWax_thy055ptTOf89YOwun7oU3SQc

https://www.idokep.hu/hirek/ma-sem-usztuk-meg-jeg-nelkul?fbclid=IwAR1wCXMZJmAcx1gJvVCe7FSvaLLjR51fTYcHnQghqCwkLvWIz9zEzJNwsIU

https://www.metkep.hu/2021/05/30/zivataros-delutan/?fbclid=IwAR3uV1YgTCDQV8BJ79k37rXDRm76Lmmfx5ijA84Ben0iOPNITzthHKXJjvk

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám