Országos hírek

A jégesőkárok elleni védekezés Európában egyedüliként Magyarországon zajlik országos szinten, amelynek finanszírozása az Agrárminisztérium segítségével a kárenyhítési alapból (későbbiekben AKA) történik. E forrásból évente legfeljebb 1,5 milliárd forintot biztosít a tárca a NAK számára, ezáltal hosszú távra garantálja a működtetést. A fenntartása így nem igényel több termelői befizetést, miközben az utólagosan kifizetett kárenyhítési összegeket csökkenti.

A jelenleg működő rendszer sikeressége a bejelentett jégkárok segítségével is jól szemléltethető. 2020-ban immáron harmadik éve működött hatékonyan a jégkármérséklő rendszer, hiszen a védekezéssel érintett 2018-2020 közötti időszakban a jégkárarány a zivatarkárokon belül mintegy 47% volt, míg az országos rendszer indulása előtt ez az arány – a 2015-2017 között – több mint 84% volt.

Ahogy a korábbi években, így a 2020. évi jégkárok összesítése is a gazdálkodók bejelentései alapján történt. Az egységes kérelemre beadott földterületekre vetítettük a kárbejelentéseket, melyekből kivettük az erdőket és a legelőket, hiszen ezekre nem lehet jégkárt jelenteni. A 6 évre vonatkozó (2015-2020) jégkárbejelentések adatait feldolgozva megyei és járás szintű elemzéseket készítettünk. Mindezekből meg tudtuk állapítani, hogy voltak-e összefüggések a jégkárbejelentések és a jégveszélyes zivatarok időpontjai között, a területek nagyságának függvényében.

2017-ben, az utolsó olyan évben amikor még nem működött az országos lefedettségű jégkármérséklő rendszer, összesen 71 ezer hektárnyi mezőgazdasági jégkárt jelentettek be a gazdák, ami az elmúlt 6 év legnagyobb értéke. Emellett, a 2015-2016-os időszakban is jóval magasabb volt a bejelentett jégkárok aránya, mint bármely másik védekezési évben (2018-2020 között).

2018-ban, a védekezés első évében már csak 22 ezer hektár volt a bejelentett mezőgazdasági jégkár. 2019-ben 37 ezer, végül 2020-ban 32 ezer hektárnyi területre történt jégkárbejelentés. Amíg a 2018-as év időjárása sokkal nyugodtabbnak, kevésbé zivatarosnak tekinthető, addig az utóbbi két évben a jégkárokban bekövetkező növekedés, az egyre extrémebb időjárásnak tudható be.  A 2020-as év időjárása meglehetősen szélsőségesen alakult, ennek ellenére jól látszódik a jégkármérséklő rendszer nagyfokú hatékonysága (1. ábra).


1.ábra: Mezőgazdasági jégkárok alakulása 2015. és 2020. között hektárban kifejezve

A 2015-2017-es (védekezés nélküli évek) és 2018-2020-as (védekezéssel töltött évek) időszakokban a megyék mezőgazdasági területeinek jégkárarányát vizsgálva az tapasztalható, hogy a legtöbb (összesen 16 db) megyében csökkent azon területek aránya, ahonnan kárbejelentés érkezett. Ennek mértéke változó, mivel vannak olyan megyék, ahol több, mint 90 százalékkal csökkentek a jégkár által érintett területek az utóbbi három évben. Az alábbi táblázatban (1. táblázat) látható, hogy az egyre szélsőségesebb időjárás ellenére valamivel kevesebb járás mezőgazdasági területét érintették a jégkárok. Mindemellett az említett területek jóval kisebb részéin tapasztaltak a jégesők által okozott veszteségeket. Míg az utolsó három védekezés nélküli évben 5-8 olyan járás is volt, amely mezőgazdasági területének több, mint 10 százalékát érte jégkár, addig a jégkármérséklő rendszer által védett három évben ez mindössze 1-2 esetben fordult elő. Összességében nem csak az érintett járások számában, hanem a mezőgazdasági területek jégkárarányában is csökkenés látható.

Az alábbi táblázatban (2. táblázat) az országos és a NEFELA (Dél-magyarországi Jégesőelhárítási Egyesülés) területi kárarányainak adatai láthatók éves bontásban. Egyértelműen látszódik, hogy a NEFELA területén 6 év tekintetében a 2017-es év volt a legextrémebb a heves zivatarokat, így a jégkárbejelentéseket illetően is. A szélsőséges időjárás miatt, a védekezés ellenére is keletkeztek a nagyobb jégkárok a NEFELA területén (Baranya, Somogy és Tolna megyék), a rendszer csak enyhíteni tudta a károkat.

*Országos területi kárarány adatok: 2018. és 2020. között országos lefedettséget nyújtó, összesen 986 (219 automata és 767 manuális) darab talajgenerátorból álló talajgenerátoros jégkármérséklő rendszer

**NEFELA területi kárarány adatok: 2015. és 2017. között Baranya, Somogy és Tolna megyékben üzemeltek a talajgenerátorok

A 3. táblázathoz hasonlóan a területi kárarány adatokat találjuk alább (3. táblázat) megyénkénti bontásban.  Látható, hogy a 2017-es év kiemelkedik a 6 év viszonylatában, a szélsőséges időjárási viszonyok, ezáltal a kárbejelentési adatokat illetően is. Minden évben előfordultak olyan jégveszélyes zivatarok, amelyek nagyobb károkat okoztak egy-egy megyében.

A 2017 nyarán átvonuló zivatarok és kialakult szupercellák, kisebb területet érintve, de meglehetősen nagy károkat okoztak a NEFELA 3 megyéjében. A 6 év alatt ez volt az Egyesülés történetében a legkeményebb szezon, hiszen a szokásos május-júniusi jégesőkön kívül júliusban több szupercella is áthaladt a védett területen, így a korábbi éveknél nagyobb károkat szenvedtek el.

               A jégesők előfordulásának valószínűsége nem zárható ki teljesen a rendszer működésével, azt viszont garantálni lehet, hogy a lehulló jégszemcsék mérete kisebb lesz annál, mint amelyek a rendszer használata nélkül hullanának le.  Éppen ezért nem beszélhetünk jégkárelhárításról csak mérséklésről.

Lényeges kiemelni továbbá, hogy a jégkármérséklő rendszernek – a közvetlen kárcsökkentő hatásán túl – a biztosítási díjak meghatározásában is szerepe van. A biztosítótársaságok ugyanis egy adott térségben idősoros összehasonlításban vizsgálják a károkat, és ennek alapján állapítják meg a növény jégkár-biztosítási díjakat. Ha a károk hosszútávon csökkennek, akkor a biztosítási díjakban is csökkenés következhet be, mely tendencia már a 2019-es évben elkezdődött.

A jégkármérséklő rendszer működésének hatékonysága a biztosítók jégkárkifizetéseiben is megfigyelhető, hiszen míg 2017-ben 6,3 milliárd forint volt a biztosítók együttes jégkárkifizetése, addig a 2018. és 2019. évek átlagában „csak” 3,7 milliárd forint volt, amely 59%-a a 2017-ben kifizetett összegnek. A 2019 és 2020-as év időjárása szélsőségesen alakult, ennek ellenére a jégkárokra történő kifizetések aránya csökkent.

Összességében a talajgenerátoros védelem a legtöbb helyzetben nagy mértékű anyagi veszteség elkerülését eredményezheti. Az előzőekben leírtak jól mutatják, hogy a mezőgazdaságban okozott jégkárok meglehetősen lecsökkentek a szomszédos országokkal ellentétben. Ez érvényes egyéb ingóságokra és ingatlanokra vonatkozóan is, ennek következtében a kifizetésre kerülő teljes biztosítási összegek alacsonyabbak lettek az évek során. Fontos továbbra is a megfelelő biztosítások megkötése, hiszen előfordulhatnak jelentősebb jégkárok az egyre inkább szélsőségesebbé váló időjárási helyzetek következtében. Érdemes kiemelni, hogy a jégkármérséklő rendszer a teljes lakosság értékeit védi, így a rögzített kárkifizetési arány csökkenése mellett további károktól és anyagi veszteségtől mentesül hazánk teljes társadalma.

 

 

Források:

https://www.nak.hu/szakmai-infok/agazati-hirek/mezogazdasag/146-novenytermesztes/102621-ebben-az-evben-is-sok-kart-elozott-meg-a-jegkarmerseklo-rendszer

https://www.nak.hu/szakmai-infok/agazati-hirek/mezogazdasag/146-novenytermesztes/102797-jelentosen-merseklodott-a-jegkarbejelentesek-aranya

https://www.nak.hu/szakmai-infok/agazati-hirek/mezogazdasag/146-novenytermesztes/102910-a-2020-as-vedekezesi-szezon-karbejelentesei

https://www.nak.hu/szakmai-infok/agazati-hirek/mezogazdasag/146-novenytermesztes/103030-karbejelentesek-jegveszelyes-es-jelentos-villamtevekenyseggel-kisert-zivatarfelhok

 

Adatforrások:

Agrárminisztérium - Az egységes kérelemre beadott földterületekre vetített kárbejelentések.

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám