Elérhető agrárdigitalizáció a kisgazdaságoknak címmel tartott műhelymunkát az Agrár-EDIH (AEDIH) projekt 2025. január 23-án Budapesten, az AGROmashEXPO-n, Magyarország legnagyobb agrárgép kiállításán és vásárán. A rendezvényen az AEDIH szakemberein kívül a projektben aktívan részt vevő gazdák és szaktanácsadók voltak jelen.
A mezőgazdaságban is jelentős innovációs potenciált hordoznak a digitalizációs technológiák, azonban ezek alkalmazhatósága a szektor sajátosságai miatt sokszor összefügg a gazdaság méretével, pénzügyi kapacitással, felhasználói felkészültséggel, valamint egyéb személyes adottságokkal és megfontolásokkal.
Az esemény fő célja olyan digitális eljárások és technológiák kiemelése volt, amelyek kisgazdaságokban is hatékonyan alkalmazhatóak és javíthatják a gazdálkodók eredményességét és versenyképességét, ezáltal életminőségét. Ehhez kapcsolódóan bemutatásra kerültek az AEDIH projekt azon tevékenységei és szolgáltatásai, amelyek kifejezetten a kisgazdálkodói igényeknek és körülményeknek igyekeznek megfelelni. A digitális érettségfelmérést követően az AEDIH projekt különböző szolgáltatásokat nyújt célcsoportjai, így a kisgazdálkodók számára az ügyfél életciklus egyes szakaszain, a digitális technológiákkal kapcsolatos igények feltárásától, a személyre szabott fejlesztési terv készítésétől kezdve a gyakorlati képzésen, bemutatón át a kiválasztott technológia kipróbálásáig, igény esetén a tervezett beruházáshoz nyújtott pályázati tanácsadással kiegészítve.
Az AEDIH projekt céljait és lehetőségeit a MATE Tangazdaság Nonprofit Zrt. két munkatársa, Papócsi László és Csótó Mihály foglalta össze, különös tekintettel a gazdáknak azonnali és hatékony segítséget nyújtó szolgáltatásokra, úgymint az agrárdigitalizációs szaktanácsadás, a terepi tesztelés vagy az igényre szabható helyi rendezvények szervezése. A programon rövid előadást tartott Gunics Balázs is, aki az AgOpenGPS robotkormány és RTK jelszolgáltatás témáiról beszélt.
A projektről és az AEDIH szolgáltatásokról bővebb információ ide kattintva érhető el.
Az AEDIH szakemberei 2025. február 5-én is várják az érdeklődő gazdálkodókat és szaktanácsadókat a PREGA Precíziós Gazdálkodási Konferencián & Kiállításon megrendezésre kerülő eseményen, melyen lehetőség nyílik az AEDIH szolgáltatások részletes bemutatása mellett a személyes tapasztalatok, alkalmazott és megismerni kívánt technológiák megosztására, együttműködési lehetőségek átbeszélésére is.
NAK / Pók Zóra