Növénytermesztés

A jégkármérséklő-rendszer védekezési szezonjában további új információkat, elemzéseket szolgáltat a NAK. Az időjárási helyzettől függően különböző, eddig nem alkalmazott szempontok szerint utólagos elemzéseket is készítünk a zivataros napokról. Ezúttal az augusztus 29-30-i rendkívüli napokat mutatjuk be a talajgenerátorok bekapcsolása és a meteorológiai helyzet szempontjából.


Szombaton egy tőlünk nyugatra elhelyezkedő ciklon hatására szubtrópusi eredetű, „forró” levegő áramlott fölénk délnyugati irányból. Ennek köszönhetően országszerte kánikula volt jellemző, azonban a nyugati országrész határ menti területeire egy Ausztriában kialakult, már nagyméretű jégszemeket tartalmazó szupercella sodródott be. Ezzel megvalósult a széle hatás és a szupercella klasszikus esete, amelyek külön-külön is károkat tudnak okozni, együttes hatásuk azonban fokozottan veszélyes.

Széle hatás alatt azt értjük, hogy a határon túl kialakult zivatarfelhőkben a jégkármérséklő rendszer nem tudja megszüntetni a felhőkben lévő jégszemeket.

A szupercella egy hidegfronttal érkező, forgó feláramlást tartalmazó, többnyire hosszú életű és gyakran jelentős károkat (jégeső, szélvihar, felhőszakadás, tornádó) okozó zivatartípus. A legerősebb tornádók többsége szupercellákhoz köthető. A szupercella mozgása során akár 250-300 km-t is megtehet, emellett hatalmas energia halmozódhat fel, ami kimagasló elektromos tevékenységet okoz. A szupercellákban a szélsebesség akár 120 km/h is lehet, mely fákat csavarhat ki és tetőket rongálhat meg.

Az a szupercella, ami Szombathely térségében lépett be hazánk területére, szélviharral, helyenként tojás nagyságú jéggel (2. kép - a képek száma egérrel a képekre állva tekinthető meg) vonult végig az késő délutáni órákban a Szombathely-Győr vonalon (3. kép).

A jégkármérséklő rendszer talajgenerátorai a zivatarokat megelőzően és azok ideje alatt is be voltak kapcsolva.

17 és 20 óra között Győr-Moson-Sopron megyében 13 846, míg Vas megyében 6 604 villámot mértek.

A következő tényezők hatására alakult ki a szupercella és a nagyméretű jég:

  1. Az alapvetően is magas páratartalom mellett átlagosnál melegebb volt, 30°C körül.

  2. A 0 fokos hőmérséklet (felhőzetben lévő fagyhatár) magassága az Országos Meteorológiai Szolgálat szombathelyi mérései alapján 600 métert ereszkedett augusztus 29-én az éjféli és a déli mérés között. Ez azt jelenti, hogy az átlagosnál sokkal gyorsabban hűlt le a levegő a felhők magasságában.

  3. Az előző két meteorológiai tényező együttes hatásaként a meleg, páradús levegő gyorsabban tudott feljutni a felhők leghidegebb rétegeibe (11 440 méter és -45 °C).

  4. A szupercellában, jégveszélyes magasságokban (6 000–10 000 méter) az OMSZ meteorológiai radarjai extrém magas dBZ értékeket mértek.

  5. A szupercella a haladásának irányában 8 járást érintett, ahol jellemzően végig 13 ezer méter feletti felhőtető értékeket mértek.

  6. A szupercellában körkörös feláramlás hatására egy-egy jégszem többször is felkerült a 8000 - 10000 méteres magasságig. Emiatt hullottak az átlagosnál jóval nagyobb jégszemek.

0 fok magassága: általánosságban a Föld légkörének hőmérséklete a magassággal, kilométerenként 6 °C-ot csökken. A vízcseppek fagyását, és ezzel a jégszemek kialakulását a levegőben lévő nagyon kicsiny, szilárd halmazállapotú részecskék segítik elő. A -15 °C-os hőmérsékleti szint fölé emelkedve jégmagvak jelennek meg a felhőzetben, majd a -30 °C körül a vízcseppek jégszemekké alakulnak át. 0 °C értéknél kezdődik a vízcseppek fagyása és a jégszemek kialakulása. Nyáron a 0 °C magassága 3 000–4 000 m magasságra tehető, míg a téli időszakban talaj közelében mérhető. A jégveszélyes zivatarfelhők a nagyobb magasságokhoz és az alacsonyabb hőmérsékleti értékekhez köthetők egy adott zivatarcellán belül. Minél hevesebb a zivatar, annál intenzívebb a jégképződés a felhőben. Az egymással összeolvadt jég¬szemek mérete néhány esetben elérheti akár a 10-12 cm átmérőjű nagyságot is.

DBZ jelentése: az időjárási radarok nagy területről, jó felbontással adnak információt a csapadékintenzitásról. A radarok által mért refklektivitás értékeken a pillanatnyi csapadékintenzitást értjük (mm/óra). A reflektivitás – a radar által kibocsátott és a csapadékelemekről visszavert jel – alapján meg tudjuk határozni a visszaverő képességet. Ezt a mennyiséget reflektivitási tényezőnek (Z) nevezik, amelynek a mértékegysége dBZ. A radar működési elve egy mondatban leegyszerűsítve: a radar egy olyan berendezés, ami radarhullámokat bocsát ki, és a felhőkről visszaverődő jelek alapján határozza meg a felhők veszélyességét. Az alábbiakban részletezzük a leggyakoribb csapadéktípusokat és a radarmérésekben tükröződő jellemzőiket.

Augusztus 29-én, szombaton a fővárosban és környékén alakultak ki zivatarok, amelyek azonban nem fejlődtek szupercellává, és itt nem a jég, hanem az erős széllökések okozták a jelentős károkat (4. kép).

Az Adria-Alpok vonalában kialakult zivatarrendszerben több helyen fejlődtek ki szupercellák, amelyek hatására szombaton a szomszédos országokban, Olaszországban (5. kép) és Ausztriában (6. kép) nagyméretű jégdarabok okoztak jelentős károkat.

Augusztus 30-án Szlovéniában (7. kép) és Olaszországban (8. kép) ismét kialakult szupercella, amiből 5-6 cm átmérőjű jégdarabok hullottak. Ugyanezek a zivatarok a délnyugati határainkat már legyengülve érték el, de például Lenti járásban borsó nagyságnyi jeget okoztak.

 

Jégbejelentések

Megye

Járás

Település

Időpont

Méret

Mennyi

Esővel-e

Időtartam (perc)

Megjegyzés

Vas

Szombathelyi járás

Bucsu

2020.08.29. 17:59

Dió

Közepes

Esővel érkezett

2

erős zivatarral érkezett,
de 2 percig szárazon esett a jég

Győr-Moson-Sopron

Soproni járás

Egyházasfalu

2020.08.29. 18:24

Cseresznye

Közepes

Csak jég

6

18:24-18:30 között,
3 percig szárazon esett,
utána esővel

Győr-Moson-Sopron

Kapuvári járás

Kapuvár

2020.08.29. 18:44

Búza

Kevés

Esővel érkezett

1

18:44

Győr-Moson-Sopron

Csornai járás

Rábatamási

2020.08.29. 18:52

Cseresznye

Kevés

Esővel érkezett

5

18:50-től felhőszakadás

Győr-Moson-Sopron

Kapuvári járás

Vadosfa

2020.08.29. 19:30

Borsó

Kevés

Esővel érkezett

2

szomszéd falukban
több jég volt

Győr-Moson-Sopron

Soproni járás

Csapod

2020.08.29. 20:03

Cseresznye

Közepes

Esővel érkezett

10

18:40-18:50 között,
lapos
volt a jég

Somogy

Nagyatádi járás

Tarany

2020.08.29. 20:06

Borsó

Közepes

Esővel érkezett

5

20:01-20:06 között,
80-100 db/m2 

Zala

Lenti járás

Rédics

2020.08.30. 18:07

Borsó

 Kevés

Esővel érkezett

3

17:45-17:48 között,
esővel

 

Forrás:
https://eswd.eu/cgi-bin/eswd.cgi
https://www.idokep.hu/hirek/szupercella-torte-meg-a-kanikulat
https://www.idokep.hu/hirek/downburst-soport-vegig-eszakon

 

(NAK)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám