`

Megjelent a Tanács (EU) 2020/1151 irányelve, mely több ponton is változást hozhat a tagállamokban az érintett gazdálkodók életében.


2020. július 29-én került kihirdetésre a 92/83/EGK irányelv módosításáról szóló irányelv, mely kimondja, hogy a régi szabályozás már elavult, az abban foglalt követelményeknek való megfelelés költség vonzatai korlátozzák a kis- és középvállalkozások részvételét az alkohol és az alkoholtartalmú italok kereskedelmében a belső piacon. A tagállamoknak az irányelvnek való megfelelés érdekében 2021. december 31-ig kell elfogadni és kihirdetni a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, melyeket 2022. január 1-jétől kezdődően kell majd alkalmazni.

Az irányelv kiemeli, hogy a tagállamok kedvezményes adómértéket alkalmazhatnak a független kisüzemi sör- és szeszfőzdék által kis mennyiségben előállított sörre és etil-alkoholra, valamint felhatalmazást kapnak, hogy kedvezményes adómértéket alkalmazzanak a független kisüzemi termelők által kis mennyiségben előállított egyéb alkoholtartalmú italokra is. A kedvezményezett termékek köre korlátozható a köztes alkoholtermékek és egyéb erjesztett italok tekintetében.

Ezen túlmenően elő kívánja segíteni, hogy a kedvezményes jövedékiadó-mérték alkalmazása céljából valamennyi tagállamban elismerjék a termelők független kisüzemi termelői státuszát, melynek érdekében a Bizottságra végrehajtási hatásköröket ruház, de ezen túlmenően engedélyezi az adminisztratív terhek csökkentésének érdekében az öntanúsítást is. A kapcsolódó részletszabályokat az egyes tagállamok állapítják meg.

Sör, bor és az egyéb erjesztett italok vonatkozásában a 92/83/EGK irányelv engedményei alapján mentességet biztosíthattak a tagállamok a jövedéki adó alól a nem kereskedelmi célra, házilag előállított termékekre, ugyanakkor gyümölcsből készült, saját fogyasztásra előállított etil-alkohol tekintetében nem biztosítottak a szabályozók ilyen választható jellegű mentesítési lehetőséget. A jelenlegi irányelv viszont megteremti annak lehetőségét, hogy kedvezményes adómértéket VAGY mentességet alkalmazzanak a tagállamok a nem kereskedelmi célra szánt, regionális és hagyományos jellegű etilalkohol-tartalmú termékekre. Fontos megjegyezni, hogy a lehetőség megnyitása korlátozott mennyiségű gyümölcsszeszre vonatkozik, amely a magánszemély tulajdonában lévő földterületen termesztett, a magánszemély saját tulajdonát képező és általa biztosított gyümölcsből állítható elő.

Az irányelv azt is kimondja, hogy a gazdasági szereplők megfelelési terheinek csökkentése és a jogbiztonság növelése érdekében felül kell vizsgálni a mentességek alkalmazásának feltételeit a denaturált alkohol valamennyi típusa tekintetében. A teljesen denaturált alkoholra vonatkozó mentesség egységes alkalmazásának biztosítása érdekében egyértelműbbé kell tenni a teljesen denaturált alkohol kölcsönös elismerésére vonatkozó feltételeket is.

Nézzük meg, milyen szabályokat fektet le az irányelv módosítása az egyes termékpályákon.

Sör
A sör jövedéki adójának megállapítására vonatkozó feltételek egységes alkalmazásának biztosítása érdekében meg kell határozni a Plato-fok mérésének feltételeit. Nevezetesen az édesített vagy ízesített sörök Plato-fokának mérését illetően fontos kikötni, hogy a Plato-fok mérése céljából a sörnek az erjesztést követően hozzáadott összetevőit is figyelembe kell venni. Azokban a tagállamokban, ahol még nem veszik figyelembe az erjesztést követően hozzáadott összetevőket a méréskor, átmeneti időszakot javasolnak, melyben még használható a jelenleg is alkalmazott módszer. Az alacsony alkoholtartalmú sörök választékának gyarapítása érdekében megnövelik az alacsony alkoholtartalmú alkoholokra alkalmazható adómértékekre vonatkozó küszöbértékeket. A rendelkezés értelmében a tagállamok a minimum adómértéknél alacsonyabb kedvezményes adómértékeket alkalmazhatnak olyan sörre, amelynek tényleges alkoholtartalma nem haladja meg a 3,5 térfogatszázalékot.

Bor
A tagállamok kedvezményes jövedékiadó-mértéket alkalmazhatnak a független kisüzemi bortermelők által előállított borra. Hazánkban a kedvezményes adómérték az évi átlagosan 1.000 hektoliterig előállító vállalkozásokra vonatkozhat, a kedvezményes adómértékeket a normál nemzeti jövedékiadó-mérték legalább 50 %-ában kell meghatározni. Amennyiben azonban két vagy több kisüzemi bortermelő együttműködik, és az összesített éves termelésük nem haladja meg az 1 000 hektolitert, akkor e bortermelők egy külön független kisüzemi bortermelőként kezelhetők. A tagállamoknak biztosítani kell, hogy a kedvezményes adómértéket más tagállamban elhelyezkedő független kisüzemi bortermelőtől beszállított borra is alkalmazzák, a hazai mértéknél magasabb adót arra nem vethetnek ki.

Egyéb erjesztett italok
A tagállamok a független kisüzemi termelők által előállított egyéb erjesztett italokra az érintett termelők éves termelése alapján kedvezményes adómértékeket alkalmazhatnak az összesen évi 15.000 hektoliterig előállító vállalkozások esetében azzal, hogy a kedvezményes adómértékeket az egyéb erjesztett italokra vonatkozó normál nemzeti jövedékiadó-mérték legalább 50 %-ában kell meghatározni. A kategórián belül a tagállamok korlátozhatják a rendelkezést az italok bizonyos típusaira, de itt érdemes követnie a méhészeknek is az eseményeket, hiszen a jelzett körbe tartoznak a méz vizes oldatának erjesztésével nyert italok is!

Köztes alkoholtermékek
A tagállamok a független kisüzemi termelők által előállított köztes alkoholtermékekre – az érintett termelők éves termelése alapján – kedvezményes adómértékeket alkalmazhatnak az évi maximum 250 hektolitert előállító vállalkozások esetében azzal, hogy a kedvezményes adómértéket köztes alkoholtermékekre alkalmazott normál nemzeti adómérték legalább 50 %-ában kell meghatározni.
Csakúgy, mint a fenti kategóriánál, a tagállamoknak itt is lehetősége van bizonyos termékkör-típusokra korlátozni a cikk alkalmazását.

Etil-alkohol (gyümölcsből készült)
A tagállamok jövedékiadó-mentességet VAGY kedvezményes adómértéket alkalmazhatnak a magánszemély, annak családtagjai vagy vendégei által elfogyasztott etil-alkoholra, feltéve, hogy eladásra nem kerül sor, amennyiben azt magánszemély állítja elő az érintett tagállam illetékes hatóságainál nyilvántartásba vett egyszerű, kisméretű desztillálóberendezés használatával. Az alapanyag a magánszemély jogszerű használatában lévő földterületen termesztett, saját tulajdonát képező és általa biztosított gyümölcs lehet. A kedvezmény az illetékes tagállami hatóság által engedélyezett szeszfőzdében történő előállítás esetén is alkalmazható, ha az a magánszemély számára az ő jogszerű használatában lévő földterületen termesztett, saját tulajdonát képező és általa biztosított gyümölcsből történik. Mértéke legfeljebb 50 liter gyümölcsszesz.

(Az egyes jövedéki termékkörök beazonosításában a NAV által kiadott útmutató adhat segítséget.)

További részletes információk és az irányelv szövege az EUR-Lex-en található.

NAK/Pető Krisztina

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám