Az Európai Bizottság 2020. május 4-én közzétett éves jelentése szerint az EU kereskedelempolitikai intézkedései hatékonyan csökkentik a tisztességtelen nemzetközi kereskedelmi gyakorlatokat.
A jelentés (és az azt kísérő bizottsági szolgálati munkadokumentum) arra a következtetésre jutott, hogy az EU kereskedelemvédelmi intézkedései hatékonyan csökkentik a tisztességtelen nemzetközi kereskedelmi gyakorlatokat. A Bizottság által 2019-ben kivetett dömpingellenes vagy kiegyenlítő vámok átlagosan 80 százalékkal csökkentették a tisztességtelen behozatalt, a külföldről érkező egyéb termékeket nem érintették hátrányosan. A 2019-ben bevezetett intézkedések 23 000-rel több munkahelyet védenek, mint egy évvel előtte. Ennek köszönhetően a közvetlenül védett uniós munkahelyek száma 343 000-re nőtt.
Védelmi intézkedések
2019 végén 140 kereskedelemvédelmi intézkedés volt hatályban, amelyből 121 dömpingellenes, 16 kiegyenlítő és három védintézkedést takar. A legtöbb uniós kereskedelemvédelmi intézkedés a Kínából (a jelenlegi dömpingellenes és kiegyenlítő intézkedésekből 93), Oroszországból (10 intézkedés), Indiából (hét) és az Egyesült Államokból (hat) származó behozatalra vonatkozik.
A jelentésből kiderül, hogy nagy hangsúlyt kapott a végrehajtás és az intézkedések kijátszása elleni fellépés. Az is kiderül, hogy 2019-ben nőtt az olyan esetek száma, amelyek a vámok kijátszására irányultak, mint például amikor más exportőrökön vagy más országokon keresztül történő szállítással próbálkoznak. A tavalyi évben – hosszú idő után – újabb védintézkedéseket léptettek életbe, nevezetesen a kambodzsai és a mianmari Indica rizs és az acél esetében.
Az EU intézkedései hatékonyan küzdenek a tisztességtelen verseny ellen, amelyeket az európai gyártókkal szemben alkalmaztak elsősorban a tengerentúli beszállítók. A jelentés megmutatja, hogy a Bizottság fellépése a harmadik országbeli gyártók piaci részesedésének csökkenését, ennek következtében pedig az unióban működő cégek növekedését eredményezte.
– Vállalataink és a munkahelyek tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokkal szembeni védelméhez és az ellátás diverzifikáltságának biztosításához kulcsfontosságú az erős és hatékony piacvédelem. A koronavírus-válságból való kilábalás idején még fontosabb lesz, hogy biztosítsuk vállalataink tisztességes piaci feltételek melletti működését – mondta Phil Hogan, az EU kereskedelemért felelős biztosa a jelentésről szóló nyilatkozatában.
Az EU exportja elleni intézkedések
„A kereskedelem védelme intenzív volt az egész világon 2019-ben” – olvasható a jelentésben. Az EU-ból származó behozatallal szemben más országok 2019-ben ismét nagyszámú, konkrétan 175 intézkedést hoztak. A 2019-ben indított számos ügy miatt az intézkedések jelentős száma várhatóan a jövőben is fennmarad.
A Bizottság a jelentésről szóló nyilatkozatában kijelentette, hogy „határozottan beavatkozott az EU exportját méltánytalanul célzó külföldi vizsgálatokba”. Ennek értelmében olyan esetekre gondolnak, mint az USA által Spanyolországból származó étkezési olajbogyókkal szemben bevezetett szubvencióellenes intézkedések és a kolumbiai intézkedések a Belgiumból, Németországból és Hollandiából származó fagyasztott hasábburgonyára vonatkozóan. Mindkét esetben, amikor a diplomácia nem hozott kielégítő eredményt, a Bizottság kereskedelmi viták rendezésére irányuló eljárást indított a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO). A két eljárás továbbra is folyamatban van.
További részletek és a jelentés az Európai Bizottság sajtóközleményében találhatóak.
(NAK/Polczer Katalin)