`

Idén mintegy 1024 hektáron ültettek burgonyát a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei gazdák.

Burgonyabemutatót rendeztek csütörtökön Gyulatanyán, a helyi fajtakísérleti állomáson. A Szon.hu hírportál helyszíni beszámolója:

Rácz Imre előadásában időutazásra invitálta a vendégeket. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei elnöke a „krumpli” hazai történelméből szemezgetett. Eszerint a burgonyatermesztés „hőskora” a 20. század elejére tehető. Ekkor tevékenykedett a térségünkben Teichmann Vilmos, aki Tornyospálcán, az Eszenyi-féle burgonyanemesítő telepen vállalt munkát Eszenyi Jenő tornyospálcai gazdaságában, ennek köszönhetően, 1919-ben tudományosan megalapozott, átgondolt burgonyanemesítés indult meg a régióban. A munka eleinte a hazai és a külföldi tájfajták kipróbálására, honosítására korlátozódott, de hamarosan beindult a keresztezéses nemesítés is, aminek eredményei mind a mai napig kihatnak. Ehhez a korszakához köthető a ma is emlegetett gülbaba fajta előállítása és elterjesztése. Az ebben az időben végzett nemesítési tevékenység másik fő terméke a kisvárdai rózsa fajta volt, ami a gülbabával együtt az 1960–70-es években a vetésterületek 80 százalékát uralta. Mára ezek a fajták a köztermesztésből kiszorultak, mert érzékenyek voltak a különböző vírusokra.

A technológiai és biológiai fejlődés azonban nagy áttörést hozott az ágazatban, és a termésbiztonság, a megnövekedett hozamok biztosították a termesztés gazdaságosságát. A nagy felfutást a ’70-es években, és még azután is a külföldi, elsősorban a holland fajták (desiré, kondor, kleopátra) elterjedése generálta, amihez teljes termeléstechnológiai váltás is párosult. Az áruburgonya termesztése mellett hazánkban igen nagy volt a jelentősége a ’70-es és a ’80-as években az ültetőgumó előállításának. Megyénkben Timár, Gávavencsellő, Kisvárda, Balkány, Mándok gazdálkodására a mai napig kihat ez az időszak. A rendszerváltást követő területcsökkenés ellenére még a 2000-es évek fordulóján is 7 ezer hektár felett volt a megyei termőterület. A termesztésnek az új, modern technológiával laboratóriumi körülmények között előállított, vírusmentes „minigumó” szaporítóanyag elterjedése és a fiatal gazda pályázatok adtak lendületet.

– A megyei termőterület mostanra 1000–1500 hektár közé csökkent, az idén mintegy 1024 hektáron ültettek burgonyát a gazdák. A termésmennyiséget illetően azonban kisebb a visszaesés, mivel a hozamok közben nőttek – fogalmazott Rácz Imre. A megyei elnök elmondta: az étkezési burgonya is átkerült a termeléshez kötött támogatásra jogosult kultúrák közé. Rácz Imre szerint az elmúlt 25 év hanyatlása ellenére reményre ad okot, hogy a modern táplálkozásban újra kezdik felfedezni a burgonyát, és értékelik sokoldalú feldolgozhatóságát és egyéb kedvező tulajdonságait.

A megyei elnök beszélt arról is: a 2010-es évekre gyakorlatilag megszűnt, illetve minimális szintre olvadt a hazai feldolgozóipar, holott az egészségbarát termékekre van igény, így erről a mélypontról, reményeik szerint, már csak felfelé vezet az út.

– A burgonyatermesztőknek is meg kell küzdeniük mind a klimatikus, mind a közigazgatási nehézségekkel. Az időjárás egyre szélsőségesebb, ez növeli az aszály esélyét és a levéltetvek járványszerű elszaporodását, ezzel együtt a jövőbeli eredményesség, így a termelési kedv csökkenése irányába hathat. Be kell rendezkedni az öntözéses termesztésre, és meg kell találni a kellően hatékony, a környezetet és az embereket mégsem túlzottan terhelő növényvédelmi eszközöket, szereket – fogalmazott Rácz Imre.

(Szon.hu)

 

 

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám