`

Több témát is érintett az Agrárium 2017 konferencia. A vidékfejlesztési pályázatok esetében a felszólalók a csúszásokat kifogásolták, és a döntések felgyorsítását sürgették. A kormány képviselői szerint az idei tervezett kifizetések tarthatóak lesznek.


Négy nagy témakört érintett a Portfolio szokásos éves mezőgazdasági konferenciája, az Agrárium 2017, amelyet március 8-án rendeztek meg Kecskeméten: szó volt a vidékfejlesztési és az élelmiszeripari pályázatokról, az inputpiaci trendekről és fehérjenövények helyzetéről. A nak.hu-n több részletben foglalkozunk az elhangzottakkal, elsőként a vidékfejlesztési pályázatok ügyét tekintjük át.


Ütemterv készült


Kezdésként Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke tájékoztatott az idei pályázati és kifizetési menetrendről. Mint mondta, a Vidékfejlesztési Program 1300 milliárdos keretéből tizenhárom pályázat révén még mintegy 80 milliárd forint forrás válik elérhetővé március végéig. A hónap végéig így valamennyi, eddig meg nem hirdetett pályázati felhívást elérhetővé teszik. A lehetőségek közül kiemelte a termelői csoportok és termelői szervezetek létrehozását, amelyet 11 milliárd forinttal támogatnak. Ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy az érdekeltek kizárólag működési költségek finanszírozására pályázhatnak, beruházás támogatására nem.

Az agrár-innovációs csoportok létrehozásához és az innovatív projektek finanszírozásához mintegy 25 milliárd forintos keret áll majd rendelkezésre. Júliustól pályázhatóvá válik a szaktanácsadási rendszer is, aminek támogatása 14 milliárd forint. Az államtitkár megjegyezte, az Európai Bizottságnál jelentős forrásátcsoportosítást kezdeményeztek annak érdekében, hogy az energiahatékonysági keretet csökkentve a kapacitásbővítésre fordítható forrást növelhessék, mivel ott nagyobb a pályázati igény. Kis Miklós hozzátette, eddig az 1300 milliárd forint közel egyharmadát érintő pályázatról már döntöttek, ez mintegy 458 milliárd forint kötelezettségvállalást jelent.

Az államtitkár megjegyezte, rendkívül nehéz volt a tavalyi év, mivel a kiírási dömping miatt a pályázatokat „rálökték” az adminisztrációs apparátusra. Mint mondta, ennyit máskor nem egy, hanem három-négy év alatt dolgoznak fel és bírálnak el. Szerinte ezért is volt szükség egy ütemterv bevezetésére. Így legkorábban a nagy élelmiszeripari pályázatokat bírálják el, azután a kertészeti vonatkozásút, majd az állattartó telepeké, végül pedig a kisméretű terménytárolóké következik. És ígéretet tett arra, hogy az illetékes megyei kormányhivatalok az értékelési munkát felgyorsítják.


Kedvező bővítések, támogatások


Feldman Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára a termeléshez kötött támogatásokról, az átmeneti nemzeti támogatásokról és a zöldítésben bekövetkezett változásokról beszélt. Mint mondta, a közvetlen és a nemzeti támogatások idei kerete – az előző esztendőhöz hasonlóan – 500 milliárd forint. Területalapú támogatást tavaly 177 ezer gazdálkodó igényelt, részükre az összegeket már részben kifizették. Hozzátette, a termeléshez kötött támogatás az egyik legnépszerűbb forrásformává vált, komoly megtartó erőt jelent ez vidéken.

Az idei tervekről Feldman Zsolt elmondta, hogy a területalapú támogatásokhoz kapcsolódó átmeneti nemzeti támogatást 9 jogcímen – a dohánytermesztéstől kezdve az állattartókig – fizetnek. Mint mondta, az eddigi tapasztalatok alapján a termeléshez kötött támogatások feltételei részben módosulnak 2017-től, melynek keretében többek között támogathatóvá válnak a zöldségnek minősülő fűszernövények és az étkezési burgonya, külön támogatási kategóriába kerülnek az intenzív gyümölcsültetvények és számos növényi kultúra esetén változni fognak a gyakorlati visszajelzések alapján a termeléshez minimálisan felhasználandó vetőmagvak normái.

A helyettes államtitkár arról is beszélt, hogy az aszály fogalmát a magyar sajátosságokhoz igazítják, hiszen Magyarországon nemcsak a csapadékhiány okoz gondot, hanem a hősokkos nyári napok száma is. Bejelentette, hogy a remélhetőleg minél előbb kiépülő országos jégkármegelőző-rendszer működését a kárenyhítési alapból biztosítják majd.
Feldman Zsolt emlékeztetett: a kormány literenként 10 forinttal megemeli a szőlő- és gyümölcsös ültetvények műveléséhez igényelhető gázolaj támogatásának összegét, a forrást továbbra is évente hektáronként legfeljebb 100 liter után lehet igényelni. A növény-egészségügyben nő az amerikai szőlőkabóca elleni védekezésre igényelhető támogatás mértéke. A szőlőültetvényeken megvalósuló növény-egészségügyi védekezést az agrártárca 2017-től az eddigi 50%-os mértékű támogatást 75%-osra emeli, amellyel párhuzamosan a hektáronként nyújtható összeg is arányosan nő: 8000-ről 12000 forintra. A megnövelt összegű támogatást már a 2017. évben benyújtható kérelmek esetén lehet igényelni.

A helyettes államtitkár elmondta: a tavaszi fagy- és jégesőkárral sújtott településen gazdálkodó, ültetvénnyel és gyümölcsössel rendelkező termelők a 2017. március 31-éig megkötött hitelszerződésekhez 100 százalékos kamat-, kezességi díj és költségtámogatást igényelhetnek. Mint mondta, folyamatban van a hitelszerződés megkötési és hatályba lépési határidejének május 31-ére történő módosítása, valamint a támogatás alapjául szolgáló hektáronkénti hitelösszeg felemelése 500 ezerről 1 millió forintra.


Szorít az idő


A prezentációkat követő pódiumbeszélgetésnek a középpontjában a jelenlegi pályázati rendszer, a kifizetések és a Közös Agrárpolitika voltak. Kis Miklós Zsolt a korábbi MVH tevékenységét némi kritikával illetve megjegyezte, hogy ambiciózus év volt a tavalyi, de egyes esetekben – sajnos időnként egy évet is csúszva – még mindig tartanak a jogosultsági ellenőrzések. Máhr András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) főtitkárhelyettese azt kifogásolta, hogy nagyon elhúzódnak a döntések és a kifizetések, és ezek miatt a megvalósítások is tolódni és torlódni fognak. Azt pedig már Hamarics Imre, a pályázatírással foglalkozó Rekontir TM Kft. vezetője mondta, hogy egyéves csúszás a mezőgazdasági beruházások esetén nagyon sok, ha pedig mégis sor kerül rá, a torlódások miatt gond lehet akár az építőipari és eszközbeszállítói kapacitással is. Éppen ezért a döntések felgyorsítását sürgette. Minderre Kis Miklós Zsolt úgy reagált, hogy valóban lehetnek összetorlódások, de a beruházásokat két év alatt kell megvalósítani. Ugyanakkor megjegyezte, a csúszásokról a pályázók is tehetnek, mivel a kérelmek nem voltak teljes körűek, azok 95 százalékában hiánypótlásra volt szükség, ami pedig késlelteti a konkrét elbírálást.

 

Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke szerint arra kell törekedni, hogy a források minél gyorsabban eljussanak a reálgazdaságba. Mint mondta, szándék volt az is, hogy az unió ne találjon kifogást az objektív elbíráló rendszerben, és ennek kialakítására egy év ment rá. Hozzátette, mivel a rendszer kész, a pályázatok kihirdetése, elbírálása és a támogatások kifizetése automatikusan gyorsabbá válik.
Az idei tervezett kifizetéseket – ami a VP esetében 300 milliárdot, a közvetlen támogatások esetében 500 milliárdot jelent – Kis Miklós Zsolt és Feldman Zsolt is tarthatónak nevezte, ellenben Máhr András és Hamarics Imre kissé szkeptikus volt.

A jövőről, a majdani Közös Agrárpolitikáról az FM helyettes államtitkára azt mondta, Magyarország érdeke a stabilitás, a jelenlegi keretszabályok megőrzése, mert az az ország szempontjából kifejezetten jó. Szerinte a közvetlen és a vidékfejlesztési források megőrzéséért „nagy küzdelem lesz”, mint ahogy az elosztás mértékéről is. A Miniszterelnökség államtitkára szerint is az a magyar szándék, hogy minél kevesebb változás legyen, viszont nagy az esély arra, hogy még több zöldítési előírást vezetnek be, és 2020 után a visszatérítendő hitelek és a vissza nem térítendő támogatásokat inkább együtt alkalmazzák majd, mint külön. A MOSZ-főtitkárhelyettes úgy vélte, a jelenlegi ciklusban a hatékonyságnövelő beruházásokat kellene erőltetni, mert a jövőt is érintő versenyképesség csak így őrizhető meg.

 


(nak.hu) (fotó: Gyulai Tóth Zoltán/NAK)

 


Vizsga előtt
A Magyar Államkincstár révén új kifizető ügynökség jelent meg az agráriumban 2017 elejétől. Kondra Laura, a MÁK elnökhelyettese a szervezet a rendszerben való elhelyezkedését mutatta be. Mint mondta, három tárca (FM, NGM, Miniszterelnökség) összehangolt működésére van szükség, ugyanakkor a MÁK közvetlen kapcsolatban van többek között a NAK-kal, a NÉBIH-hel, a NAV-val is.
A közelgő beadási időszakra való tekintettel megjegyezte, hogy az egységes kérelmek beadására szolgáló online felület készül és határidőre elérhető lesz. Ezzel kapcsolatban Győrffy Balázs a pódiumbeszélgetésen megjegyezte, hogy ez lesz majd az új rendszerben a MÁK első nagy vizsgája.




X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám