`

Elindult a NAK Tech Lab vállalkozásfejlesztési program a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Design Terminál szervezésében. A mezőgazdaság megújítását szolgáló innovációs ötletekkel lehet jelentkezni.


A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Design Terminál (DT) a közelmúltban fogott össze, hogy közösen, együttes erővel segítsék az agrárium innovációs fejlődését akár új, eddig még nem látott ötletekkel, akár új start up vállalkozások bevonásával. Először a felek idén márciusban egy nagyszabású innovációs ötletversenyt (Gazdálkodj okosan! – NAK Agrotech Hackathon) rendeztek, amelyen az ötven jelentkezőből kiválasztott tizenhárom csapat „küzdött meg”. Az itt győztes társulat (BeeNet) tagjainak korábban soha nem volt közük a mezőgazdasághoz, egy kis kreativitással mégis egy itt hasznosítható elképzelést mutatott be: interaktív hálózatot dolgoztak ki a méhészek, a mezőgazdasági termelők és a hatóságok közötti kapcsolattartásra. Másodjára pedig a nemzetközi piacra lépés előtt álló hazai agrár-startupok mutatkoztak be befektetői alapok és agrárvállalatok szakembereinek.

Arról már augusztus közepén hírt adtunk, hogy a harmadik „felvonás” is készülődik. Akkor lehetett jelentkezni az október 3-i eseményre: a NAK és a DT azoknak a startupoknak a jelentkezését várták, akik rapid tanácsadással egy nap alatt akár tucatnyi agrár-, üzletfejlesztési vagy befektetési szakember bevonásával állítanák növekedési pályára vállalkozásukat.
Ezt a találkozót a budapesti, Extra nevű étteremben tartották meg a szervezők. Ugyanakkor az alkalmat arra is felhasználták, hogy az együttműködés egy újabb jelentős eseményét jelentsék be: október 3-ától lehet jelentkezni a hazai mezőgazdaság megújítását segítő NAK Tech Lab vállalkozásfejlesztési programra.

Erre bárki jelentkezhet, nem előfeltétel ugyanis az agráros múlt. Bárki, akinek digitális innovációja elősegítheti a magyar agrárium fejlődését akár úgy is, hogy az eredetileg más iparág számára kitalált ötletét a mezőgazdaság követelményeihez igazítják. A részvétel egyetlen feltétele, hogy az egyén vagy társaság rendelkezzen termékének első működő prototípusával.
– Ha szétnézünk a világban, láthatjuk, hogy az agráriumban forradalmi változások zajlanak a digitális technológiák, az innovatív megoldások terjedése miatt. Ezek nagymértékben hozzájárulnak az agárgazdaság hatékonyságához, jövedelmezőségéhez, az élelmiszerek és élelmiszer-alapanyagok minőségének javulásához. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara missziójának tekinti, hogy ennek a fejlődésnek az élére álljon és gyorsítsa az új megoldások hazai fejlesztését, elterjedését, a hatékonyabb gazdálkodás elősegítését. Olyan ötleteket is keresünk, amelyeket nem feltétlenül az agrárium igényei ihlettek, de kreativitással, átdolgozással az alapötlet kiválóan szolgálhat az agrárszektorban felmerülő problémák, kihívások megoldására. A NAK Tech Lab inkubációs program e cél érdekében jött létre – mondta Győrffy Balázs, a NAK elnöke. – Ahhoz, hogy egy jó ötletből használható termék vagy szolgáltatás legyen, fontos az üzleti szféra nyitottsága és támogatása. Mert ma még inkább az jellemző, hogy az agrárcégek „úri huncutságnak” tartják a startup-os elképzeléseket és nem tekintik úgy ezeket, hogy hosszú távon hasznukra lehet. Szeretnénk elérni, hogy ezek az újdonságok épüljenek be a mindennapjaikba. A programban részt vevő startupokat nagyvállalati szereplőkkel, agrár- és termékfejlesztési szakemberekkel és befektetési menedzserekkel kötjük össze. Már eddig is több nagyvállalatot sikerült megnyerni a programhoz (Hungrana, Bonafarm, Tesco, Axiál, Vodafone, Hiventures Kockázati Tőkealap-kezelő), és bízunk abban, hogy példájuk ragadós lesz.

Böszörményi-Nagy Gergely, a DT vezetője szerint három kihívás – generációváltás, klímaváltozás, technológiaváltás – van a mezőgazdaság előtt, és ez a három, akár egyszerre is, az innovációs megoldásokkal küzdhető le. Úgy vélte, ezzel a programmal társadalmi üggyé tehető a mezőgazdaság megújítása. Hozzátette, ez egy hosszú távú folyamat, amihez mindenkinek (NAK, DT, nagyvállalatok, startup-ok, finanszírozók stb.) hozzá kell tennie a maga részét. Mint mondta, a NAK Tech Lab csak egy bizonyos határig tudja segíteni ezt a folyamatot, utána már az ötletgazdák és a cégek további együttműködésén, elhivatottságán, kitartásán múlik minden.

Az inkubációs program lebonyolításáról Holán Balázs, a NAK innovációs irodájának vezetője elmondta, hogy az három részből – úgynevezett sprintből – áll, és összesen három hónapig tart. A jelentkezők közül a legígéretesebb csapatok kapnak meghívást az első részre – a háromnapos rendezvényre –, ahonnan a program későbbi szakaszaiba az ott sikeresen szereplő csapatok jutnak tovább. Ezután a Design Terminal workshopokon, konzultációkon, ágazati és külsős mentorok bevonásával segíti a résztvevő startupok fejlődését és a nagyvállalatokkal közös munkát. Majd az intenzív közös felkészülés és a három hónap eredményeinek bemutatására látványos záróeseményen kerül sor. Hozzátette, a végcél az, hogy a hazai és a nemzetközi piacon is eladható termék jöjjön létre. De nem elsősorban a magyar piac a cél, sokkal inkább az, hogy a nemzetközi növekedést itt kezdjék el ezek a startupok.

Videós összefoglaló az eseményről itt.

Bővebb információ és a jelentkezés itt.


(nak.hu/RF)

 

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám