`

A NAK falugazdászainak jelentése alapján az AKI elkészítette  a tavaszi mezőgazdasági munkák állásáról szóló összesítését, amely az április 16-i állapotokat tükrözi. A kedvezőbb körülményeknek köszönhetően a gazdák a tavaszi munkák nagyobb hányadát végezték el április közepéig, mint egy évvel korábban.


A tavaszi időjárás kedvezően hatott a mezőgazdasági munkák végzésére, a készültségi állapot jóval magasabb volt a jelentés napján a tavalyi évhez képest. Azonban  a csapadékszegény  időjárás következtében számos helyen alacsony volt a talajok vízkészlete, az alföldi régióban több havi csapadékmennyiség hiányával küzdöttek a termelők. A lehetőségekhez mérten a termelők öntözéssel pótolták a hiányzó vízmennyiséget. A csapadékmentes időjárás miatt a növények fejlődése kevésbé optimális körülmények között történt a jelentésig eltelt időszakban.

A tavaszi mezőgazdasági munkák helyzetét felmérő operatív jelentések szerint 2019-ben a tavaszi vetésű szántóföldi  növények  tervezett  vetésterülete 1 millió 948 ezer hektárt tett ki. A gazdák a tervezett vetési munkák 59,4 százalékát végezték el április 16-ig, míg egy évvel korábban csupán a 17,3 százalékát. A gabonafélék vetési állapota országosan 54 százalékos készültséget mutat. A tavaszi  vetésű  gabona  tervezett  vetésterülete 1 millió 81 ezer hektár, ami 95,8 ezer hektárral kevesebb, mint egy évvel korábban. A kukorica tervezett vetésterülete 965 ezer hektár, 79,6 ezer hektárral kevesebb, mint 2018-ban. A tavaszi árpa 39,2 ezer hektárnyi területe 11,2 ezer hektárral kevesebb a 2018. évinél. A zab vetésterülete várhatóan 31 ezer hektár lesz az idén, a tavalyinál közel 4 ezer hektárral kisebb. A tavaszi búza előirányzott vetésterülete 4,8 ezer hektárral kevesebb a 2018. évinél, 8,8 ezer hektárt tesz ki, a hibrid kukoricáé minimálisan, 23,8 ezer hektárra nőtt. A szemes  cirok  vetését az egy évvel korábbihoz képest 3,4 ezer hektárral nagyobb területen, 7,5 ezer hektáron tervezik 2019-ben.

A kedvezőbb körülményeknek köszönhetően a gazdák a tavaszi munkák nagyobb hányadát végezték el április közepéig, mint egy évvel korábban. Míg tavaly  a gabonafélék 15 százalékát vetették el, idén a munka 54 százalékával végeztek a jelentés napjáig. A tavaszi búza és a tavaszi árpa vetése 91-96 százalékon állt, a zab vetése pedig 86 százalékon. A kukoricát 501,4 ezer hektáron vetették el, ami a tervezett terület több mint felét jelenti. A jelentések szerint a borsó tervezett összes vetésterülete 13 ezer hektár, ami ezer hektárral kevesebb a tavalyi értéknél. A szójavetés tervezett területe közel 5 százalékkal, a lucernatelepítés 9 százalékkal több a tavalyi évhez mérten. A szója várható területe 2019-ben 56,5 ezer hektár, amelynek 13,2 százalékát vetették be április 16-ig. A lucernatelepítés a 2018. évi 52,4 ezer hektárral szemben 57 ezer hektár körül alakul 2019-ben, és a munka 78 százalékával végeztek a jelentés időpontjáig. A napraforgó tervezett vetésterülete 618,5 ezer hektár (–54,4ezer hektár) és 445,2 ezer hektáron, a terület 72 százalékán végeztek a vetéssel. A cukorrépa területe 15,3 ezer hektár, az előző évihez képest nem változott.

A burgonya 2019-ben tervezett vetésterülete 10 ezer hektárkörül alakul, és az április 16-i időpontra vonatkozó jelentések alapján a vetés 70 százalékát fejezték be. A  zöldségfélék vetésterülete  a  jelentések  szerint 6,4 százalékkal kevesebb a  2018. évitől.  A  tavalyihoz képest nagyobb területen terveznek zöldborsó, étkezésiparadicsom-termeléssel  foglalkozni, ugyanakkor  a csemegekukorica tervezett területe 13,6 százalékkal, a vöröshagymáé 3,1 százalékkal, a zöldpaprikáé 21,5 százalékkal, a zöldbabé 16,5 százalékkal, a karfiolé 18,3 százalékkal és a görögdinnyéé 10,7 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál.

További részletek itt.


(forrás: AKI)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám