2018 tavaszi és nyári időszakában kisebb körzetekben több csapadék hullott az átlaghoz képest. Jelenleg az ország középső és a tiszántúli területei a leginkább aszályos vidékek.
A májusi hónap időjárását a térségünk felett elhelyezkedő nagy nedvességtartalmú levegő határozta meg, a hónap az átlagnál melegebbnek bizonyult, mint a sokévi átlag. Nagyobb mennyiségű, országos, tartós csapadék csak egyszer fordult elő a hónap közepén. Összességében, a májusi csapadékmennyiség valamivel a sokéves átlag alatt alakult. Az ország északi területei sokkal szárazabbak voltak az átlaghoz képest, egyes helyeken viszont, a csapadék mennyisége a sokéves átlag 70%-át sem érte el.
A júniusi időjárás a sokévi átlagnál melegebb, az ország nagyobb részén csapadékosabb volt és gyakorta fordult elő záporos, zivataros időszak. Ennek eredményeképpen a hónapban a lehullott csapadék mennyisége igen változó eloszlást mutatott: néhány zivatar alkalmával egy-egy területen nagyobb mennyiségű csapadék esett.
1. ábra: 2018. júniusi csapadékösszeg Budapest északnyugati részét és az Alföld egyes régióit leszámítva a sokévi átlag felett alakult
Júliusban a csapadékot okozó képződmények távol maradtak a Kárpát-medencétől, Nyugat-Európa térsége viszont többnyire csapadékosnak bizonyult. A csapadék legnagyobb része Magyarországon záporokkal, zivatarokkal érkezett, eloszlása a májusi és a júniusi hónapokhoz hasonlóan igen változó volt. A hónap időjárása, a sokévi átlaghoz képest 1-2 Celsius-fokkal melegebb volt. A lehullott csapadék mennyisége az ország északi, északkeleti területein a sokévi átlag alatt, az ország déli vidékein az átlag felett alakult. Az ország északkeleti részén átlagnál szárazabb idő volt, így például Nyíregyházán a havi csapadékösszeg 45, Debrecenben pedig 23 mm volt, Miskolcon 102 mm-t mértek.
2. ábra: a csapadékot okozó képződmények elkerülték Magyarország térségét
3. ábra: 2018. júliusi csapadékösszeg az ország északi, északkeleti tájain többnyire a sokévi átlag alatt, az ország déli területein az átlag felett alakult
Az áprilistól októberig tartó időszak legkritikusabb meteorológiai eleme a mezőgazdaság számára általában a csapadék szokott lenni. Ugyan kisebb körzetekben több csapadék hullott májusban és júniusban is az átlaghoz képest, de az ország viszonylag nagy területén hiány mutatkozott júliusban is.
4. ábra: meteorológiai aszályindex 2018. július 29-én
Májusban az ország jelentős részén hullott számottevő csapadék, néhol 50 mm mennyiségű csapadékot hozó felhőszakadás is előfordult, viszont egyes területek szinte teljesen kimaradtak. Jelenleg az ország középső és a tiszántúli területei a leginkább aszályos vidékek.
5. ábra: az ország leginkább aszály sújtotta területi 2018. augusztus 17-én
(nak.hu)