`

Az új, innovatív módszer alapján elkészített Agrotax-iránytű szerint 2017-ben a termőföld hektáronkénti átlagára 1,429 millió forint volt. A legmagasabb átlagos földárak a Dél-Alföldön voltak. Az értékelést olykor a kamarai földbizottságok is igénybe vették.


Az Agrotax Kft. sorrendben harmadszor jelentette meg az Agrotax-iránytű elnevezésű országos termőföldpiaci körkép kiadványát, amely a 2017-es hazai adásvételek pénzügyi és területi viszonyait mutatja be. Mint Sahó Ákos, a cég ügyvezetője a kiadványt ismertető február 14-i sajtótájékoztatón hangsúlyozta, a tavalyi változásokat tartalmazó összegzés újdonsága abban rejlik, hogy ezt egy a korábbiakhoz képest egy friss, innovatív módszer alapján készítették.

Ennek lényege, hogy a sokszor szubjektív, a megrendelő igényeit is tükröző, gyakorta a helyszíni szemrevételezésen alapuló, időigényes, hibalehetőségeket tartalmazó értékelést felváltotta a hiteles adatbázisokra – többek között az adásvételeket online közzétevő települési jegyzői kifüggesztésekre, állami nyilvántartásokra –, térinformatikai, távérzékelési eszközökre épülő digitális szemle és a statisztikai modellre épülő automatizált elemzés.

Mint Sahó Ákos elmondta, az adatok értékelési folyamata öt fázison keresztül történt. Az első a piaci adatok – a hiteles adatbázisok – összehasonlító elemzése. A második a fővárosi kormányhivatal földmérési, távérzékelési és földhivatali főosztálya által szolgáltatott termőföld műszaki adatok (alak, forma, területi méret; fekvés, elhelyezkedés, útviszonyok, domborzat, művelést gátló tereptárgyak stb.) elemzése egy saját fejlesztésű, különböző szempontokat tartalmazó szoftver segítségével. A harmadik a termőföldi egyenlőtlenségek (inhomogenitás) vizsgálata a műholdfelvételek alapján; azaz, hogy a földrajzi folyamatokat figyelembe véve egy szántó még mindig annak számít-e vagy sem. A negyedik a Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani és Agrokémiai Intézete (MTA-ATK-TAKI) és a Pannon Egyetem együttműködésével elkészült, úgynevezett D-e-meter rendszer alkalmazása: ez egy adott területrészletre vonatkoztatott automatikusan generált általános földminőségi értékszám, amely kifejezi a termőhelyek produkciós potenciálját. Az ötödik pedig az úgynevezett hozamalapú ellenőrző lépcső.

Reális értékelést adnak egy-egy területre

 

Mindezek alapján a 2017-es Agrotax-iránytű szerint a föld hektáronkénti átlagára – az összes művelési ág figyelembevételével – 1,429 millió forint volt, amely több mint 16 százalékos növekedést jelent az előző évben megfigyelt adatok alapján számított értékhez képest. Regionális szinten az összes régióban 1 millió Ft/hektár felett volt a föld átlagára. A legmagasabb átlagos földárak a Dél-Alföldön (1,652 millió Ft/ha), míg a legalacsonyabbak Észak-Magyarországon (1,116 millió Ft/ha) voltak. Megyei szinten – a Budapesthez tartozó földek 2,411 millió Ft/ha nagyságrendű átlagárát követve – Hajdú-Bihar (1, 857 millió Ft/ha) és Békés megyében (1,854 millió Ft/ha) találkoztak a legmagasabb átlagárakkal. A legalacsonyabbakat Nógrád megyében (947 ezer Ft/ha) mutatta.

2017-ben a mintegy 280 ezer hektárnyi földnek nagyságrendileg közel a fele, mintegy 131 ezer hektár a szántó művelési ághoz tartozott. A vizsgált összes földterületnek több mint egyharmadát adták a vegyes művelési ágú – jelentős részben szántóföldi növénytermesztésben hasznosított – földterületek, összesen 98 ezer hektáros forgalommal. A harmadik legnagyobb értékesítési volument az erdők mutatták közel 37 ezer hektáros összforgalommal, mintegy 13 százalékát adva az összes értékesítésnek a vizsgált időszakban.

A gyep-, rét-, legelő művelési ágú területek (továbbiakban gyep) 8 ezer hektárt alig meghaladó forgalommal az összes forgalomnak mintegy 3 százalékát tették ki. Az összes értékesített földterületnek mintegy 1, illetve 0,4 százaléknyi részét tették ki a gyümölcsösök (2944 ha), illetve szőlők (1116 ha). Az egyéb, valamint a kivett terület, tanya, kert, továbbá nádas művelési ághoz tartozó területek 0,3 és 0,1 százalékos arányban voltak jelen.
2017-ben a legtöbb föld (közel 73 ezer hektár) az Észak-Alföldön cserélt gazdát, több mint negyedét adva a tárgyévi forgalomnak. Megyei szinten a legtöbb földet Borsod-Abaúj-Zemplén, Jász-Nagykun-Szolnok, Hajdú-Bihar, Somogy és Szabolcs-Szatmár megyékben értékesítettek, megyénként 20 és 30 ezer hektár közötti összterülettel. A legkevesebb földterületnek – 307 hektárnyi Budapesthez tartozó föld mellett – Komárom-Esztergom, Vas, Nógrád, Győr-Moson-Sopron, Tolna és Fejér megyékben lett új tulajdonosa, megyénként kevesebb, mint 10 ezer hektárral. (A teljes elemzés itt megtekinthető.)

– A termőföldárak évek óta emelkednek. Hogy ez meddig tart és milyen mértékű lesz a jövőben, az egyelőre megjósolhatatlan. Viszont a haszonbérleti díjak stagnáltak, amiben valószínűleg közrejátszik, hogy a jelenlegi uniós támogatási időszak végének közelsége, és az új időszak bizonytalansága miatt a területbérlő gazdálkodók nem tudtak, nem mertek magasabb összeget kínálni a tulajdonosoknak az új ötéves szerződéses ciklusra – értékelt Sahó Ákos. – A komplex, ötpilléres elemzést csak a szántó, gyep, rét, legelő típusú területekre lehetett elvégezni, szőlő, gyümölcsös, erdő, halastó művelési ágú, illetve egyéb területeknél néhány esetben, a helyi adottságok miatt, szükség volt helyszíni szemrevételezésre is.

Felvetődhet, hogy mennyire tekinthető általánosan elfogadottnak, hivatkozási alapnak a magánvállalkozás által – közel 50 milliós saját forrásból – készített összegzés? Abban tekintetben mindenképpen, hogy az elemző rendszer közhiteles adatbázisokra, műholdas felvételekre, összehasonlítható szempontokra épül, korrekciós tényezőket is tartalmaz, és teljesen automatizált, tehát az objektivitás a vezérlő elv. Abban is, hogy egyre többen veszik igénybe, így bankok, magánszemélyek, és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei földbizottságai is, amelyek az adásvételeket engedélyezik. Sahó Ákos megjegyezte, volt több olyan eset is, amikor a földbizottságok tőlük kértek értékelést egy adott területre, hogy az abban foglaltak alapján döntsenek a sorsáról.

 


Százötven év után lehetne váltani

Az ötpilléres módszer egyik érdekes eleme a talaj fizikai, kémiai, vízgazdálkodási jellemzőit is tartalmazó D-e-meter földminősítési rendszer. Mint Sahó Ákos elmondta, modernitása, részletessége miatt tökéletesen alkalmas lehetne a jelenlegi, a magyar társadalomban mélyen gyökerező, közgazdasági elemeket is tartalmazó, jelenleg államilag is hivatalosan elismert, közel 150 éves aranykoronás minősítő rendszer kiváltására. Az ügyvezető szerint már csak azért is indokolt lenne a csere, mert többek között olyan minősítő szempontokra is kitér – mint például egy földterület vasúthoz való közelsége vagy attól való távolsága –, amelyek a 21. században teljesen lényegtelenek. Hozzátette, a közigazgatás szakmai szférájában van fogadókészség a D-e-meter iránt, azonban a döntéshozói szint egyelőre nem foglalkozik az üggyel. Ugyanakkor szerinte közép- és hosszútávon az aranykoronás minősítés többet árt, mint használ.


 


(nak.hu)


 

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám