`

Az előző évhez hasonlóan idén is elindul a „Nyár, dinnye, szeletem” elnevezésű, a dinnyefogyasztást ösztönző kampány. A minőségen és a mennyiségen biztosan nem múlik semmi.


Minden idillinek tűnt csütörtökön a déli órákban az idei dinnyepromóciós kampány nyitóeseményén: elegáns, látványkonyhával felszerelt budapesti belvárosi helyszín, piacistand-módra egymásra halmozott, szebbnél-szebb görög- és sárgadinnyék, jókedvű, mosolygós arcok.

Ráadásul a sorrendben második éve elinduló kampányt – amelyet közösen a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a földművelésügyi tárca, az Agrármarketing Centrum, illetve a kiskereskedelmi láncok „Nyár, dinnye, szeletem” elnevezéssel szerveztek meg – Czerván György, az FM agrárgazdaságért felelős államtitkára azzal a jó hírrel vezette fel, hogy az idei időjárás eddig kedvezett a magyar dinnyének, és emiatt várhatóan a termés is zamatos ízűnek, kiváló minőségűnek és megfelelő mennyiségűnek ígérkezik.

Jobbnál jobbak

 

Haladnak a korral

 

Ez számokra lefordítva azt jelenti, hogy az 5 ezer hektárnyi hazai termőterületen 200 ezer tonna dinnyét szüretelhetnek le, ami a gazdák, a szakemberek előrejelzése szerint jónak mondható. Ugyancsak a kedvező fejlemények közé sorolta az államtitkár, hogy megfordult a belföldi fogyasztás és az export aránya: már több dinnyét vásárolnak idehaza, mint amennyi külföldre megy. Az utóbbi évek promóciós programjainak eredményeként a belső fogyasztás 130-140 ezer tonna között alakult, exportra pedig 60-80 ezer tonna dinnye ment, és idén is ez várható.

Szintén a jóhír-kategóriába tartozik, hogy a hazai dinnyetermelők haladnak a korral, így új termesztéstechnológiákat alkalmaznak, és új, a fogyasztói igényeket kielégítő fajtákat „nevelnek”. Mint Czerván György megjegyezte, a vásárlók a csíkos héjú görögdinnye mellett egyre inkább keresik a fekete héjút is, továbbá hódítanak a magnélküli, piros- és sárgabélű dinnyék is. Továbbra is emelkedik a magnélküli dinnyék termesztése, mert az egész európai piacon egyre nagyobb igény van rá (és most már Közép-Európában is!), és az esetleges „túlkínálati” időszakokban is könnyebben lehet értékesíteni, mint a magvas dinnyéket. A termelők abban is keresik a vevők kegyeit, hogy egyre több, a könnyebben hazavihető és otthon tárolható 4-6 kg-os dinnyét terítenek a piacra. (Az egy főre jutó hazai fogyasztás évi átlag évi 12-15 kg.)

A görög- mellett nem feledkezett meg a sárgadinnyéről sem az államtitkár, és igazodva az „irányvonalhoz”, ennek kapcsán is csupa jót mondott. A 600 hektáron nagyjából 18 ezer tonna sárgadinnye terem az idén, aminek 99 százaléka itthon kel (majd) el. 2016-hoz képest tizedével nőtt a sárgadinnye termőterülete, Czerván szerint a minőségi fejlődés itt is tapasztalható, és úgy vélte, összességében jó évre számíthatnak a sárgadinnyések is.

Daróczi László (AMC), Czerván György (FM) és Győrffy Balázs (NAK) nyitotta meg a kampányt

 

Hosszú távú érdekek

 

Győrffy Balázs, a NAK elnöke azt emelte ki, hogy a dinnyeszezon előtt egyeztető fórumot tartott a kamara az érintettek számára a bel- és külpiaci keresleti és kínálati környezet megismerésére, úgy vélte, a szakma ezt a kezdeményezést jól fogadta, és tudtak segíteni mindenkinek.
– Jó dinnyeszezonnak nézünk elébe, a mennyiség és a minőség egyaránt kecsegtető és ez optimizmusra ad okot. A hazai dinnye jó ütemben váltja ki az import dinnyét, és jó szívvel ajánljuk a magyart a vásárlók számára – folytatta ugyancsak derűs hangon a kamara vezetője. – Ugyanakkor az exportban és a belföldi fogyasztásban is van előrelépési lehetőség: előbbi volumene akár 20 százalékkal is emelkedhet, míg utóbbiban az államtitkár úr által említett kisebb súlyú dinnyék eladása növekedhet.

Aztán ezen a ponton az idilli hangulat kissé lanyhult. Kampány ide vagy oda, Győrffy Balázs sejtetni engedte, hogy már így a start idején sincs minden rendben. Megjegyezte ugyanis, hogy hosszú távon akkor alakulhat jól a piac a termelők és a forgalmazók számára, ha folyamatosan jó minőségű és elegendő mennyiségű dinnye kerül a boltokba, a piacokra, és a termelés javítására rengeteget beruházó gazdáknak hosszú távon meg is térül a ráfordításuk.

 

Felháborodott termelők

 

Amit a NAK-elnök belebegtetett, azt Pócs János, a heves-jászsági dinnyetermelői körzet képviselője konkretizálta – és mellesleg végképp megfagyasztotta a hangulatot. Mint mondta, a korszerűsített termelés miatt egy hektárnyi területen kétmillió forint a gyümölcs előállítási költsége – Heves-Jászságban 420 hektáron termelnek dinnyét –, és ennek megfelelően jelenleg a fogyasztók számára a jó minőségű dinnye kilónkénti alapárának minimum 140-160 forintnak kellene lennie. Hozzátette, ehhez képest a Tesco leverte az árakat: 99 Ft/kg eladási árral indította a magyar dinnye szezonját. (Ezt megerősítette több, az eseményen más áruházláncoktól jelenlévő szakember is.)
– Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy dinnye beltartalmi értéke és az ára egyenesen arányos egymással. Ha a vásárlók túl alacsony áron kapják a dinnyét, akkor annak a minősége is olyan… – jegyezte meg Pócs. – Ezzel az irreális árral a forgalmazó nem csak a vásárlókat csapja be, hanem tönkre teszi a hazai termelőket, azt kockáztatja, hogy jövőre nem lesz magyar dinnye a boltokban. Nem engedjük meg ezt a tisztességtelen magatartást…

A nevesített áruházlánc képviselője nem reagált, ellenben Győrffy Balázs biztosította a termelőket, hogy ha bármilyen ellenakcióra is készülnek, a kamara mellettük lesz, „nem fognak egyedül maradni”.

Ezek szerint idilli helyett viharos dinnyeszezon várható. Azért mindent félretéve, jó étvágyat a magyar dinnyéhez…

 

Képgaléria az eseményről

 


Dinnye mindenhol

A „Nyár, dinnye, szeletem” fogyasztásösztönző-kampány július 6-án indul és augusztus 20-ig tart, ez idő alatt az akcióban résztvevő kereskedelmi áruházláncok budapesti és vidéki üzleteiben hetente két napon kóstoltatják és népszerűsítik a hazai dinnyét. Emellett ifjúsági táborokban, sőt a júliusi budapesti úszó- és vízilabda-világbajnokság egyik helyszínén, a Margitszigeten is lesz görögdinnye-kóstoltatás.
Mint Daróczi László, az AMC vezetője elmondta, a tavalyi kampányidőszak alatt 20 százalékkal emelkedett a dinnyék iránti kereslet az áruházláncokban, ezt idén is szeretnék elérni vagy túlszárnyalni.


A SPAR a magyar dinnye mellett

Több mint hétmillió kilogramm dinnyét forgalmazott az elmúlt évben a SPAR Magyarország, amely idén ennél is nagyobb keresletre számít.
– Az idei dinnyeszezonban is előnyben részesítjük a magyar gazdálkodókat, ezért az első hazai dinnye megjelenésekor azonnal felfüggesztjük az import beszerzését és friss hazai gyümölccsel töltjük fel a SPAR csoport összes üzletét. A jelenlegi trendek is azt mutatják, hogy a gazdálkodók is igyekeznek minél jobban kitolni az értékesítési szezont, ezt mi is figyelembe vesszük. Emellett a vásárlói visszajelzések is azt mutatják, hogy nagyon kedvelt a magyar dinnye, különösen a magszegény görögdinnye iránt nőtt meg jelentős mértékben a kereslet – hangsúlyozta Maczelka Márk kommunikációs vezető.

A SPAR Magyarország üzleteiben az elmúlt évben csaknem 7 millió kilogramm dinnyét értékesítettek, 15 százalékkal többet, mint a 2015-ös évben. Ennek nagy része, mintegy 5 millió kilogramm eladása a július és szeptember közötti szezonra esett.


 

 


(nak.hu) (fotó: Gyulai Tóth Zoltán/NAK)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám