`

A GMO-szója helyett egyéb fehérjeforrások, így a pillangósvirágú szálastakarmány-növények, az alternatív fehérjenövények, az ipari melléktermékek és a magas fehérjetartalmú gabonák felhasználásával hosszú távú megoldást jelenthetnek.


A világon megtermelt – így az itthon felhasznált – szója több mint 90–95%-a GMO-s. Európában a lakosság nagyobb hányada elutasítja a GMO-s termékek használatát. Magyarország mezőgazdasága – Európában egyedülállóként – mentes a genetikailag módosított szervezetektől, ahogy azt az alaptörvény is rögzíti. Hiába tiltja azonban a hazai szabályozás a génmódosított növények belföldi termesztésbe vonását, mégis – az állattenyésztésben felhasználásra kerülő – több százezer tonna GMO-s szója özönlik az országba.

A GMO-mentesség legfőbb célja Magyarország számára jelentős piaci előny megszerzése az EU-n belül és kívül. Magyarország méreténél fogva is képes lehet arra, hogy fenntartsa GMO-mentességét, ez egyben elemi érdeke is. A teljes mentességhez azonban a GMO-szója kiváltását meg kell oldani a takarmányozásban. A GMO-mentes szója egyértelműen prémium termék, 20–30 százalékkal magasabb áron érhető el a globális piacon. A magyar állattenyésztés extrahált szójadara-felhasználása kb. 565 ezer tonna/év, amit megközelítőleg sem tudunk belföldön előállítani, így ez nagymértékű importfüggőséget jelent.

A függőség minimalizálása érdekében hívták életre a nemzeti fehérjeprogramot, amely a hazai élelmiszergazdaság szinte teljes vertikumát érinti, többéves tervek és állami szerepvállalás mellett. A hazai termelés serkentése érdekében termeléshez kötött támogatás került bevezetésre a szálas és fehérje takarmánynövényeknél. Támogatást kaptak az alternatív takarmányozási technológiákra vonatkozó kutatások, amelyek a GMO-szója helyett egyéb fehérjeforrások, így a pillangósvirágú szálastakarmány-növények, az alternatív fehérjenövények, az ipari melléktermékek és a magas fehérjetartalmú gabonák felhasználásával hosszú távú megoldást jelenthetnek. Vizsgálatok kimutatták, hogy tejelő tehenészetekben a takarmányozáshoz használt szója kiváltható és alternatív receptúrával helyettesíthető a tejtermelés csökkenése és a takarmányozási költségek növekedése nélkül.

Az ágazat összes szójaigényének hazai forrásból történő teljes kiváltására jelenleg sajnos nincs lehetőség, mivel a GMO-mentes hazai termesztés tavalyi közel 3 tonnás termésátlaga hosszú távon nem realizálható. Az éghajlati sajátosságokat, valamint a szójatermesztés igényeit figyelembe véve Magyarországon – kb. 150 000 ha termőterületen, 2000 kg/ha termésátlaggal számolva –  300 000 tonna GMO-mentes szójabab lenne termeszthető itthon. Ebből mintegy 240 000 tonna extrahált szójadarát lehetne előállítani. E mennyiség itthon tartása, illetve helyettesítő fehérjeforrások – 145 000 tonna – használata mellett a fennmaradó GMO-mentes szójadara importszükséglet kb. 180 000 tonna/év. Ennek nemzetközi piacról való biztosítása a jelenlegi 40 dolláros prémiumárral számolva 180 ezer tonna, kb, 7,2 millió dollár költségnövekedést jelentene a hazai takarmányiparnak. Ez a teljes takarmányiparágra mintegy 2,2 milliárd Ft-os költségnövekedést eredményezne, amely folyó árakon számítva átlagosan nem egész 1 százalékkal növelné meg a takarmányárakat úgy, hogy a 145 000 tonna extrahált szójadarát helyettesítő termékek piaci igényeinek megnövekedéséből eredő áremelkedéseit figyelmen kívül hagytuk.

 


(NAKlap, 2017. májusi szám – Forrás: AKI, Gabonaszövetség, KSH, Vitafort)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám