A nyomon követhetőségnek és a kiegyensúlyozott, piacképes termelésnek egyaránt fontos feltétele a minősített, fémzárolt vetőmag használata. A fémzárolt vetőmag vetése termésbiztonságot és többlettermést eredményez.
A hazai növénytermesztők érdeke is, hogy a megtermelt többlet termény biztonságosan értékesíthető legyen mind az uniós, mind a harmadik országok piacain – hívta fel a figyelmet a NÉBIH. A különböző piacok részben eltérő igényeket támasztanak a megtermelt árualappal szemben, a minőség ugyanakkor általános elvárás mindenhol a világon.
Arra, hogy alacsonyabb vetőmag-felhasználással a növények egyenletesen, hiánymentesen keljenek, és a jól fejlődő, kiegyenlített növényállományból magas terméshozam legyen elérhető, kizárólag egészséges vetőmag használata esetén van lehetőség. A piacképes minőségi árualap előállításának, emellett a nyomon követhetőség biztosításának egyik fontos feltétele a minősített, fémzárolt vetőmag használata.
Miért is érdemes fémzárolt vetőmagot használni?
- A fémzárolt vetőmag szennyeződésektől, káros gyommagoktól mentes.
- Használatával biztosra vehető, hogy a kivetett vetőmag a vetőmag-minősítő bizonyítványon garantált mértékben csírázik, ezért használata termésbiztonságot, többlettermést eredményez.
- A nem fémzárolt, az árutermesztésből meghagyott és visszavetett mag használata többlet-munkaráfordítást, minőségvesztést, az ismeretlen vetőmagminőség okozta megnövelt magmennyiség miatt többletköltséget, a visszavetett magban előforduló kórokozók és gyommagvak miatt pedig megemelkedett növényvédelmi kockázatot és költségeket jelent.
Kizárólag az ellenőrzött keretek között megtermelt, minősítő bizonyítvánnyal ellátott vetőmag garantálja tehát a fajtatisztaságot és a használati értéket.
A jogi szabályozás betartása nem csak a vetőmag-előállítók és -forgalmazók, hanem a vetőmagot felhasználók számára is kötelező. Eszerint a fajtalistákon szereplő növényfajták szaporítóanyagát forgalomba hozatal céljára előállítani, forgalomba hozni, továbbszaporítani, árutermesztésre felhasználni hivatalosan fémzárolt állapotban lehet. Az ennek ellentmondó magatartás illegális vetőmag-kereskedelemnek minősül.
Nem számít ,,fekete” vetőmagforgalomnak, ha valaki fémzárolt vetőmagból származó árutermesztésből fog saját magának magot vetési célra, és azt saját gazdaságában felhasználja. Ha viszont a vetőmagot értékesíteni szeretné, azt csak fémzároltan teheti meg!
(NÉBIH)
Lehetőség a fiatal generációnak
Ötéves a „A legszebb konyhakertek” - Magyarország legszebb konyhakertjei országos program, amelyre vasárnapig lehet még jelentkezni.
– A konyhakertek művelése hozzájárul a biodiverzitás, a kert, mint élőhely megőrzéséhez, ezáltal a kertekben előforduló növény és állatfajok fennmaradásához, valamint a helyi adottságokhoz jól alkalmazkodó évtizedek óta megőrzött tájfajták megóvásához. A program révén erősödik a kertművelők önrendelkezése, fejlődik öngondoskodásuk, illetve tevékeny, tudatos tervező életmódjuk. Mindezek mellett a program központi üzenete, hogy minden talpalatnyi földterület legyen megművelve, illetve amennyire csak lehet, ez öko/bio módszerek alkalmazásával valósuljon meg – mondta Szakáli István Loránd agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős helyettes államtitkár a programban résztvevőknek rendezett szakmai napon, csütörtökön.
Az eseményen Kovács Szilvia a program ötletgazdája hangsúlyozta, hogy a projekt ötéves működése során sikerült elérniük sok tapasztalt kertművelőt, akik gondosan, szeretettel művelik zöldséges-gyümölcsös kertjeiket. Kezdettől fogva kiemelt célja a programnak a fiatal generáció konyhakerti kertműveléssel való megismertetése. Addig, amíg 2013-ban 40 gyermek mutatta meg az általa művelt konyhakertet, 2016. évben már 8 136 fő 20 év alatti ifjú kertművelő kertjét tekinthette meg a zsűri. (FM Sajtóiroda)