`

Kiemelkedőek az idei nyári aratási és őszi betakarítási eredmények több növényi kultúra esetében is, például kukoricából. Mindez több tényező kedvező együttállásának is köszönhető.

 


Magyarországon 1921 óta tartja nyilván a mezőgazdasági adatokat a Központi Statisztikai Hivatal, és ezt a majd’ egy évszázadot tekintve az egyes őszi növénykultúrák 2016-os termésátlaga és -mennyisége csúcsot döntött. A részletekről a Betakarítási Koordinációs Bizottság idei utolsó tanácskozása után, a KSH és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által szolgáltatott adatokat ismertetve számolt be Czerván György, a Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára.


Mindennél jobb


A kukorica termésátlaga 8,6 tonna/hektár (t/ha), a várható összmennyiség – mivel a betakarítás még néhány országrészben tart – 9,1 millió tonna; utóbbi a második legjobb éves eredmény, a csúcsot a 2014-es esztendőben produkált mennyiség (9,35 millió tonna) tartja. Mint az államtitkár megjegyezte, idehaza vannak jobb és szerényebb átlagot hozó megyék: Hajdú-Bihar (9,6 t/ha), Somogy (9,4) Tolna (9,3) a jobbak, Nógrád (7,3 t/ha), Jász-Nagykun-Szolnok (7,4), Heves és Csongrád (7,5) a szerényebbek közé tartozik.


A napraforgó idei hektáronkénti 3 tonnás termésátlaga nemcsak történelmi, de világrekord is. Ennél nagyobb mennyiséget egy hektárról napraforgóból sehol a világon nem takarítottak be. A napraforgó össztermése az idén elérte az 1,8 millió tonnát, ami ugyancsak történelmi rekordnak számít. Hasonló csúcsdöntést „hozott” a szója is: a termésátlag 3 t/ha, az összmennyiség pedig 181 ezer tonna. A cukorrépa betakarítása egyelőre 90 százalékos, az eddigiek alapján az átlagtermés 65 t/ha lesz. A repce 3 tonnát meghaladó hektáronkénti termése 1990 óta a második legjobb teljesítmény, csak 2014-ben volt jobb 0,1 tonnával. Az össztermés pedig 809 ezer tonnával történelmi rekordnak számít.
– A nyári és az őszi gabona-betakarítási adatok is jók, összesen 19 tonna búza és kukorica termett, 15 százalékkal több az előző évinél. Ami azt is jelenti, hogy mintegy 7,6 millió tonna gabona exportáru-alapot képez – jegyezte meg Czerván György.


Árzuhanás


Amellett, hogy a kiváló eredményekért köszönetét fejezte ki a gazdáknak, az érdekképviseleteknek, az agrárkamarának, a tárca munkatársainak Czerván György, azt is megjegyezte, hogy „kevésbé jó hírek is vannak”. Ez pedig a felvásárlási árak alakulása. Úgy fogalmazott, a világpiaci árak 10-15 százalékos csökkenése a hazai felvásárlási árakon is érződik, 2015-höz képest például a malmi búzát, a takarmánykukoricát, a napraforgót és a repcét itthon is ennyivel kevesebbért tudják eladni a termelők.
Az államtitkár megjegyezte, hogy azok, akik az átlagnál jobb hozamot produkáltak, az értékesíthető pluszmennyiség miatt részben vagy egészben tudták kompenzálni az árzuhanásból fakadó hiányt. Ehhez kapcsolódva Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke hozzátette, hogy az átlagos búzatermésre „ráfizetett” gazda, viszont a repce és a kukorica valamennyit javított ezen a helyzeten.


A csúcsdöntésekre utalva elmondta, a növénykultúrák azért hoztak ilyen remek mennyiséget, mert minden tényező jól „működött” egyszerre: a kedvező időjárás, az alkalmazott modern technológiák és a folyamatosan végbemenő generációváltással behozott szellemi tőke újításai is hatottak.
– Olcsón, de a legjobb minőségben állítsunk elő, erre törekszünk – adott határozott, jövőbe mutató célt az elnök.


(nak.hu)

 


Káradatok
Ami az idei károkat illeti: összesen 131,5 ezer hektárra érkezett eddig kárbejelentés; egy éve ez a terület 203 ezer hektár volt. A gazdáktól a tavalyihoz hasonlóan mintegy 10 ezer kárbejelentés érkezett. A legnagyobb területre, 48 ezer hektárra jégeső kárt jelentettek a termelők, de jelentős területen pusztított a tavaszi fagy is, 43 500 hektárra érkezett bejelentés.


Támogatott agroökológia
Magyarország következetesen kiáll a GMO-mentesség mellett, amelynek eredményeként létrejött a „Szövetség a GMO-mentes Európáért” kezdeményezés, melyhez eddig 11 uniós tagállam és 6 unión kívüli ország csatlakozott – mondta Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete és az FM támogatásával megrendezett I. Európai és közép-ázsiai regionális agroökológiai konferencián. Arról is beszélt, hogy az agroökológia nemcsak a fenntartható és környezetbarát gazdálkodást alkalmazza, mint módszert, hanem épít a hagyományos és a józanészen alapuló vidéki gondolkodásmódra is. Ezt az elvet tükrözi a 2012-ben elfogadott magyar Nemzeti Vidékfejlesztési Stratégia, amelynek keretében 2014-ben öko-akciótervet fogadtak el, és azóta ezt alkalmazzák is. (FM Sajtóiroda)


 

 

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám