`

Az élelmiszer-előállító vállalkozások jelene, jövőjéről és a hazai termelői feldolgozó-üzemek létjogosultságáról is vitáztak a szakértők az idei Agrárszektor konferencia egyik szekciótanácskozásán.


„Élelmiszeripari esélyek ma és 2020 után” címmel az ágazat helyzetéről és jövőjéről vitáztak szakértők az idei Agrárszektor konferenciát. A jelent először Kis Miklós Zsolt, az AM vidékfejlesztésért felelős államtitkára vázolta, bemutatva, hogy most mire is adnak lehetőséget a vidékfejlesztési élelmiszeripari pályázatok. Mint említette, a „Mezőgazdasági termékek értéknövelése és erőforrás-hatékonyság elősegítése a feldolgozásban” elnevezésű első nagy pályázatot 2016. november 30-án függesztették fel, ennek keretében – a konferencia napjáig, azaz november 28-ig – a 656 darab nyertes kérelemre 116 milliárd forint támogatást ítéltek meg. Egy bő fél évvel később, 2017. június 13-án függesztették fel a „Borászati termékek értéknövelése és erőforrás-hatékonyság elősegítése a feldolgozásban”, amelyben 557 darab nyertes kérelem volt, és ezekre 35,5 milliárd forintot ítéltek oda.

Jelenleg is elérhető a „Mezőgazdasági és feldolgozó üzemek energiahatékonyságának javítása” című pályázat. Mint az államtitkár megjegyezte, egy várható módosítás révén új, energiahatékony épületek építése is támogathatóvá válik majd. A pályázatban november végéig 88 élelmiszeripari üzem igényelt 3,14 milliárd forint támogatást. Mint Kis Miklós Zsolt megemlítette, 2019. január 2-tól lehet majd kérelmeket beadni a „Mezőgazdasági termékek értéknövelése a feldolgozásban” című új pályázatra, amelynek keret 50 milliárd forint. Az indulásra jogosultak a mezőgazdasági termelők és mezőgazdasági termelőnek nem minősülő mikro- és kisvállalkozások lesznek.

Az előadást követő panelbeszélgetésen fel is merült: vajon kiket is kellene jobban támogatni a pályázatokkal: a nagyvállalatokat, esetleg a mikro-, vagy a kis- és középvállalatokat? Kovács Zoltán, a Rekontir BPM Kft. ügyvezető igazgatója szerint mindhárom kategóriába tartozókat, különböző okok miatt. A mikrocégeket azért, mert a helyi gazdaságban erősek, a kkv-kat azért, mert vidéken szintén erősek és mert egyes vállalkozások, például a borászatok, fontos külföldi piacokra jutnak el, a nagyvállalatokat meg azért, mert ők végzik el a feldolgozás jelentős részét és dolgoznak exportpiacokra.

Éder Tamás, a NAK élelmiszeriparért felelős országos alelnöke megjegyezte, nincs értelme ilyen értelemben különbséget tenni közöttük, a felvetést sokkal inkább úgy kellene megfordítani, hogy: miben kellene támogatni? Mert szerinte az hosszú távon nem vezet sehova, ha bárki is tömegtermék-termelésre rendezkedik be. Mint mondta, a jelenlegi világtrendben két út látszik. Az egyik, hogy kiskereskedelmi láncok sajátmárkás termékekkel látják el üzleteiket – például itthon a Spar a húsüzemében készített árukkal, vagy az USA-ban a Walmart a saját tejüzemében gyártott termékekkel –, és ebbe a különböző méretű vállalkozások bérgyártóként integrálódnak. Hozzátette, ez folyamatos munkát, kisebb, de biztos bevételt jelentene. A másik a saját fejlesztésű, önálló márkájú termékekkel való jelenlét a láncoknál, ám ez esetben számolni kell az állandó piaci kockázatokkal is. Éder Tamás úgy vélte, az előbbi lehet a nyertes modell, még ha ez jelenleg furcsának is tűnhet.

Zoltán Csaba, a Start Garancia Zrt. vezérigazgatója és Szabó Mikós, a Tranzit Csoport alapító-tulajdonosa szerint a teljes integrációra lenne szükség a szántóföldi termelőktől kezdve a feldolgozókon át a kereskedőkig.

Felmerült az is, hogy szükség lenne-e termelők által létrehozandó feldolgozó-üzemekre, mivel gyakori probléma, hogy az előbbiek nem vagy nehezen tudnak megegyezni az alapanyagok felvásárlásáról a feldolgozó cégekkel. Szabó Miklós erre egy lengyelországi példát mondott: ott több baromfitermelő hozott létre közös feldolgozó-üzemet, aminek működését a kölcsönös bizalom és a világos szerződések határozzák meg. Éder Tamás úgy vélte, semmi akadálya egy vagy több ilyen üzemnek itthon, csak azt a termelők a saját forrásaikból hozzák létre, ne valamilyen támogatásból. Merthogy a jelenlegi üzemeket döntően saját erőből építették a tulajdonosaik, és ha előbbi kört megilleti támogatás, akkor az utóbbit is. Így szerinte elkerülhetők a felesleges feszültségek is.


(nak.hu/RF)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám