`

A mézhez a fogyasztók többféle jótékony tulajdonságot kapcsolnak: egészséges, biológiailag aktív anyagokat tartalmaz, és persze a hízás veszélye nélkül fogyasztható. Ezek egy része természetesen nem igaz, de vajon melyik része? Dietetikus szakértőt kérdeztünk a méz táplálkozásunkban betöltött szerepéről.


Élelmiszerkémiai szempontból a méz egy telített cukoroldat, amely kis mennyiségben egyéb anyagokat is tartalmaz, mint például ásványi anyagokat, fehérjéket és enzimeket. Ezek mennyisége azonban csekély: a méz 80-85 százalékban szénhidrátokat, 16-19 százalékban vizet tartalmaz, a fennmaradó alig egy százaléknyi részben találjuk meg a virágpor maradványait, a méhből származó enzimeket, az ásványi anyagokat és a vitaminokat is. A virágmézek kilogrammonként mintegy 100 milligramm ásványi anyagot és csupán egy grammnyi fehérjét tartalmaznak.

A szénhidrátok közül legnagyobb mennyiségben, 30-40 százalékban fruktózt (gyümölcscukor) 25-35 százalékban pedig glukózt (szőlőcukor) tartalmaz. Az összetett szénhidrátokból az oligoszacharidok néhány típusát találjuk meg benne, ez viszont fajtára jellemző, miként a pollentartalma is (ezek segítségével is lehet azonosítani). Magas szénhidráttartalma miatt természetesen energia dús élelmiszer: 100 gramm méz energiatartalmát különböző források 300-330 kcal közé teszik.

Antal Emese, a TÉT Platform szakmai vezetője szerint erről a tényről vagy nem tudnak, vagy szívesen megfeledkeznek az emberek.
– Saját, reprezentatív kutatási adataink szerint az átlagnál gyakrabban vásárolnak mézet az egészségtudatos és az úgynevezett „próbálkozó” fogyasztók – utóbbiak sokféle fogyókúrát vagy életmódot kipróbáltak már. Ez megerősíti azt az elterjedt nézetet, miszerint a méz egészséges, és fogyókúra esetén cukor helyett is használható. A két csoport összesen a lakosság közel 40 százalékát alkotja, ezért fontos tudatosítani a fogyasztókban, hogy bár a méz valóban jobban beilleszthető az egészséges táplálkozásba, mint például a kristálycukor, de előnye nem túl jelentős, és számolni kell a magas kalóriatartalmával is – mondta.

A mézben – a cukortól eltérően – azonban vannak ásványi anyagok, sőt vitaminok is: előbbiekből a vas, a cink, a mangán, a réz és a króm említésre méltó, utóbbiak közül a B1, B2, B5, B6, C- és K-vitamin emelhető ki. Ám ahhoz, hogy ezek jelentős mértékben hozzájárulhassanak szükségleteink fedezéséhez, sajnos túl sok mézet kellene fogyasztani.

A méz évszázadok, sőt évezredek óta használatos népi gyógyszerként is: javasolják megfázásra, rekedtségre, álmatlanságra, nyugtalanságra, az immunrendszer erősítésére és fejfájásra is. Kevéssé ismert, hogy magas cukortartalma – és emiatt jelentős ozmolaritása miatt – átmenetileg sebkezelésre, fertőtlenítésre is használható, persze csak szükség esetén és kisebb sebeknél. A náthaszezonban elfogyasztott mézes tea hatását nehéz lenne tudományos módszerekkel, egzakt módon igazolni: a panaszokat enyhítő hatásában valószínűleg egyforma súllyal szerepel a tea révén jobban hidratált szervezet, a méz biztosította energia, a forró mézes folyadék felületi fertőtlenítő hatása és persze a placebo-effektus is.

Mézet alapvetően mindenki fogyaszthat, Antal Emese szerint csak a csecsemők és a nagyon legyengült immunrendszerű betegek tartózkodjanak tőle. A méz ugyanis baktériumspórákat tartalmazhat (például a Clostridium Botulinum baktériumét), amely számukra rendkívül veszélyes. A dietetikusok rajtuk kívül nem ajánlják a rendszeres és nagyobb mennyiségű méz fogyasztását azoknak, akik gyomorsav-túltermelődéstől – hétköznapi nevén gyomorégéstől – szenvednek, vagy gyomorfekélyük van. A méz savtartalma ugyanis fokozhatja a panaszaikat. Mindenki más azonban remekül felhasználhatja a mézet a kristálycukor kiváltására, az étrend színesebbé, változatosabbá tételére. Sportolóknak a magas energiatartalom és a gyorsan felszívódó szénhidrátok miatt különösen ajánlott a méz fogyasztása.

 


A méhészettel kapcsolatos további részlete NAK Élelmiszeripari  hírlevelének májusi számában olvashat.



(forrás: Tét Platform)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám